Automated systems move goods through the warehouse autonomously

Automatyzacja magazynu – przykłady najskuteczniejszych rozwiązań

22 kwi 2022

Magazyny automatyczne pozwalają wyraźnie usprawnić obsługę towarów. Z raportu firmy doradczej Global Industry Analysts, Inc. wynika, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na tego typu rozwiązania, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) rynku automatyzacji logistyki w latach 2020-2027 wyniesie aż 10,4%.

Dlaczego warto inwestować w automatyzację magazynów? Oto kilka przykładowych korzyści: wzrost wydajności dzięki pracy 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, niższe koszty konserwacji dzięki mniejszemu zużyciu urządzeń przeładunkowych czy możliwość prowadzenia inwentaryzacji ciągłej za pomocą systemu WMS.

Omówimy możliwości automatyzacji magazynu na przykładzie firm, które wdrożyły automatyczne rozwiązania zaprojektowane i wyprodukowane przez Mecalux, aby poprawić wydajność pracy w swoich obiektach logistycznych.

Poniżej wyszczególniamy procesy, które można zautomatyzować przy użyciu rozwiązań z oferty Mecaluxu:

Przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu

Przyjmowanie towarów i wysyłka zamówień to dwie podstawowe czynności magazynowe, wykonywane w strefach o największym natężeniu przepływu ładunków. Sprawnie realizowane procesy przyjęcia gwarantują szybszą dystrybucję i wysyłkę zamówień do klientów.

Obie te czynności można zoptymalizować dzięki automatycznym systemom załadunku i rozładunku pojazdów. Pozwalają one na szybką i bezpieczną obsługę towarów w dokach przeładunkowych.

Hiszpański koncern spożywczy Grupo Siro wdrożył taki system w swoim magazynie automatycznym, aby usprawnić przepływ towarów – głównie ciężkich ładunków o dużej rotacji.

Grupo Siro z powodzeniem korzysta z automatycznego systemu załadunku i rozładunku pojazdów w swoim magazynie w Hiszpanii
Grupo Siro z powodzeniem korzysta z automatycznego systemu załadunku i rozładunku pojazdów w swoim magazynie w Hiszpanii

Transport bliski

Transport ładunków należy do bardzo czasochłonnych zajęć. Jednym z najlepszych sposobów na jego usprawnienie jest instalacja przenośników paletowych. Przenośniki to wszechstronne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w liniach o długości kilku metrów, jak i w rozbudowanych systemach łączących różne strefy lub piętra tego samego obiektu, a nawet różnych budynków.

Turecki dystrybutor orzechów paczkowanych i suszonych owoców Tadım posiada magazyn połączony z liniami produkcyjnymi za pomocą przenośników. „Rozwiązanie to pozwoliło nam o 73% zwiększyć wolumen przyjmowanych dostaw”, mówi Kemal Güler, kierownik ds. logistyki firmy. Obiekt przyjmuje średnio 1000 palet dziennie, a przenośniki zapewniają sprawny przepływ towarów przy minimalnym wsparciu urządzeń obsługiwanych ręcznie. Pozwala to ograniczyć ryzyko wypadków.

Przenośniki usprawniają przyjmowanie towarów w magazynie producenta suszonych owoców Tadım
Przenośniki usprawniają przyjmowanie towarów w magazynie producenta suszonych owoców Tadım

Poszczególne strefy magazynu można też połączyć za pomocą systemów transportu szynowego. W tym przypadku towary są transportowane na wózkach, które przemieszczają się po szynie w postaci dwuteownika umieszczonego na suficie lub na posadzce. Z takiego rozwiązania korzysta producent soków Sokpol, dla którego Mecalux zaprojektował system transportu szynowego łączący dwa magazyny z zakładem produkcyjnym.

Oprócz wyżej wymienionych systemów przedsiębiorcy decydują się też na wdrożenie pojazdów sterowanych automatycznie (AGV z ang. Automatic Guided Vehicles) oraz robotów mobilnych (AMR z ang. Autonomous Mobile Robots). Takie rozwiązanie sprawdziło się m.in. we francuskiej firmie papierniczej Clairefontaine, która w obiekcie zaprojektowanym przez Mecalux wykorzystuje wózki AGV do bezpiecznego transportu wewnętrznego towarów. Pojazdy te służą do przewozu ładunków z zakładu produkcyjnego do magazynu i z magazynu do strefy wysyłek.

Pojazdy sterowane automatycznie AGV szybko i bezpiecznie przewożą towary bez nadzoru ze strony operatora
Pojazdy sterowane automatycznie AGV szybko i bezpiecznie przewożą towary bez nadzoru ze strony operatora

Magazynowanie towarów

Ważne miejsce wśród automatycznych rozwiązań magazynowych zajmują systemy usprawniające proces składowania towarów, a w szczególności pobieranie i odkładanie jednostek ładunkowych.

Do tej kategorii należą przede wszystkim układnice paletowe. Urządzenia te przemieszczają się wzdłuż korytarzy, gdzie automatycznie odkładają i zdejmują palety. Wiodący producent luksusowych czekoladek Schaal Chocolatier posiada we Francji automatyczny magazyn paletowy zbudowany przez Mecalux, w którym składuje produkty przeznaczone do dystrybucji. Decyzja o automatyzacji logistyki miała na celu wyeliminowanie tradycyjnych wózków widłowych kierowanych przez operatorów”, wyjaśnia Raphael Dorbeau, kierownik Działu Technologii Produkcji.

Przy bardzo dużym natężeniu przepływu towarów warto zainwestować w inne popularne rozwiązanie, jakim jest automatyczny system Pallet Shuttle. To akumulacyjny system magazynowy wyposażony w wózek z napędem elektrycznym, który przenosi palety z towarami w głąb kanałów składowania. Wózek może być wprowadzany do kanałów za pomocą układnic lub wózków wahadłowych. Z takiego rozwiązania korzysta w swoim magazynie chłodniczym argentyńska firma z branży mięsnej La Piamontesa. „Chcieliśmy pomieścić jak najwięcej produktów na ograniczonej przestrzeni. Po rozważeniu różnych możliwości ostatecznie zdecydowaliśmy się na rozwiązanie automatyczne”, tłumaczy Diego Ghersi, kierownik ds. Inżynierii i Projektów w firmie La Piamontesa.

 

 

W magazynach obsługujących towary o mniejszych rozmiarach doskonale sprawdzają się układnice pojemnikowe. Działają one podobnie do układnic paletowych, czyli pobierają i odkładają ładunki z regałów bez nadzoru ze strony operatora, co znacznie przyspiesza przepływ towarów oraz proces kompletacji zamówień. Hiszpański producent wędlin Elaborados Cárnicos Medina powierzył firmie Mecalux zaprojektowanie i wdrożenie automatycznego magazynu pojemnikowego. „Bez tej inwestycji trudno dziś wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie naszego zakładu”, przyznaje dyrektor operacyjny przedsiębiorstwa, José López.

Przygotowanie zamówień

Kompletacja zamówień to jeden z najbardziej czasochłonnych i wymagających procesów magazynowych. Proces ten można jednak zautomatyzować, przeprowadzając kompletację zgodnie z zasadą „towar do człowieka” (ang. goods-to-person). Terminem tym określa się strategię przygotowywania zamówień, w ramach której towary są dostarczane bezpośrednio na stanowiska kompletacyjne przez systemy automatyczne, np. układnice i przenośniki.

Aby usprawnić proces kompletacji zamówień, francuski producent narzędzi SAM Outillage zlecił Mecaluxowi zaprojektowanie i wdrożenie automatycznego magazynu pojemnikowego umożliwiającego pracę w systemie „towar do człowieka”. „Przed modernizacją nasi pracownicy musieli pokonywać od 10 do 12 km dziennie w poszukiwaniu zamówionych produktów. Obecnie towary są dostarczane automatycznie na stanowiska kompletacyjne, co stanowi olbrzymie ułatwienie", mówi kierownik ds. logistyki, Candice Aubert. 

Stanowisko kompletacyjne w firmie SAM Outillage działające w systemie „towar do człowieka”
Stanowisko kompletacyjne w firmie SAM Outillage działające w systemie „towar do człowieka”

Zarządzanie magazynem

Sprawna organizacja magazynu ma bezpośredni wpływ na poziom obsługi klientów. Dlatego warto wdrożyć informatyczny system magazynowy (WMS), który pozwala zwiększyć wydajność m.in. dzięki poprawie szybkości dystrybucji towarów.

Easy WMS to system zarządzania magazynem marki Mecalux, który działa już w ponad tysiącu obiektów logistycznych w 36 krajach świata. Program zapewnia ścisłą kontrolę stanu magazynowego (liczba, lokalizacja, trasy przewozu) oraz sprawny przepływ towarów i informacji.

Francuski producent materiałów i narzędzi rolniczych Maison François Cholat wdrożył w swoim magazynie system Easy WMS celem zapewnienia pełnej identyfikowalności produktów. Sprzedaż i składowanie środków ochrony roślin to obszary działalności podlegające we Francji ścisłym regulacjom. Od 2016 roku wszystkie podmioty działające w tej branży mają obowiązek zapewnić pełną identyfikowalność tego rodzaju produktów. „Potrzebowaliśmy systemu WMS, który pozwoliłby nam sprawdzać, któremu klientowi sprzedaliśmy konkretny produkt i rejestrować istotne dane o towarze, takie jak data produkcji i numer partii. W ten sposób, gdyby zaszła taka konieczność, bylibyśmy w stanie dużo łatwiej wycofać produkt z rynku”, tłumaczy kierownik działu logistyki, Morgane Cholat.

Firma Maison François Cholat używa systemu Easy WMS marki Mecalux do śledzenia produktów wprowadzanych do obrotu
Firma Maison François Cholat używa systemu Easy WMS marki Mecalux do śledzenia produktów wprowadzanych do obrotu

Większa wydajność dzięki automatycznym systemom magazynowym

Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie automatycznych systemów magazynowych, aby poprawić wydajność procesów logistycznych. Do najczęściej stosowanych rozwiązań tego typu należą układnice, przenośniki oraz systemy Pallet Shuttle, przy użyciu których można usprawnić obsługę towarów w każdym magazynie.

Mecalux od wielu lat realizuje projekty z zakresu automatyzacji obiektów logistycznych. Jeżeli planujesz cyfryzację lub robotyzację logistyki w swoim przedsiębiorstwie, koniecznie skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie.