Rzeczywistość rozszerzona i urządzenia typu wearable usprawniają pracę operatorów w magazynie

Rzeczywistość rozszerzona i wearables przyszłością logistyki

14 cze 2021

Rzeczywistość rozszerzona i wearables stały się powszechnym elementem wspierającym pracę w magazynach i całej branży logistycznej. W reakcji na rosnącą popularność handlu elektronicznego i strategii omnichannel firmy reprezentujące różne sektory poszukują nowych sposobów na poprawę wydajności i optymalizację procesów – zwłaszcza w zakresie przygotowywania zamówień. Rozwój technologii, która ułatwia pracę magazynierów, pozwalając im zwiększać wydajność pracy w sytuacji rosnącego popytu, jest rozwiązaniem tego problemu.

Rynek wearables bije kolejne rekordy. Według raportu opublikowanego przez firmę doradczą GlobalData będzie się on dynamicznie rozwijał przez najbliższe lata, osiągając wartość 54 mld dolarów w 2023 r. dzięki opanowaniu takich branż jak ochrona zdrowia, handel detaliczny czy logistyka.

W niniejszym artykule przyjrzymy się możliwym zastosowaniom technologii wearables i rzeczywistości rozszerzonej w logistyce oraz przedstawimy najpopularniejsze rozwiązania w tej dziedzinie, coraz chętniej wykorzystywane w magazynach.

Czym są wearables?

Wearables to urządzenia elektroniczne w formie przedmiotów codziennego użytku (zegarków, bransoletek, pierścionków, ubrań etc.), które mogą monitorować różne parametry dzięki wbudowanym czujnikom, przekazywać informacje lub ostrzeżenia użytkownikowi oraz wysyłać i odbierać dane przez internet.

W branży logistycznej urządzenia typu wearable stosuje się m.in. do zbierania danych dotyczących wydajności magazynu i jego pracowników, które po odpowiednim opracowaniu mogą pomóc usprawnić funkcjonowanie obiektu. 

Rozwijająca się nieustannie technologia rozszerzonej rzeczywistości również znalazła ciekawe zastosowania w logistyce w postaci połączenia świata fizycznego i cyfrowego. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu obraz z kamery urządzenia (np. inteligentnych okularów, telefonu czy tabletu), na który nałożona jest generowana w czasie rzeczywistym grafika 3D.

Technologia rzeczywistości rozszerzonej umożliwia podgląd i analizę układu magazynu
Technologia rzeczywistości rozszerzonej umożliwia podgląd i analizę układu magazynu

Wykorzystanie akcesoriów wearables i rozszerzonej rzeczywistości w magazynach

Technologia rzeczywistości rozszerzonej i urządzenia typu wearable pozwalają zwiększyć wydajność procesów roboczych w magazynie, ułatwiając pracownikom realizację rutynowych zadań związanych ze składowaniem towarów czy przygotowaniem zamówień do wysyłki.

Obsługa ciężkich ładunków przez operatora trzymającego w jednej ręce czytnik kodów kreskowych może okazać się problematyczna. Alternatywnym rozwiązaniem jest urządzenie typu wearable, które magazynier zakłada na palec lub nadgarstek, dzięki czemu może wygodnie złapać paczkę obiema rękami.

Rzeczywistość rozszerzona także może znacząco usprawnić obsługę ładunków, umożliwiając operatorom szybsze odnajdywanie artykułów do przygotowywanego zamówienia lub miejsc na regałach, w których należy umieścić produkty z przyjętej dostawy. Technologia ta ma szansę zrewolucjonizować pracę w magazynach wykonujących skomplikowane operacje, takie jak tworzenie zestawów (kitting) czy zarządzanie zwrotami.

Urządzenia typu wearable komunikują się z systemem WMS, np. Easy WMS firmy Mecalux, który za ich pośrednictwem przesyła pracownikom wskazówki dotyczące wykonywanych zadań. To samo oprogramowanie odpowiada za zarządzanie urządzeniami i przypisywanie ich do odpowiednich użytkowników.

Połączenie funkcji systemu WMS z możliwościami akcesoriów typu wearable pozwala znacznie poprawić ergonomię pracy w magazynie. Postępując dokładnie według otrzymanych poleceń, personel może pracować szybciej, bezpieczniej i bez błędów.

Wearables najczęściej stosowane w magazynach

Przyjrzyjmy się, jakie urządzenia typu wearable stosowane są w magazynach i w jaki sposób ułatwiają one pracę:

Kompletacja głosowa

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań w branży. Systemy kompletacji głosowej (pick by voice) składają się zazwyczaj ze słuchawek z mikrofonem podłączonych do sterownika (wielkości przeciętnego telefonu komórkowego), który można przypiąć do paska lub schować do kieszeni.

Operatorzy otrzymują przez słuchawki instrukcje głosowe (np. ile sztuk jakiego produktu pobrać, z której lokacji, gdzie umieścić dany towar itp.) i potwierdzają wykonanie zadania przez mikrofon.

Systemy kompletacji głosowej to jedne z najczęściej spotykanych urządzeń typu wearable
Systemy kompletacji głosowej to jedne z najczęściej spotykanych urządzeń typu wearable

Okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej

Inteligentne okulary pozwalają wykorzystać technologię rzeczywistości rozszerzonej w praktyce. Dzięki wbudowanej kamerze mogą np. rozpoznawać produkty, skanując ich kody kreskowe. Dodatkowo wyposażone są w wirtualny ekran, na którym wyświetlają się polecenia dla magazyniera (dokąd iść, ile artykułów pobrać i gdzie je zanieść).

Rzeczywistość rozszerzona może usprawnić praktycznie każdy proces w łańcuchu dostaw, a w szczególności kompletację zamówień. Stały dostęp do listy kompletacyjnej, która wyświetla się przed oczami operatora, pozwala mu szybko zlokalizować aktualnie poszukiwany produkt. 

Inteligentne okulary mają wiele zalet: są lekkie, wygodne i wyświetlają wyraźny obraz.

Okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej ułatwiają przygotowywanie zamówień w magazynie
Okulary z funkcją rzeczywistości rozszerzonej ułatwiają przygotowywanie zamówień w magazynie

Skaner pierścionkowy

To miniaturowy, a zarazem szybki i dokładny czytnik kodów kreskowych, który można nosić na palcu. Jest lekki i nie ogranicza swobody ruchów podczas przenoszenia ładunków.

Urządzenie zużywa niewiele energii, dzięki czemu może działać wiele godzin na jednym ładowaniu baterii. Większość dostępnych na rynku modeli jest przeznaczona do użytku zarówno przez osoby prawo-, jak i leworęczne, więc czytnik można przekazać dowolnemu pracownikowi po zakończeniu zmiany.

Po podłączeniu do systemu WMS czytnik może przekazywać odczytane informacje do bazy danych.

Miniaturowy czytnik noszony na palcu potrafi szybko i dokładnie skanować kody kreskowe
Miniaturowy czytnik noszony na palcu potrafi szybko i dokładnie skanować kody kreskowe

Komputer „ubierany”

To niewielkich rozmiarów komputer, który można nosić na ręce. Urządzenie jest wyposażone w dotykowy ekran służący do wyświetlania poleceń z systemu WMS i zatwierdzania wykonania powierzonych zadań.

To bardzo praktyczne i intuicyjne rozwiązanie. Magazynier ma wszystkie niezbędne informacje dosłownie w zasięgu ręki i może w każdej chwili z nich skorzystać. 

Komputer może współpracować z innymi urządzeniami. Zazwyczaj podłącza się go do skanera pierścionkowego, dzięki czemu pracownik może z łatwością wprowadzać kody znalezionych produktów bezpośrednio do systemu WMS, a mając obie ręce wolne, pracuje zdecydowanie sprawniej i wydajniej.

Zakładany na rękę komputer wyświetla polecenia z systemu WMS
Zakładany na rękę komputer wyświetla polecenia z systemu WMS

Zalety stosowania urządzeń typu wearable w magazynie

Według firmy Zebra, jednego z czołowych światowych producentów urządzeń typu wearable i partnera Mecaluxu, zastosowanie omawianej technologii może zwiększyć wydajność magazynu o 15% i zredukować liczbę popełnianych błędów o 39%.

Jest to możliwe m.in. dzięki elastyczności systemów i mobilności urządzeń. Akcesoria typu wearable zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o uwolnieniu rąk użytkownika, który zyskuje w ten sposób większą swobodę ruchu podczas wykonywanych czynności.

Największą przeszkodą we drożeniu tego typu rozwiązań są bardzo wysokie koszty, obejmujące zarówno cenę zakupu sprzętu, jak i konserwacji oraz ewentualnych napraw, które przerastają możliwości wielu przedsiębiorstw. Z pewnością jednak w miarę upowszechniania się technologii koszty będą relatywnie mniejsze.

Wyposażenie pracowników w omawiane urządzenia oznacza nową erę komunikacji i przesyłu danych w logistyce. Możliwość natychmiastowej komunikacji między wszystkimi współpracownikami to lepsza organizacja pracy i koordynacja wykonywanych zadań.

Aby jednak technologia ta faktycznie przyniosła oczekiwane rezultaty, potrzebny jest system zarządzania, który zapewni pełną kontrolę i synchronizację wszystkich podejmowanych działań. Easy WMS firmy Mecalux to jedno z najlepszych tego typu rozwiązań na rynku. Poznaj jego funkcje i możliwości współpracy z urządzeniami typu wearable, kontaktując się z nami.