Kompletacja falowa pozwala zoptymalizować proces przygotowywania zamówień w magazynie

Kompletacja falowa: na czym polega, zalety i kiedy warto ją stosować

13 lip 2020

Kompletacja falowa lub wave picking to metoda organizacji przygotowywania zamówień w magazynie, w trakcie której:

 • odbywa się grupowanie zamówień według kryteriów logistycznych, na przykład trasa wysyłki lub ich priorytet;
 • w każdej fali kompletacyjnej operator pokonuje stałą trasę w wyznaczonym do tego przedziale czasowym (od jednej do czterech godzin, w zależności od charakterystyki magazynu);
 • zebrane zamówienia trafiają do wyznaczonej strefy, w której są konsolidowane, pakowane i przygotowywane do wysyłki.

Na czym polega kompletacja falowa?

Kompletacja falowa (ang. wave picking) to metoda kompletacji zamówień w magazynie charakteryzująca się wysoką wydajnością, gdy jej realizacja jest wspomagana przez system zarządzania magazynem WMS. Proces kompletacji falowej łączy w sobie podstawowe zasady dwóch innych metod kompletacji zamówień:

 • Kompletacja grupowa: lista produktów do skompletowania powstaje w oparciu o ich konkretne parametry (priorytet lub trasa wysyłki, docelowy klient itp.) i są one pobierane zbiorczo, a dopiero później przeprowadzana jest konsolidacja.
 • Kompletacja strefowa: listy z zamówieniami do skompletowania są generowane na podstawie lokalizacji produktów w magazynie. Trasy operatorów są zoptymalizowane, zanika ryzyko powstania wąskich gardeł oraz minimalizuje się natężenie ruchu w korytarzach roboczych.

Kompletacja falowa może być przeprowadzana z wykorzystaniem różnych urządzeń przeładunkowych. W zależności od ich rodzaju, jej przebieg może nieznacznie się różnić:

 • Wózki ręczne, kontenery rolkowe, wózki do kompletacji zamówień, na które pobierane są wymagane produkty. Następnie są one dostarczane do strefy konsolidacji, gdzie są segregowane pod kątem danych zamówień i tras wysyłki.
 • Wózki ręczne z przegródkami, na których operatorzy w trakcie kompletacji dokonują wstępnej konsolidacji zamówień, skracając czas potrzebny na przygotowanie wysyłki.

Po każdej fali kompletacyjnej zebrane produkty są dostarczane do strefy konsolidacji, w której są grupowane w zamówienia, a następnie pakowane i przygotowywane do dystrybucji.

Ogólny schemat realizacji kompletacji falowej w magazynie
Ogólny schemat realizacji kompletacji falowej w magazynie

System WMS jest kluczowy do tego, aby kompletacja falowa przebiegała w optymalny sposób. Oprogramowanie automatycznie wylicza czas trwania każdej fali kompletacyjnej oraz określa ilość czasu potrzebną na przeprowadzanie niezbędnych operacji przed rozpoczęciem kolejnej fali (uzupełnienie regałów, konsolidacja zamówień, pakowanie i przygotowanie ładunków do wysyłki).

W kompletacji falowej organizacja zadań, które będą realizowane w jej trakcie, odbywa się na początku dnia roboczego lub wraz z rozpoczęciem pracy przez nową zmianę. Ich zatwierdzenie jest ostateczne i zaplanowane działania nie mogą zostać zmodyfikowane.

Przykład podstawowego przebiegu kompletacji falowej prezentuje poniższa ilustracja:

Przebieg kompletacji falowej
Przebieg kompletacji falowej

Kiedy warto stosować kompletację falową?

Wdrożenie metody wave picking zaleca się w następujących sytuacjach:

 • w magazynie stosowany jest system WMS. Dzięki wsparciu oprogramowania informatycznego planowanie i rozdzielanie zadań pomiędzy pracownikami jest o wiele łatwiejsze, przez co możliwe jest osiągnięcie maksymalnej wydajności;
 • kryterium kompletacji to „człowiek do towaru", a trasy operatorów podczas pobierania zamówień są długie;
 • w magazynie przechowywana jest duża liczba SKU o małych rozmiarach;
 • strefa kompletacji jest niewystarczająca do obsłużenia liczby i różnorodności magazynowanych referencji.

Kompletacja falowa i system zarządzania magazynem WMS – zalety współpracy

Korzystanie z systemu WMS wraz z metodą wave picking niesie ze sobą następujące korzyści:

 • optymalizacja przebiegu procesu kompletacji zamówień;
 • planowanie realizacji kolejnych fal kompletacji w taki sposób, aby operatorzy byli w stanie wykonać swoje zadania w określonym czasie;
 • sprawniejsze reagowanie na nieprzewidziane sytuacje. System WMS stale analizuje przebieg wszystkich procesów i informuje o wszelkich zagrożeniach, które mogą zakłócić ich ukończenie;
 • monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich operacji magazynowych pod kątem poprawności ich wykonywania.

Kompletacja falowa przynosi największe korzyści, gdy jest planowana i realizowana z pomocą systemu zarządzania magazynem. Odpowiednia personalizacja oprogramowania magazynowego do potrzeb danego przedsiębiorstwa jest niezbędna w celu usprawnienia i przyśpieszenia procesu kompletacji zamówień. Dlatego istotne jest, aby w tych kwestiach polegać na profesjonalistach, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu uwzględnią każdy aspekt specyfiki działalności firmy.

Firma Mecalux posiada zespół najlepszych ekspertów w branży, którzy są w stanie zmaksymalizować wydajność pracy każdego magazynu. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszych rozwiązań magazynowych lub dowiedzieć się, w jaki sposób system Easy WMS może zwiększyć zyski Twojego przedsiębiorstwa – skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania.