Miejsca odkładcze to platformy do tymczasowego składowania ładunków mocowane do słupów regałów magazynowych

Miejsce odkładcze na regale – czym jest i do czego służy?

13 gru 2022

Miejsce odkładcze na regale, nazywane też stacją pobierania i odkładania ładunków (ang. P&D Station) to element instalacji magazynowej mocowany na początku lub końcu regału, na którym składowane są palety do momentu odłożenia ich w lokalizacji docelowej lub wysłania w inne żądane miejsce.

Miejsca odkładcze na regale są rozwiązaniem często spotykanym w obiektach, w których ładunki są obsługiwane przez układnice paletowe trójstronne, trójstronne wózki widłowe oraz w magazynach wyposażonych w regały przesuwne Movirack

Czym są miejsca odkładcze na regale?

Miejsca odkładcze na regale to platformy przymocowane do boków regału tworzące dodatkowe gniazda paletowe, pod którymi może znajdować się korytarz dla pieszych. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest składowanie ładunków nie tylko wewnątrz regału, ale także poza nim tak, aby wykorzystać całą jego konstrukcję i pomieścić więcej produktów.

Miejsca odkładcze na regale odgrywają bardzo istotną rolę – to na nich są odkładane tymczasowo ładunki. Palety pozostają na miejscu odkładczym do czasu, aż pojawi się możliwość umieszczenia ich wewnątrz korytarza roboczego lub przetransportowania np. na linie produkcyjne lub do strefy wysyłek.

Miejsca odkładcze na regale mogą również służyć jako lokalizacje do cross-dockingu – metody kompletacji zamówień polegającej na bezpośredniej wysyłce palet do klientów z pominięciem etapu magazynowania. Ładunki trafiają na miejsca odkładcze, dzięki czemu nie muszą być składowane wewnątrz regałów. Przyspiesza to ich dystrybucję.

Miejsce odkładcze na regale regału służy do tymczasowego składowania ładunków
Miejsce odkładcze na regale służy do tymczasowego składowania ładunków

Zastosowania miejsca odkładczego na regale

Miejsca odkładcze na regale są montowane zazwyczaj w magazynach obsługiwanych przez wózki widłowe trójstronne lub trójstronne układnice paletowe. Oba urządzenia poruszają się jedynie wewnątrz korytarzy roboczych, dlatego palety z miejsc odkładczych do pozostałych punktów w magazynie muszą być transportowane przez inne urządzenia transportu bliskiego.  

Miejsca odkładcze są bardzo przydatne, ponieważ znajdują się tam, gdzie następuje wymiana palet, czyli na krańcach regału. Platformy te można montować również w magazynach z regałami przesuwnymi Movirack, które są systemem składowania akumulacyjnego umożliwiającym bezpośredni dostęp do wszystkich produktów dzięki ruchomym podstawom. 

Tego typu regały wymagają na tyle szerokiego korytarza roboczego, aby wjeżdżające w nie wózki widłowe mogły swobodnie manewrować oraz by mogli mijać się w nich operatorzy. W regałach można udostępnić korytarz dla pieszych, który jednocześnie pełni funkcję wyjścia awaryjnego. W takim przypadku miejsca odkładcze można zamontować nad korytarzem. Zazwyczaj pierwszy poziom jest wyposażony w półkę lub siatkę zabezpieczającą przed osunięciem się ładunków.

Rodzaje miejsc odkładczych na regale

Miejsce odkładcze na regale może być odpowiedzią na różne potrzeby w magazynie. Po pierwsze liczba miejsc odkładczych zależy od liczby skumulowanych palet potrzebnych w każdym korytarzu roboczym.  

Wymiary i pojemność tych miejsc muszą być dostosowane do rodzaju produktów składowanych w magazynie.

Miejsca odkładcze na regale mogą być wyposażone w centrowniki palet, które pomagają operatorom wózków widłowych precyzyjnie odłożyć ładunek. Elementy te są szczególnie przydatne w magazynach z wąskimi korytarzami, gdzie zakres ruchów urządzeń transportu bliskiego jest znacznie ograniczony.

Miejsca odkładcze na regale dzielą się na dwa rodzaje – z centrownikami oraz bez nich
Miejsca odkładcze na regale dzielą się na dwa rodzaje – z centrownikami oraz bez nich

Przykłady magazynów z miejscami odkładczymi na regale

Z miejsc odkładczych na regale korzystają firmy z różnych sektorów. Składują na nich tymczasowo ładunki, co pozwala zwiększyć pojemność ich magazynów. Zobaczmy kilka przykładów takich firm.

Art Cosmetics

We włoskiej miejscowości Fornovo San Giovanni mieści się magazyn producenta kosmetyków do makijażu i pielęgnacji skóry Art Cosmetics, w którym na regałach paletowych składuje się komponenty wykorzystywane do produkcji oraz produkty gotowe przygotowane do wysyłki.

Operatorzy odkładają ładunki w odpowiednich lokalizacjach i pobierają je przy pomocy trójstronnych wózków widłowych, którymi przemieszczają się w korytarzach między regałami. Urządzenia te poruszają się wyłącznie wewnątrz korytarzy, dlatego na dwóch krańcach regałów zamontowano miejsca odkładcze, skąd operatorzy wózków widłowych odbierają znajdujące się na nich ładunki i przewożą je na linie produkcyjne lub do strefy wysyłek. Art Cosmetics korzysta z miejsc odkładczych na regale również do sztaplowania pustych palet.

Mooijer-Volendam B.V.

Mooijer-Volendam B.V., holenderska hurtownia oferująca szeroki wybór mrożonych owoców morza, ryb oraz mrożonek owocowych i warzywnych, posiada magazyn wyposażony w regały przesuwne Movirack firmy Mecalux.

Ten system składowania akumulacyjnego wykorzystuje dostępną przestrzeń w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć pojemność magazynową. W strefie magazynowania utworzono korytarz dla pieszych na przeciwnym krańcu regałów względem korytarza głównego, a nad nim trzy poziomy miejsc odkładczych. Firma zdecydowała się na to rozwiązanie, aby zyskać możliwość składowania większej liczby palet.

Miejsca odkładcze na regałach przesuwnych Movirack w magazynie firmy Mooijer-Volendam B.V.
Miejsca odkładcze na regałach przesuwnych Movirack w magazynie firmy Mooijer-Volendam B.V.

Elektro3

Elektro3, firma handlująca artykułami metalowymi, akcesoriami do majsterkowania, sprzętem gospodarstwa domowego i wyposażeniem ogrodu, rozbudowała swój magazyn w Tarragonie (Hiszpania) o regały paletowe Mecaluxu z wąskimi korytarzami.

Przemieszczają się nimi operatorzy trójstronnych wózków widłowych sterowanych automatycznie, którzy odkładają i pobierają palety w odpowiednich lokalizacjach. Umieszczają oni palety na miejscach odkładczych na regale, a następnie operatorzy wózków z wysuwanym masztem pobierają znajdujące się na nich palet i przewożą je w miejsce docelowe.

Miejsce odkładcze na regale – rozwiązanie problemu składowania tymczasowego

Priorytetem każdej firmy jest opracowanie strategii, która pozwoli uzyskać największą możliwą pojemność magazynową, a jednocześnie usprawni pracę operatorów w obiekcie logistycznym. Miejsca odkładcze to elementy, które montuje się na regałach paletowych z wąskimi korytarzami oraz na regałach przesuwnych Movirack. Jest to rozwiązanie często stosowane w magazynach, ponieważ nie tylko umożliwia składowanie większej liczby palet, ale także usprawnia wykonywanie takich operacji jak cross-docking.

Mecalux ma bogate doświadczenie w projektowaniu spersonalizowanych magazynów dostosowanych do potrzeb logistycznych klientów. Jeśli chcesz zoptymalizować logistykę oraz procesy magazynowe w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie skrojone na miarę wymagań Twojego biznesu.