Palety wielkogabarytowe służą do składowania ładunków o ponadstandardowych wymiarach

5 magazynów z paletami wielkogabarytowymi

15 gru 2022

Palety wielkogabarytowe to nośniki ładunków o ponadstandardowych wymiarach służące do magazynowania i transportowania wszelkiego rodzaju towarów, które wymagają większego nośnika ze względu na nieregularny kształt lub znaczną objętość. Nie wszędzie na świecie standardowe wymiary palet są takie same. W Europie palety wielkogabarytowe to takie, które są większe od europalety (1200 x 800 mm). W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia przekraczają one 1200 x 1000 mm.

Palety wielkogabarytowe służą do przechowywania ładunków o znacznych rozmiarach lub wadze, których nie można magazynować na najczęściej stosowanych, standardowych nośnikach. Operacje logistyczne wykonywane przy użyciu palet wielkogabarytowych wymagają dostosowania procesów, przepływów pracy, urządzeń transportu bliskiego oraz systemów magazynowych, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników magazynu, regałów oraz samych ładunków.

Przykłady magazynów z paletami wielkogabarytowymi

Poniżej przedstawiamy 5 przykładów magazynów zaprojektowanych przez Mecalux dla firm składujących swoje produkty na paletach wielkogabarytowych: 

Przykład 1: Agata

Agata, jedna z największych firm meblarskich w Polsce, wyposażyła swoje centrum logistyczne w regały paletowe, na których składuje ponad 50 000 palet o różnych wymiarach

Rozwiązanie zaprojektowane przez Mecalux składa się z regałów o podwójnej głębokości składowania obsługiwanych przez wózki widłowe. Palety na drugiej głębokości są pobierane i odkładane przy pomocy wideł teleskopowych. Do transportowania palet wielkogabarytowych wykorzystuje się specjalne przedłużki wideł. „Zastosowanie regałów o podwójnej głębokości pozwoliło nam zoptymalizować powierzchnię magazynu, a to przełożyło się na niższy koszt budowy nowego obiektu”, przyznaje Marek Skiba, dyrektor logistyki w firmie Agata.  

Rozwiązanie magazynowe zaprojektowane przez Mecalux dla Agaty umożliwia składowanie palet o różnych wymiarach
Rozwiązanie magazynowe zaprojektowane przez Mecalux dla Agaty umożliwia składowanie palet o różnych wymiarach

Przykład 2: Rockwool Peninsular (Hiszpania)

Firma Rockwool Peninsular poszukiwała rozwiązania logistycznego, które zoptymalizowałoby składowanie ładunków na paletach o wymiarach 1000 x 2400 mm. Aby usprawnić pobieranie i odkładanie produktów o ponadnormatywnym rozmiarze, Mecalux wyposażył obiekt w półautomatyczny system składowania akumulacyjnego z wózkami Pallet Shuttle, który pozwala na magazynowanie do 336 palet wielkogabarytowych.

Składający się z 21 kanałów towarowych regał z dostosowaną szerokością do 2,5 metra to rozwiązanie zaproponowane przez Mecalux, które idealnie dopasowało się do oczekiwań klienta. W celu umieszczenia ładunku operator wózka widłowego wprowadza wózek Pallet Shuttle do kanału towarowego, który transportuje paletę do pierwszego wolnego miejsca.

Dzięki półautomatycznemu systemowi Pallet Shuttle Mecaluxu firma Rockwool Peninsular usprawniła obsługę ładunków składowanych na paletach wielkogabarytowych
Dzięki półautomatycznemu systemowi Pallet Shuttle Mecaluxu firma Rockwool Peninsular usprawniła obsługę ładunków składowanych na paletach wielkogabarytowych

Przykład 3: Delta Children (USA)

Amerykański producent wózków, łóżeczek i innych artykułów dla dzieci Delta Children wyposażył swoje nowe centrum logistyczne w kalifornijskim mieście Fontana w systemy magazynowe firmy Mecalux. Zastosowane rozwiązanie pozwoliło zoptymalizować powierzchnię magazynową i usprawniło kompletację zamówień. Jedna połowa bloków regałów składa się z poziomów mieszczących po trzy palety o standardowych wymiarach, druga zaś służy do składowania na każdym poziomie po dwie palety wielkogabarytowe.  

Ponadto poprzez zastosowanie modułów o wysokości 8,5 m i 11 m została maksymalnie wykorzystana wysokość obiektu. Dzięki rozwiązaniu zaprojektowanemu przez Mecalux firma Delta Children zwiększyła swoją pojemność magazynową o 33%.

Przykład 4: Deguisetoi.fr (Francja)

Centrum logistyczne Deguisetoi.fr, francuskiej firmy sprzedającej online kostiumy i artykuły imprezowe, jest podzielone na dwie strefy: pierwsza to blok regałów półkowych z pomostami, druga – regały paletowe o wysokości 10 m z sześcioma poziomami ładunkowymi. W tych lokalizacjach składuje się wielkogabarytowe jednostki ładunkowe, których wysokość może sięgać nawet 1800 mm. „Regały paletowe zajmują dużą powierzchnię, która jest wykorzystywana bardzo efektywnie, dzięki czemu zwiększyliśmy pojemność magazynową”, tłumaczy Quentin Drosson, dyrektor logistyki Deguisetoi.fr. 

Drosson podkreśla również znaczenie odpowiedniego podziału magazynu na strefy: „Zbudowany w naszym centrum blok kompletacyjny spełnia obecne oczekiwania i pozwala nam osiągnąć większą wydajność w najbardziej intensywnych okresach naszej działalności. Co najważniejsze, dotrzymujemy terminów, jakie oferujemy naszym klientom. Wydzielając strefę pod regały paletowe i regały półkowe, w istotny sposób usprawniliśmy też pracę operatorów”. 

Przykład 5: Leroy Merlin (Hiszpania) 

Mecalux zaprojektował i wyposażył obydwa nowe magazyny, jakie francuska sieć hipermarketów Leroy Merlin, oferująca artykuły z dziedziny budownictwa, majsterkowania oraz wyposażenia wnętrz i ogrodów, otworzyła w hiszpańskim mieście Torija. W magazynach znalazły się regały paletowe o wysokości 10,5 m, na których można składować różnego rodzaju produkty również na paletach wielkogabarytowych. Ponadto na posadzce przeznaczono miejsce na towar niespaletyzowany, np. stosy krzeseł. 

Produkty są rozdystrybuowane na regałach w zależności od popytu: te o wyższej rotacji składowane są od strony ramp załadunkowych, natomiast artykuły, na które popyt jest mniejszy, umieszcza się na najwyższych poziomach. Blok regałów paletowych przedzielony jest korytarzem, który usprawnia proces kompletacji zamówień. 

Palety wielkogabarytowe – sposób na ładunki o dużych wymiarach

Firmy muszą dostosować swoje przepływy pracy, procesy, dystrybucję i logistykę do rodzaju obsługiwanych produktów. Z tego powodu w magazynach z ładunkami o niestandardowych kształtach czy objętości, które nie mieszczą się np. na europaletach, do przemieszczania tego rodzaju zapasów stosuje się palety wielkogabarytowe. 

Mecalux już od ponad 50 lat projektuje i wdraża rozwiązania intralogistyczne dla wszystkich sektorów przemysłowych. Jeżeli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał Twojej logistyki, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wskażą Ci najlepsze rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojej firmy.