Rouje zoptymalizowała wydajność w swoim podparyskim magazynie

Rouje zoptymalizowała wydajność w swoim podparyskim magazynie

Marka odzieżowa dla kobiet Rouje usprawnia przygotowywanie zamówień dzięki Easy WMS.

Rouje

Firma odzieżowa Rouje scyfryzowała swój magazyn w miejscowości Palaiseau (Francja) za pomocą systemu Easy WMS Mecaluxu. Firma zainstalowała trzy dodatkowe moduły Easy WMS: Supply Chain Analytics Software, Multi Carrier Shipping Software i VAS.

Rouje: moda zaprojektowana przez kobiety dla kobiet

Rouje to marka odzieżowa stworzona w 2016 roku przez francuską influencerkę Jeanne Damas i Jérôme’a Basselier’a. Posiada w swojej ofercie nie tylko odzież, ale także kosmetyki, obuwie, torebki i inne dodatki, dzięki którym każda kobieta może podkreślić swój indywidualny styl.

  • Rok założenia: 2016
  • Rynki: Europa i świat

POTRZEBY

  • Proces logistyczny wspomagający rozwój firmy.
  • Sprawne zaopatrywanie sklepów fizycznych i realizowanie zamówień internetowych.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Moduły: Supply Chain Analytics Software, Multi Carrier Shipping Software i Value-Added Services.

KORZYŚCI

  • Wzrost wydajności kompletacji o 20%.
  • Szybkie i bezbłędne realizowanie 900 zamówień dziennie.

Francuska marka odzieżowa Rouje istnieje dopiero od 2016 roku, a jej kreacje już zdążyły zawojować świat mody i zyskać uznanie klientek z całego świata.

Swoją sławę zawdzięcza ponadczasowym i kobiecym fasonom, wysokiej jakości tkaninom i oryginalnym wzorom. Twórczyni marki, Jeanne Damas, czerpie inspirację od kobiet, które widzi wokół siebie. Świat Rouje to nie tylko odzież, obuwie i dodatki, ale także kosmetyki, które uzupełnią stylizację. Rouje angażuje się również w ochronę środowiska: od 2021 roku korzysta z papierowych opakowań z recyklingu, którymi zastępuje aż 2 tony plastiku rocznie.

Łańcuch dostaw odgrywa ważną rolę w sukcesie firmy. W miejscowości Palaiseau (kilka kilometrów od Paryża) Rouje posiada magazyn, który realizuje zamówienia ze wszystkich kanałów sprzedaży. Każdego dnia jest tutaj przygotowywanych 300 zamówień (w szczycie sezonu nawet 900) dla sklepów i tzw. kornerów (stoiska w dużych domach towarowych) oraz klientek kupujących przez internet.

Aby poradzić sobie z tak dużym natężeniem pracy, firma zdecydowała się unowocześnić i zoptymalizować logistykę. Na początek przeniosła działalność do większego magazynu, w którym może pomieścić więcej towaru. „Dotychczasowy przestał nam wystarczać, dlatego przeprowadziliśmy się z magazynu o powierzchni 900 m² do magazynu o powierzchni 3800 m²” – wyjaśnia Marc Joly, Kierownik Logistyki. Większość powierzchni nowego obiektu jest wykorzystywana do składowania odzieży, obuwia i dodatków, reszta zaś mieści biżuterię i kosmetyki.

Logistyka przygotowana na rozwój

Po przeprowadzce do nowego magazynu Rouje stanęło w obliczu kolejnego wyzwania, jakim było zwiększenie efektywności łańcucha dostaw. „Proces magazynowy wymagał optymalizacji pod każdym względem, od zarządzania zapasami po realizację zamówień” – wspomina Marc Joly.  

„Kiedy zaczęliśmy planować cyfryzację, poprosiliśmy firmę konsultingową, aby oceniła, czy rzeczywiście potrzebujemy systemu zarządzania magazynem. Jako idealnego kandydata polecono nam eksperta w dziedzinie logistyki - firmę Mecalux, której oprogramowanie jest odpowiedzią na nasze potrzeby – zdradza Caroline de Jaham, Kierowniczka Projektu.

Firma zdecydowała się wdrożyć system zarządzania magazynem Easy WMS, aby móc monitorować ruch towaru w czasie rzeczywistym. „Scyfryzowaliśmy proces logistyczny, ponieważ rozwijamy się i planujemy jeszcze bardziej zwiększyć tempo. Chcieliśmy lepiej radzić sobie w okresach wzmożonej sprzedaży, które wypadają u nas w konkretnych terminach, na przykład podczas wprowadzania nowych kolekcji. Potrzebowaliśmy bardziej niezawodnego procesu, zwłaszcza na etapie przygotowywania i wysyłki zamówień” – wyjaśnia Caroline de Jaham, i dodaje: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ dzięki Easy WMS nasz proces już działa sprawniej. A to dopiero początek!”

System Easy WMS sprawił, że firma Rouje zwiększyła wydajność. „Odkąd mamy oprogramowanie Mecaluxu, jesteśmy o 20% bardziej produktywni” – stwierdza Marc Joly. Program umożliwia rozdzielenie pracy pomiędzy operatorów uczestniczących w procesie.

Do szybkiego odczytywania kodów kreskowych operatorzy używają terminali radiowych lub skanerów pierścieniowych. Skaner pierścieniowy to urządzenie elektroniczne zakładane na palec. Jest sparowane z terminalem naręcznym, co czyni je wyjątkowo wygodnym w użyciu.

Precyzja i porządek podczas przyjęć towaru

Każdego dnia do magazynu trafia ok. 1700 produktów od dostawców. Marc Joly wspomina, że „przed wdrożeniem Easy WMS proces magazynowy był obsługiwany ręcznie, co było obarczone większym ryzykiem błędów”.

Dzięki cyfryzacji wszystko przebiega szybciej i bez błędów. Aby wprowadzić produkt do bazy danych, wystarczy zeskanować jego kod kreskowy. Od tego momentu Easy WMS zapewnia identyfikowalność, co oznacza, że firma może śledzić w czasie rzeczywistym każdy ruch produktu w magazynie, ułatwiając monitorowanie dostępności zapasów. System wykorzystuje zaawansowane algorytmy, które pozwalają zoptymalizować rozmieszczenie towaru, tak aby maksymalnie wykorzystać miejsce w magazynie, a w razie spadku poziomu zapasów automatycznie zleca ich uzupełnienie.

Automatyczne zarządzanie towarem jest szczególnie istotne na etapie przygotowywania zamówień, ponieważ ułatwia operatorom zlokalizowanie poszczególnych produktów, a ponadto zapobiega brakom asortymentowym.

Magazyn firmy Rouje zarządza również zwrotami. „Zwroty przychodzą rano. Easy WMS usprawnia ponowne umieszczenie zwróconych produktów w magazynie, dzięki czemu są one dostępne do sprzedaży jeszcze tego samego dnia” – wyjaśnia Kierowniczka Projektu.

Szybka i bezbłędna kompletacja zamówień

„Dzięki Easy WMS możemy szybciej przygotowywać zamówienia i wysyłać nawet w dniu ich złożenia. Przykładowo zamówienie złożone przez klientkę ze Stanów Zjednoczonych przed godziną 14:00 czasu francuskiego dotrze do niej już następnego dnia. Przygotowywanie zamówień rozpoczynamy rano, a moduł Multi Carrier Shipping Software zaczyna organizować wysyłki” – wyjaśnia Kierownik Logistyki.

Kompletacja zamówień jest jedną z najbardziej wymagających czynności w magazynie Rouje. Wszystkie zamówienia są kompletowane metodą grupową, co oznacza, że każdy operator pobiera produkty do wielu zamówień naraz. Towar pobrany z półek umieszcza na wózku.

Easy WMS towarzyszy operatorom podczas całego procesu kompletacji, eliminując możliwość popełnienia błędu. „Operatorzy nie mają już wątpliwości co do tego, które artykuły należy pobrać z półek. Wcześniej musieli sprawdzać, czy wybrali właściwy model, rozmiar i kolor. Teraz, dzięki Easy WMS, tego rodzaju wątpliwości już nie mają miejsca, a ryzyko błędu zostało ograniczone” – zauważa Caroline de Jaham.

Kosmetyki i biżuteria są składowane w oddzielnej części magazynu, do której dostęp jest ograniczony. Zamówienia obejmujące te produkty są również przygotowywane metodą grupową – niezależnie od pozostałych stref magazynu.

Po skompletowaniu wszystkich produktów są one rozdzielane na poszczególne zamówienia w strefie konsolidacji. Czynność ta przebiega bardzo sprawnie i bez pomyłek, ponieważ ułatwia ją system put-to-light w postaci wyświetlaczy, na których Easy WMS wskazuje, w którym kartonie należy umieścić dany produkt.

