Wysoka wydajność magazynu firmy Zbyszko Company dzięki automatyzacji

Wysoka wydajność magazynu firmy Zbyszko Company dzięki automatyzacji

Wyposażony przez Mecalux nowy magazyn Zbyszko Company w Radomiu może pomieścić 18 000 palet. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom automatycznym magazyn jest w stanie wydawać do 200 palet na godzinę.

Zbyszko Company

W celu utrzymania dynamicznego tempa wzrostu firma Zbyszko postawiła na zwiększenie wydajności, płynność i szybkość przepływu towarów oraz konsolidację procesów produkcyjnych i magazynowych. W odpowiedzi na te potrzeby Mecalux wyposażył nowo wybudowany magazyn firmy w automatyczny system składowania połączony z halą produkcyjną za pomocą łącznika komunikacyjnego długości 100 m. Zarządzanie całością procesów zachodzących w obiekcie zostało powierzone oprogramowaniu magazynowemu Easy WMS firmy Mecalux.

  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

Potrzeby Klienta

Zbyszko Company specjalizuje się w produkcji gazowanych i niegazowanych napojów orzeźwiających oraz wód smakowych. Firma została założona przez Zbigniewa Bojanowicza w 1993 roku w Białobrzegach. W ciągu zaledwie 10 lat od powstania przedsiębiorstwo osiągnęło spektakularny sukces i znalazło się w ścisłej czołówce wiodących producentów napojów na rynku polskim.

Dynamiczny rozwój zrodził potrzebę budowy nowego centrum magazynowego, które pozwoliłoby zintegrować wszystkie procesy logistyczne firmy. Nowoczesny obiekt miał sprostać wymogom wzrastającego wolumenu produkcji, a jednocześnie przyczyniać się do redukcji kosztów logistycznych.

Kolejnym wymogiem było usprawnienie transportu wewnętrznego i zapewnienie bezpośredniej komunikacji pomiędzy częścią produkcyjną i magazynową, a także automatyzacja procesów magazynowych w celu zwiększenia konkurencyjności Zbyszko Company na rynku.

Zaproponowane rozwiązanie: połączenie części produkcyjnej z magazynem

Mecalux wyposażył magazyn automatyczny połączony z częścią produkcyjną nadziemnym łącznikiem o długości 100 m, po którym, na dwóch równoległych przenośnikach rolkowych, poruszają się palety z towarem.

Na początku linii przenośników w części produkcyjnej znajduje się stanowisko kontrolne, na którym sprawdzane są gabaryty oraz jakość każdej z palet. Przenośniki przystosowane są do niezależnej pracy. Pierwsza linia transportuje palety z produkcji do magazynu, a druga działa rewersyjnie.

W magazynie znajdują się dwa poziomy przenośników. Wyższy przeznaczony jest do wejść, natomiast niższy, wyjściowy, może być stosowany również do odbioru ładunków z zewnątrz oraz do kierowania ich do silosu lub strefy produkcji. Aby operacje nie kolidowały między sobą, bezpośrednio nad rampami załadowczymi został zamontowany przenośnik wejść do magazynu, na końcu którego znajduje się podnośnik służący do dostarczania palet na wyższy poziom.

Dla zapewnienia płynności przepływu ładunków na parterze magazynu zamontowano system transportu podwieszanego o prędkości przenoszenia palet 100 m/min, który łączy magazyn ze strefą wysyłek. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku konieczności zapewnienia stałego połączenia między odległymi punktami instalacji.

Magazyn
Na powierzchni około 7000 m2 zbudowano obiekt o wysokości 11 metrów. Instalacja układnic pozwoliła na stworzenie 18 000 miejsc paletowych mimo ograniczonej wysokości.

Niewielkie zróżnicowanie składowanych produktów pozwala na zastosowanie regałów podwójnej głębokości. Jest to efektywne rozwiązanie w przypadku zautomatyzowanych centrów logistycznych wymagających dużej pojemności składowania.

Regały są obsługiwane przez jedenaście automatycznych układnic paletowych przystosowanych do manipulowania ładunkami o wadze do 1000 kg.

Wysyłki
Automatyczne układnice pobierają palety z magazynu i odkładają je na przenośniku przy odpowiednim wyjściu. Następnie palety są przenoszone przez wózki systemu transportu podwieszanego do przydzielonej strefy przeładunkowej.

System transportu podwieszanego ma szerokie możliwości adaptacji do istniejących potrzeb. Dla firmy Zbyszko najbardziej wydajnym oraz rentownym rozwiązaniem była instalacja pojedynczego ciągu z 21 wózkami.

Oprogramowanie sterujące urządzeniami współpracuje z systemem zarządzania magazynem Easy WMS, który z kolei łączy się z systemami ERP Klienta.

Nowe instalacje objęły następujące strefy:

  1. Magazyn.
  2. Strefa wejścia do magazynu.
  3. System transportu podwieszanego Monorail.
  4. Strefa wysyłek / strefa buforowa.

System zarządzania magazynem: Easy WMS firmy Mecalux
System zarządzania magazynem Easy WMS pozwala firmie Zbyszko w pełni kontrolować każde działanie zachodzące w centrum logistycznym oraz efektywne zarządzać przestrzenią magazynową.

Easy WMS jest zintegrowany z system ERP SAP Klienta, dzięki czemu możliwa jest realizacja procesów wysyłki, odbioru, dystrybucji, ewidencji oraz szeregu innych zadań niezbędnych dla poprawnego funkcjonowania centrum logistycznego.

Ten wielofunkcyjny system zapewnia właściwe działanie automatycznego magazynu, wspiera obsługę procesów logistycznych, pozwala wyeliminować błędy wynikające z ręcznego zarządzania magazynem, a także zmniejszyć koszty personalne.

Korzyści dla Zbyszko Company

  • Efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni: magazyn wysokości 11 metrów może pomieścić 18 000 palet na powierzchni około 7000 m2.
  • Redukcja kosztów logistycznych: łącznik komunikujący magazyn z częścią produkcyjną pozwala firmie Zbyszko ograniczyć koszty logistyczne.
  • Wzrost produktywności: ekspresowa realizacja zamówień dzięki zastosowaniu układnic, linii przenośników oraz systemu transportu podwieszanego Monorail pozwala na wydanie 200 palet na godzinę.
Magazyn automatyczny firmy Zbyszko Company
Pojemność magazynu: 18 000 palet
Maksymalna waga palety: 1000 kg
Wysokość magazynu: 11 m
Powierzchnia magazynu: 7000 m2
Liczba układnic: 11
Rodzaj regałów: Podwójna głębokość
Liczba wózków w systemie Monorail: 21
Długość łącznika komunikacyjnego: 100 m

Zapytaj eksperta