Automatyczne wózki widłowe usprawniają wewnętrzny transport towaru w magazynie

Automatyczne wózki widłowe – wydajny wewnętrzny transport towaru

07 lis 2023

Automatyczne wózki widłowe to zrobotyzowane urządzenia transportu bliskiego, których stosowanie wynika z potrzeby usprawnienia wewnętrznego transportu towaru pomiędzy poszczególnymi strefami magazynu.

Automatyzacja transportu w magazynach umożliwia sprostanie coraz bardziej skomplikowanemu charakterowi logistyki, a także zapewnia sprawne działanie magazynu i zwiększa poziom konkurencyjności firm. Automatyczne wózki widłowe mogą wydajnie działać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co odróżnia je od standardowych urządzeń. 

Automatyczny wózek widłowy – definicja

Automatyczny wózek widłowy to urządzenie transportu bliskiego stosowane w magazynach, fabrykach i innych obiektach przemysłowych. Zapewnia wydajny i w pełni autonomiczny transport ładunków. Wózki widłowe tego typu są zaprojektowane do transportowania towaru bez ingerencji człowieka.

Automatyczne wózki widłowe są wyposażone w zaawansowane rozwiązania technologiczne, takie jak czujniki, system nawigacyjny, czy kamery, które umożliwiają im autonomiczne działanie. Ponadto dzięki oprogramowaniu sterującemu wózek może:

 • Bezpiecznie się przemieszczać, omijając przeszkody i ludzi.
 • Precyzyjnie pobierać i odkładać ładunki.
 • Przeprowadzać konkretne działania, takie jak załadunek i rozładunek regałów paletowych.
 • Optymalizować ścieżki, aby zminimalizować czas transportu wewnętrznego.
 • Komunikować się z pozostałymi urządzeniami i systemami pracującymi w instalacji, aby skoordynować pracę.

Rodzaje automatycznych wózków widłowych i przykłady ich zastosowania w przemyśle

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów automatycznych wózków widłowych dostosowanych do różnych zastosowań w środowisku przemysłowym i logistycznym. Wśród najczęściej stosowanych są:

Wózki AGV

Wózki AGV to urządzenia transportowe, które przemieszczają się autonomiczne, bez nadzoru kierowcy. Są podobne do manualnych wózków widłowych, ale poruszają się po wyznaczonych wcześniej trasach. Wykorzystują dwa systemy naprowadzania: laserowe – za pomocą skanerów laserowych wózki rozpoznają oznaczenia na posadzce; oraz elektromagnetyczne – przewody umieszczone pod posadzką wyznaczają ścieżki.

Wózki AGV łączą różne strefy magazynu między sobą lub z liniami produkcyjnymi. Międzynarodowy koncern farmaceutyczny i biotechnologiczny Novartis wyposażył w wózki AGV swój magazyn samonośny zbudowany przez Mecalux w Strykowie koło Łodzi, aby usprawnić proces transportu towaru na linie produkcyjne. Tomasz Marchewa, dyrektor ds. zarządzania łańcuchem dostaw, podkreśla, że „pojazdy te zajmują jedynie niezbędną przestrzeń i nie generują niepotrzebnego ruchu w korytarzach”.

Wózki AGV w pełni autonomicznie łączą magazyn z centrum produkcyjnym firmy Novartis
Wózki AGV w pełni autonomicznie łączą magazyn z centrum produkcyjnym firmy Novartis

Autonomiczne roboty mobilne (AMR)

Autonomiczne roboty mobilne (AMR) to urządzenia zdolne do samodzielnego poruszania się po magazynie i wykonywania w nim rozmaitych zadań. Są wyposażone w czujniki, oprogramowanie nawigacyjne oraz cyfrowe plany magazynu, zapewniające im prawidłową orientację w otoczeniu.

Podobnie jak wózki AGV, autonomiczne roboty mobilne służą do przenoszenia towaru z miejsca na miejsce. Jednakże urządzenia stosują różne systemy nawigacyjne. Wózki AGV poruszają się po wcześniej wyznaczonej ścieżce za pomocą laserowego lub elektromagnetycznego systemu naprowadzającego. Z kolei roboty AMR dostosowują trasy na podstawie zbieranych w czasie rzeczywistym danych, bez zastosowania szyn, przewodów czy taśm magnetycznych.

Urządzenia AMR zwiększają wydajność magazynu. Hiszpański producent oświetlenia awaryjnego Normagrup wybrał to rozwiązanie, aby zoptymalizować transport surowców – cztery autonomiczne roboty mobilne przenoszą towar z automatycznego magazynu pojemnikowego na linie produkcyjne. Pojazd odbiera gotowe zestawy i sprawnie przewozi je na odpowiednią linię produkcyjną. Przedstawiciel firmy Normagrup podkreśla, że „w obliczu coraz szybszego tempa produkcji konieczna była optymalizacja i odpowiednia organizacja zarządzania tymi ładunkami”.

Urządzenia AMR w magazynie Normagrup zapewniają elastyczny i bezpieczny transport towaru
Urządzenia AMR w magazynie Normagrup zapewniają elastyczny i bezpieczny transport towaru

Pozostałe automatyczne urządzenia transportu bliskiego 

Poza automatycznymi wózkami widłowymi rynek logistyczny oferuje także inne automatyczne środki transportu, które dynamizują ruch towaru wewnątrz instalacji: 

Roboty magazynowe

W tej kategorii wyróżniają się automatyczne urządzenia magazynowe, takie jak układnice paletowe i pojemnikowe (miniload), ze względu na nośność i wydajność podczas pobierania i odkładania towaru na regały. Dostępnych jest wiele rodzajów układnic – od jednokolumnowych, dwukolumnowych, aż po układnice paletowe trójstronne

Wiele firm decyduje się wdrożyć roboty magazynowe, aby zautomatyzować transport towaru w swoich instalacjach logistycznych, zastępując standardowe wózki widłowe. Roboty przemieszczają się wzdłuż korytarzy składowania, wykorzystując czujniki i kamery do lokalizowania i pobierania produktów z regałów. Francuski producent papieru Clairefontaine wdrożył to rozwiązanie technologiczne, aby podnieść wydajność operacji magazynowych w instalacji logistycznej w Alzacji: „Poprzez automatyzację centrum logistycznego poprawiliśmy wydajność i zdolność reagowania, a także ograniczyliśmy koszty operacyjne i liczbę błędów wiążących się z ręczną obsługą ładunków”, wyjaśnia Florian Challe, menedżer ds. procesów logistycznych firmy Clairefontaine.

Firma Clairefontaine usprawniła swoją logistykę za pomocą robotów magazynowych
Firma Clairefontaine zwiększyła wydajność logistyki za pomocą automatycznego systemu Pallet Shuttle

Roboty transportowe

Automatyczne urządzenia transportujące, jak przenośniki paletowe lub pojemnikowe to wydajne rozwiązania, które ułatwiają transport produktów w magazynie. Umożliwiają tworzenie zróżnicowanych tras łączących poszczególne strefy instalacji. 

Kolejnym systemem transportu, który łączy różne części magazynu, jest system transportu szynowego, czyli automatyczne pojazdy napędzane przez silnik elektryczny, które poruszają się po zawieszonych pod sufitem lub umieszczonych w posadzce szynach. 

Roboty transportowe w kompleksie logistycznym firmy ALPLA w Wielkiej Brytanii pozwalają zaoszczędzić czas i usprawnić transport towaru powtarzających się ładunków. Światowy lider w projektowaniu i produkcji najwyższej jakości opakowań z tworzyw sztucznych zautomatyzował transport towaru za pomocą systemu automatycznych przenośników Mecaluxu, który łączy magazyn z liniami produkcyjnymi. „Poprzez zastosowanie rozwiązania w postaci automatycznych przenośników i wind paletowych znacząco obniżyliśmy nie tylko koszty transportu bliskiego, ale również emisję dwutlenku węgla. Ponadto za pomocą automatycznego systemu transportowego, który pracuje całodobowo przez siedem dni w tygodniu, każdego dnia przemieszczamy około 2500 palet” – podkreśla Liam Grimwood Dyrektor Techniczny w fabryce firmy ALPLA w Wielkiej Brytanii. 

ALPLA usprawniła transport towaru między halą produkcyjną a magazynem za pomocą systemu przenośników
ALPLA usprawniła transport towaru między halą produkcyjną a magazynem za pomocą systemu przenośników

Zalety automatycznych wózków widłowych

Automatyczne wózki widłowe przynoszą wiele korzyści w środowiskach przemysłowych i logistycznych. Pośród nich wyróżniają się następujące:

 • Większa wydajność. Automatyczne wózki widłowe mogą działać 24 godziny na dobę, co zwiększa wydajność transportu towaru.
 • Większa niezawodność. Omawiane urządzenia transportu bliskiego są zaprogramowane do realizowania konkretnych czynności z dokładnością do milimetra, co minimalizuje liczbę popełnianych błędów i zapobiega uszkodzeniom towaru.
 • Większe bezpieczeństwo. Czujniki i zaawansowane systemy bezpieczeństwa w automatycznych wózkach widłowych odpowiadają za wykrywanie przeszkód i zapobieganie kolizjom, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko dojścia do wypadku w magazynie.
 • Optymalizacja przestrzeni. Automatyczne wózki widłowe są przystosowane do poruszania się w wąskich korytarzach roboczych, dzięki którym powierzchnia składowania jest większa.
 • Większa elastyczność. Można je programować. Łatwo dostosowują się do różnych zadań i środowisk pracy, stając się wielofunkcyjnymi i przydatnymi urządzeniami do wykonywania wielu operacji.
 • Lepsze zarządzanie stanem magazynowym. Automatyczne wózki widłowe wykorzystują oprogramowanie połączone z systemem WMS, co zapewnia ścisłą kontrolę stanu magazynowego w czasie rzeczywistym.

Wydajność magazynu

Automatyczne wózki widłowe są rozwiązaniem dostosowującym się do wszelkich wymogów logistycznych. Wdrożenie tego rozwiązania w środowisku przemysłowym lub logistycznym przynosi wiele korzyści, takich jak wzrost wydajności, zredukowanie do minimum liczby błędów i zwiększenie bezpieczeństwa. Ponadto wózki te stanowią część bardziej złożonych systemów automatyki logistycznej, co przyczynia się do wydajniejszego zarządzania asortymentem i możliwości skrócenia czasu dostawy.

Zalety tych systemów transportu wewnętrznego przekonują coraz więcej firm do zainwestowania w automatyzację instalacji logistycznej w celu usprawnienia operacji magazynowych i procesu przygotowywania zamówień. Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w uruchamianiu instalacji tego rodzaju w przedsiębiorstwach z każdej branży. Skontaktuj się z nami – nasi eksperci podpowiedzą Ci, jak zwiększyć wydajność Twojego magazynu za pomocą automatycznych wózków widłowych.