Automatyzacja logistyki pozwala znacząco poprawić wydajność magazynu

Maksymalna wydajność dzięki automatyzacji w logistyce

30 gru 2021

Automatyzacja w logistyce polega na wdrażaniu automatycznych systemów transportu i składowania towarów w magazynach oraz centrach dystrybucji w celu maksymalizacji wydajności, zapewnienia bezpieczeństwa, a także optymalizacji procesów logistycznych zachodzących wewnątrz i na zewnątrz magazynu.

Obecnie trend ten nieustannie przybiera na sile, co można zaobserwować po rosnącej liczbie przedsiębiorstw coraz chętniej sięgających po tego typu rozwiązania. W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć, skąd bierze się popularność systemów automatycznych, jakie technologie będą wyznaczać rytm zmian w najbliższych latach oraz jakie rozwiązania najczęściej stosuje się w celu optymalizacji podstawowych procesów logistycznych.

Popularność automatyzacji w logistyce

Rosnące znaczenie handlu elektronicznego oraz zmiany nawyków konsumenckich stawiają przedsiębiorców w obliczu nowych wyzwań logistycznych, jak np. wysyłka w 24 godziny czy zarządzanie zwrotami towarów w modelu e-commerce. W tej sytuacji przewagę konkurencyjną może zapewnić tylko wydajna logistyka skoncentrowana na usprawnianiu procesów, ograniczaniu pomyłek i redukcji kosztów.

Z tego właśnie powodu konieczna jest automatyzacja logistyki, czyli zastąpienie manualnej obsługi zrobotyzowanymi urządzeniami i autonomicznymi systemami zarządzania. Z roku na rok wzrasta liczba przedsiębiorstw z powodzeniem wykorzystujących nowoczesne rozwiązania technologiczne ― sztuczną inteligencję, big data czy przemysłowy internet rzeczy (IIoT) w celu automatyzacji rozmaitych procesów magazynowych. Widać to między innymi po coraz większym zainteresowaniu wózkami samojezdnymi typu AGV czy robotami mobilnymi, które potrafią pracować niemal bez przerwy, wykonując monotonne i powtarzalne zadania, dzięki czemu personel można skierować do bardziej kreatywnych i ciekawszych prac.

Tego typu rozwiązania doskonale poprawiają wydajność procesów logistycznych w przedsiębiorstwach, dlatego coraz więcej firm inwestuje w automatyczne magazyny czy zautomatyzowane systemy składowania i transportu. Urządzenia te nie tylko umożliwiają szybkie i niezawodne przemieszczanie dużej liczby ładunków, ale też pozwalają zredukować wydatki na energię czy zapewnić płynne zaopatrzenie linii produkcyjnych.

Zastosowanie przenośników to jedna z najpopularniejszych metod automatyzacji transportu ładunków
Zastosowanie przenośników to jedna z najpopularniejszych metod automatyzacji transportu ładunków

Korzyści płynące z automatyzacji logistyki

Wdrożenie zautomatyzowanych rozwiązań magazynowych zapewnia:

  • Maksymalną wydajność procesów przyjęcia, przechowywania i wysyłki towarów – urządzenia mogą działać nieprzerwanie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
  • Ograniczenie kosztów logistycznych – dzięki eliminacji dodatkowych kosztów generowanych np. przez pomyłki w kompletacji zamówień lub uszkodzenia spowodowane niewłaściwym użytkowaniem ręcznych urządzeń przeładunkowych.
  • Eliminację pomyłek – zautomatyzowane rozwiązania zapobiegają błędom w przydzielaniu artykułów do lokalizacji oraz w trakcie transportu i umieszczania towarów na regałach.
  • Większe bezpieczeństwo personelu i ładunków – automatyzacja procesów pozwala uniknąć uszkodzeń towarów występujących przy ręcznej obsłudze oraz zapobiec wypadkom zagrażającym bezpieczeństwu pracowników.
  • Ścisłą kontrolę stanu magazynowego – informatyczne systemy magazynowe nadzorujące pracę urządzeń automatycznych monitorują wszystkie operacje logistyczne zachodzące w magazynie oraz poza nim.
  • Maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej – automatyczne systemy magazynowe umożliwiają składowanie towarów na całej dostępnej wysokości obiektu.