Przed wdrożeniem Easy WMS operatorzy posługiwali się wydrukami list produktów wchodzących w skład poszczególnych zamówień, co powodowało, że kompletacja zajmowała więcej czasu. Wskazówki Easy WMS znacznie przyspieszają pracę, o czym świadczą liczby, które podaje Marc Joly: „Skróciliśmy czas kompletacji o 22%. Oznacza to, że jeśli wcześniej operator kompletował około 70 zamówień dziennie, teraz może zrealizować ponad 90”.

W magazynie firmy Rouje część zamówień jest realizowana metodą cross-dockingu, czyli wysyłka towaru do odbiorców następuje z pominięciem etapu składowania. Są to zamówienia dla sklepów i stoisk. Czas ich przygotowywania uległ skróceniu aż o połowę.

Sprawna konsolidacja i szybka wysyłka zamówień

Rouje otrzymuje zamówienia z kilku kanałów (strona internetowa, sklepy fizyczne i stoiska) i wysyła je do wielu miejsc na świecie.

Zadowolenie klientek jest dla firmy priorytetem, dlatego oferuje usługi w zakresie personalizacji niektórych przesyłek. Aby uzyskać lepszą kontrolę nad tym procesem i uniknąć błędów, wdrożono opracowany przez Mecalux moduł VAS (ang. Value-Added Services), stanowiący rozszerzenie systemu Easy WMS.

VAS wysyła do operatorów wskazówki, aby wspomóc ich w prawidłowej realizacji każdego zamówienia. Na przykład, jeśli zamówienie ma być dostarczone z firmową torbą zakupową, w momencie pakowania program przypomina operatorowi o umieszczeniu jej w paczce.

Firma Rouje wdrożyła również moduł Multi Carrier Shipping Software, który umożliwia automatyczną komunikację z przewoźnikami oraz generuje etykiety wysyłkowe i dane do dokumentów celnych.

Multi Carrier Shipping Software ułatwia realizowanie dostaw w jak najkrótszym czasie i zgodnie z warunkami zamówienia. Caroline de Jaham dodaje, że „jeśli z jakiegoś powodu któreś z zamówień nie może zostać wysłane, moduł pomija je, aby nie zakłócać dostawy innych”.

Logistyka pod kontrolą

Dla Rouje ogromne znaczenie miała możliwość analizowania danych dotyczących wysyłek oraz przebiegu procesu kompletacji.

„Przed cyfryzacją analiza danych logistycznych była bardzo trudnym zadaniem” – wspomina Kierownik Logistyki. Dlatego firma zdecydowała się także na moduł Supply Chain Analytics Software, który dostarcza przydatne dane na temat najważniejszych czynności odbywających się w magazynie, ułatwiając zidentyfikowanie ewentualnych obszarów nieefektywności, by możliwe było wprowadzenie stosownych usprawnień.

Program prezentuje kompleksowe zestawienie wskaźników, takich jak czas realizacji danej czynności, liczba wolnych miejsc składowania czy liczba wysłanych lub otrzymanych zamówień. „Mając dane na temat wydajności, możemy określić, ilu operatorów będzie potrzebnych do wykonania poszczególnych zadań, a tym samym zoptymalizować wykorzystanie zasobów” – wyjaśnia Caroline de Jaham.

Dzięki modułowi Supply Chain Analytics Software kierownictwo uzyskuje szybki wgląd w szczegółowe dane dotyczące efektywności całego procesu, od przyjęcia towaru, poprzez składowanie i monitorowanie, po przygotowywanie i wysyłkę zamówień, a także transport i dostawę oraz zarządzanie zwrotami. „Analiza danych gromadzonych przez Supply Chain Analytics Software ułatwiła nam wdrożenie środków mających na celu ulepszenie procesu, a tym samym zwiększenie zadowolenia klientek” – wskazuje Kierowniczka Projektu.

Cyfryzacja motorem wzrostu prężnie rozwijającej się marki

Oprogramowanie Mecaluxu zrewolucjonizowało pracę w magazynie Rouje, dzięki czemu firma może dalej się rozwijać, spełniając oczekiwania swoich klientek.

„Easy WMS zoptymalizował nasz proces magazynowy i usprawnił codzienną pracę. Zapewnia nam nieocenione wsparcie w rozwoju i we wdrażaniu nowych projektów” – podsumowuje Caroline de Jaham.

Easy WMS przyniósł nam wiele korzyści: skróciliśmy czas przygotowywania zamówień i zyskaliśmy skuteczniejszą kontrolę nad procesem. Znając dokładnie wydajność poszczególnych operacji, możemy wdrożyć ewentualne usprawnienia, aby zwiększyć zadowolenie klientek.

Caroline de JahamKierowniczka Projektu w firmie Rouje

Zapytaj eksperta