Wydzielone strefy magazynowe usprawniają funkcjonowanie magazynu

Jak usprawnić funkcjonowanie magazynu

27 gru 2019

Optymalne funkcjonowanie magazynu przekłada się na większą produktywność przedsiębiorstwa. Taki stan można osiągnąć między innymi dzięki odpowiedniej organizacji dostępnej przestrzeni magazynowej i przepływów towarów. Pozwoli to uzyskać sprawniejszą realizację procesów logistycznych i ograniczyć występowanie strat.

Oto cztery przykłady działań, które można podjąć, aby usprawnić funkcjonowanie magazynu i zwiększyć efektywność firmy.

1. Zweryfikuj plan swojego magazynu

Przeanalizuj plan magazynu. Upewnij się, że każda jego strefa została wyznaczona w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą produktywność. Przede wszystkim zwróć uwagę na następujące czynniki:

  • Przepływy pracy: zarówno w odniesieniu do pracowników jak i składowanych ładunków.
  • Dostępność ładunków: czy Twoi pracownicy potrzebują bezpośredniego dostępu do palet? Czy stosowane regały zapewniają taką możliwość? Czy do obsługi ładunków wymagane są urządzenia manipulacyjne?
  • Pojemność magazynowa: zmaksymalizuj wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Skorzystaj z pomocy w postaci naszego artykułu o tym, jak prawidłowo określić pojemność magazynu.

2. Zadbaj o prawidłowe oznaczenie towarów

Wyobraź sobie sytuację, w której następuje sezonowy szczyt zamówień na produkty składowane w Twoim magazynie. Aby jemu sprostać, musisz zatrudnić tymczasowych pracowników, dzięki którym będzie możliwa realizacja wszystkich zadań. Twój magazyn powinien być przygotowany na każdą ewentualność, dlatego musisz mieć pewność, że zarówno pobranie wymaganego do zamówienia towaru, jak i odnalezienie miejsca jego położenia nie będzie stanowić problemu dla okresowo zatrudnionych operatorów. W tak newralgicznych momentach, przy realizacji większej niż zazwyczaj liczby zamówień, trzeba zapobiec powstawaniu jakichkolwiek sytuacji, które mogą generować opóźnienia i mieć wpływ na optymalne funkcjonowanie magazynu. Dlatego zadbaj o to, aby wszystkie znajdujące się na stanie ładunki były oznaczone za pomocą etykiet z kodami kreskowymi lub RFID, które umożliwią szybką identyfikację i lokalizację potrzebnych SKU.

Etykieta do oznaczenia ładunku w magazynie
Etykieta do oznaczenia ładunku w magazynie

3. Wybierz system składowania, który najlepiej będzie odpowiadać potrzebom Twojego magazynu

Jednym z kluczowych wskaźników efektywności, dzięki któremu można weryfikować wydajność funkcjonowania magazynu, jest stopień wykorzystania dostępnej pojemności magazynowej. Przeanalizuj, czy obecnie wykorzystywane systemy składowania są w pełni efektywne i umożliwiają Twojej firmie osiągnięcie zakładanych celów biznesowych. Jeśli tak nie jest, to nie zwlekaj i przystąp do zmiany sposobu magazynowania zapasów.

Możesz na przykład rozważyć wykorzystanie regałów przesuwnych Movirack, które mogą nawet dwukrotnie zwiększyć pojemność magazynu. Każdy system składowania cechuje się szeregiem zalet, które trzeba uważnie przeanalizować – należy pamiętać, że niekoniecznie dane rozwiązanie regałowe musi się sprawdzić w przypadku Twojej firmy. Dlatego istotne jest najpierw określenie konkretnych potrzeb magazynowych przedsiębiorstwa, a dopiero następnie wybranie regałów przemysłowych lub rozwiązań automatycznych i wdrożenie ich w obiekcie składowania.

4. Skorzystaj z porad ekspertów

Czy jesteś na etapie opracowywania układu magazynu, czy może posiadasz już własne centrum dystrybucyjne, ale szukasz możliwości lepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni i ograniczenia generowanie kosztów, nigdy nie jest za późno, aby skorzystać z pomocy ekspertów w zakresie logistyki. Są to najwyższej klasy specjaliści w branży, którzy doradzą Ci w każdym aspekcie związanym z gospodarką magazynową. Ich wiedza na temat efektywnego funkcjonowania magazynu jest poparta realnymi przykładami na podstawie projektów, przy których mieli okazję w przeszłości współpracować.

Jeśli masz jakieś wątpliwości co do tego, jak powinno wyglądać optymalne funkcjonowanie magazynu, nie wahaj się i skorzystaj z logistycznych usług doradczych.