Największe oszczędności przynosi automatyzacja powtarzalnych zadań, jak pobieranie i odkładanie ładunków na regałach, kompletacja i wysyłka zamówień czy przemieszczanie towarów między różnymi strefami magazynu.

Automatyzacja przepływu ładunków

Jedną z najczęściej stosowanych metod automatyzacji logistyki magazynowej jest wdrożenie  systemów transportowych gwarantujących nieprzerwany obieg dużej liczby ładunków.

Na przykład instalacja przenośników paletowych lub pojemnikowych pozwala usprawnić przepływ ładunków między różnymi strefami magazynu, a nawet różnymi obiektami. Systemy te są bardzo elastyczne, dzięki czemu można łatwo dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Przepływ ładunków można też zoptymalizować, zastępując tradycyjne urządzenia przeładunkowe układnicami paletowymi i pojemnikowymi, które przyspieszają proces załadunku i rozładunku regałów. Układnice automatycznie przemieszczają się po szynach zamontowanych wzdłuż korytarzy między regałami.

Wśród rozwiązań półautomatycznych na szczególną uwagę zasługuje akumulacyjny system składowania Pallet Shuttle z elektrycznie napędzanym wózkiem, który pozwala znacznie skrócić czas pobierania i odkładania palet.

 

Automatyzacja kompletacji

Przygotowanie zamówień to jedna z najbardziej czasochłonnych czynności magazynowych, która w dodatku obarczona jest największym ryzykiem popełnienia kosztownych błędów. Można jednak znacznie zwiększyć jej efektywność, rezygnując z tradycyjnej kompletacji metodą człowiek do towaru na rzecz strategii towar do człowieka, która polega na dostarczaniu towarów automatycznie na stanowiska przygotowania zamówień.

Aby zapewnić wydajną automatyzację procesu przygotowania zamówień, należy najpierw wdrożyć system WMS do zarządzania magazynem koordynujący wszystkie czynności, począwszy od zarządzania lokalizacją poszczególnych pozycji asortymentowych, aż po sterowanie urządzeniami automatycznymi. Ponadto oprogramowanie WMS ułatwia wdrożenie systemów półautomatycznych typu pick-by-light czy urządzeń do kompletacji głosowej pick-by-voice, które wspomagają magazynierów w procesie przygotowywania zamówień, wskazując np. liczbę towarów do pobrania.

W przedsiębiorstwach obsługujących bardzo wiele zamówień idealnie sprawdzają się roboty typu pick and place. Są to urządzenia sterowane przez system WMS, które potrafią kompletować zamówienia szybko i bezbłędnie.

Automatyzacja wysyłki zamówień

Kolejną czynnością logistyczną, którą warto zautomatyzować, jest wysyłka zamówień. Wymaga to jednak wyposażenia stref magazynowych i doków w automatyczne urządzenia transportowe. Zależnie od rodzaju obsługiwanych ładunków mogą to być tradycyjne przenośniki albo urządzenia sortujące towary według przewoźnika. Również w tym przypadku niezbędne jest odpowiednie zaplecze informatyczne, np. program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software firmy Mecalux, który umożliwia współpracę systemu WMS z oprogramowaniem agencji przewozowych i nadzoruje pracę sortownika według dokumentów wydania z magazynu.

Przy dużym natężeniu przepływu ładunków warto też pomyśleć o wyposażeniu doków w system automatycznego załadunku i rozładunku towarów. Składa się on m.in. z przenośników i podnośników usprawniających obsługę towarów w pojazdach ciężarowych.

Automatyzacja logistyki dla wzrostu wydajności pracy magazynu

Przy rosnącej konkurencji, która wymaga szybkiego i precyzyjnego działania oraz możliwości śledzenia produktów na każdym etapie logistycznym, automatyzacja to najlepszy sposób na poprawę wydajności magazynu, redukcję kosztów i – przede wszystkim – zaspokojenie potrzeb coraz bardziej wymagających klientów.

Zadanie to najlepiej powierzyć doświadczonemu dostawcy, który zaproponuje spersonalizowane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb firmy. Mecalux zrealizował wiele udanych projektów z zakresu automatyki magazynowej na kilku kontynentach. Jeżeli planujesz zautomatyzować swój magazyn, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści przeanalizują Twoje potrzeby i zaproponują rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie.