E-commerce warehouse automation opiera się na wdrażaniu automatycznych rozwiązań w magazynie

E-commerce warehouse automation – wydajne rozwiązanie wobec zmiennych warunków

25 kwi 2023

E-commerce warehouse automation polega na wdrażaniu technologii mających na celu zwiększenie wydajności magazynu. Zastosowanie przemysłowego internetu rzeczy (IIoT), sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego maksymalnie zwiększa produktywność operacji i usprawnia obsługę klienta.

Automatyczne rozwiązania magazynowe szturmem przejmują rynek. Wskazuje na to raport sporządzony przez firmę konsultingową ABI Research, w którym prognozuje się, że automatyzacja magazynów będzie wzrastać o 23% rocznie, przekraczając 51 miliardów dolarów przychodu w 2030 roku.

Według analizy przeprowadzonej przez firmę McKinsey automatyzacja magazynów e-commerce umożliwia firmom sprostanie wyzwaniom wiążącym się z zachodzącymi w branży zmianami: „Wiele z tych technologii, jak np. wózki AGV czy – na kolejnym etapie automatyzacji – autonomiczne roboty mobilne współpracujące z operatorami, wykazały się kompleksową wydajnością, która umożliwia sprostanie wyzwaniom, z jakimi mierzą się magazyny e-commerce, jak np. brak siły roboczej, złożone zarządzanie asortymentem i wzrost oczekiwań w zakresie obsługi klienta”.

W logistyce e-commerce podstawową jednostką ładunkową jest pojemnik
W logistyce e-commerce podstawową jednostką ładunkową jest pojemnik

Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie automatyczne „sprzedawcy detaliczni powinni rozeznać, gdzie automatyzacja może tworzyć wartość, redukować ryzyko czy poprawić niezawodność w coraz bardziej wymagającym środowisku centrów logistycznych. Ponadto powinni realizować proces składający się z trzech kroków – strategia, projekt i wdrożenie – aby zbudować optymalnie funkcjonujący magazyn automatyczny” – podkreślają analitycy firmy McKinsey.

W celu zwiększenia wydajności magazynów e-commerce można zautomatyzować jedną lub więcej operacji logistycznych, zwłaszcza obejmujących powtarzalne czynności, takie jak transport towarów czy przygotowanie zamówień.

Zalety automatyzacji magazynów e-commerce

Korzyści wynikające z wdrożenia automatycznych systemów składowania lub kompletowania zamówień to m.in.:

  • Wydajne odkładanie i pobieranie jednostek towarowych oraz transport produktów pomiędzy poszczególnymi strefami magazynu.
  • Nieprzerwane działanie z ciągłym przepływem pracy przez całą dobę.
  • Eliminacja błędów podczas przeprowadzania operacji – od przyjęcia i składowania ładunków, po kompletację i wysyłkę zamówień.
  • Większa pojemność składowania dzięki lepszemu zagospodarowaniu dostępnej przestrzeni. Ponadto wdrożenie urządzeń transportu bliskiego, takich jak układnice, umożliwia wykorzystanie wysokości magazynu.
  • Bezpieczeństwo operatorów, ładunku i instalacji. Zrobotyzowane systemy zwiększają integralność wszystkich elementów pracujących w magazynie.

Dzięki automatyzacji magazynu e-commerce można dostosować przeprowadzane w nim procesy do potrzeb klienta. Celem każdego sklepu internetowego jest zwiększenie konkurencyjności i odpowiednie przygotowanie się na wzrost popytu.

Automatyczny system miniload podnosi wydajność magazynu e-commerce
Automatyczny system miniload zwiększa wydajność magazynu e-commerce

Rozwiązania umożliwiające automatyzację magazynu e-commerce

W magazynach e-commerce operacje, które najczęściej podlegają automatyzacji to transport towarów, pobieranie i odkładanie asortymentu oraz przygotowanie zamówień.

W instalacji e-commerce obsługiwanej ręcznie operatorzy przemieszczają się po magazynie podczas przeprowadzania kompletacji i uzupełniania zapasów. Aby zwiększyć wydajność order pickerów, firmy wdrażają zrobotyzowane urządzenia, które ułatwiają przygotowanie zamówień według kryterium goods-to-person (towar do człowieka). Zgodnie z tą metodą operatorzy znajdują się przy stanowiskach kompletacyjnych, a przenośniki automatyczne w sposób autonomiczny dostarczają do nich ładunki. Dzięki temu systemowi operatorzy nie muszą poruszać się po magazynie, co wpływa na usprawnienie przygotowania zamówień.

Innym, równie innowacyjnym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w magazynach e-commerce, są autonomiczne roboty mobilne (AMR) – urządzenia wyposażone w sztuczną inteligencję i technologię machine learning, zdolne do autonomicznego podejmowania decyzji w zakresie przewożenia ładunków do odpowiednich stref roboczych. Roboty potrafią dostosować się do nagłych zmian, omijać przeszkody i wybierać optymalną ścieżkę w zależności od warunków panujących w czasie rzeczywistym.

Instalacje e-commerce mogą zostać zautomatyzowane również za pomocą rozwiązań takich jak automatyczne magazyny pojemnikowe i system Shuttle. Magazyn automatyczny jest wyposażony w układnicę pojemnikową, która odkłada i pobiera ładunki z miejsc składowania. Urządzenia te w sposób ciągły zaopatrują stanowiska kompletacyjne w produkty potrzebne do przygotowania zamówień. System Shuttle również automatyzuje i przyspiesza kompletację zamówień. Składa się z zespołu wózków wahadłowych, usprawniających pobieranie produktów i zapewniających nieprzerwany przepływ towarów do stanowisk kompletacyjnych.

Stefa kompletacyjna może zostać zautomatyzowana również za pomocą wysokowydajnych stanowisk kompletacyjnych, które łączą ergonomię, wydajność i produktywność, aby umożliwić operatorom pobranie nawet 1000 drobnych i charakteryzujących się wysokim obrotem artykułów na godzinę. System usprawnia przygotowanie zamówień, wykluczając konieczność przemieszczania się po magazynie w celu pobrania jednostek asortymentowych.

Wyzwania, z jakimi wiąże się branża e-commerce, wymagają zastosowania rozwiązania automatycznego, który zdigitalizuje zarządzanie procesami w instalacji. Wzrost liczby zamówień i przyjęty standard dostawy w 24 godziny sprawiają, że system zarządzania magazynem, taki jak Easy WMS, odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu całkowitej kontroli nad przeprowadzanymi operacjami. Oprogramowanie monitoruje stan zapasów w czasie rzeczywistym, bezbłędnie porządkuje przygotowanie zamówień i zarządza obsługą przesyłek przez firmy spedycyjne, aby przyspieszyć wysyłkę i zapewnić terminowe dostawy.

Rozwiązania Mecaluxu ułatwiają zarządzanie zamówieniami e-commerce
Rozwiązania Mecaluxu ułatwiają zarządzanie zamówieniami e-commerce

Logiscor – automatyczny magazyn dla logistyki e-commerce

Operator logistyczny Logiscor powierzył Mecaluxowi przystosowanie swojego magazynu do wymagań sektora e-commerce. Firma wyposażyła centrum logistyczne operatora 3PL w Kordobie (Hiszpania) w kompleksowe rozwiązanie, obejmujące automatyczny magazyn pojemnikowy, system zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux i półautomatyczny system składowania Pallet Shuttle.

Zautomatyzowanie magazynu Logiscor jest odpowiedzią na potrzebę zaadaptowania obiektu do wymagań strategii sprzedaży omnikanałowej. „Pracujemy dla wielu różnych klientów, dlatego chcemy, aby nasz łańcuch dostaw był wszechstronny, wydajny i szybki, gdyż to pozwoli nam płynnie dostosowywać się do różnych potrzeb", wskazuje Manuel Cantueso, Główny Kontroler w firmie Logiscor.

Jednym z klientów firmy Logiscor jest sieć supermarketów Piedra, która posiada ponad 60 sklepów stacjonarnych, a niedawno uruchomiła także sklep internetowy. Aby wydajnie zarządzać strategią omnikanałową, firma Logiscor zdecydowała się na automatyzację operacji. „Największe korzyści, jakie odnieśliśmy dzięki automatycznemu magazynowi pojemnikowemu, to większa niezawodność procesu oraz oszczędność miejsca i czasu”, podkreśla Główny Kontroler firmy Logiscor.

E-commerce warehouse automation sposobem na zwiększenie wydajności

Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał logistyki e-commerce, należy zastosować w magazynach technologie, które zwiększą wydajność przeprowadzanych operacji i wyeliminują ryzyko wystąpienia błędów związanych z przygotowaniem i wysyłką zamówień. Ze względu na właściwości handlu elektronicznego konieczne jest wydajne planowanie logistyczne, oparte na projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań automatycznych.

Mecalux dysponuje szerokim wachlarzem rozwiązań magazynowych, umożliwiających zwiększenie wydajności magazynów e-commerce. Jeśli chcesz pomnożyć wydajność swojego magazynu, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.