Magazyn do składowania produktów typu „wszystko za 1 euro” w Hiszpanii

Magazyn do składowania produktów typu „wszystko za 1 euro” w Hiszpanii

Magazyn firmy Plásticos Vidal koło Walencji jest podzielony na pięć sektorów i wyposażony w cztery systemy składowania

Plásticos Vidal logo

Plásticos Vidal, jeden z najbardziej znanych hiszpańskich dystrybutorów artykułów typu „wszystko za 1 euro”, posiada w miejscowości Ollería, nieopodal Walencji, duży magazyn (18 700 m2), który został wyposażony przez Mecalux w cztery systemy magazynowe: regały paletowe, regały półkowe, regały wjezdne i regały z półautomatycznym systemem Pallet Shuttle. Obiekt będzie mieścił łącznie 23 480 palet z ponad 5000 pozycji asortymentowych.

  • Zdjęcia
  • Półautomatyczny system Pallet Shuttle w magazynie Plásticos Vidal w Walencji
    Regały paletowe można dopasować do wielkości ładunków
    Regały wjezdne optymalizują wykorzystanie powierzchni magazynowej
    Regały półkowe zapewniają bezpośredni dostęp do towaru
    Cztery systemy magazynowe umożliwiają składowanie 23 480 palet
  • Dane techniczne
  • Pobierz PDF

O firmie Plásticos Vidal

Plásticos Vidal to hiszpańska firma założona w 1999 roku w miejscowości Ollería niedaleko Walencji. Przedmiotem jej działalności jest zaopatrywanie hurtowni artykułów typu „wszystko za 1 euro”. W ostatnich latach wzbogaciła ofertę produktów i umocniła swoją obecność na rynkach zagranicznych – dziś działa w ponad 20 krajach.

Sklepy z artykułami w jednej cenie zawitały do Hiszpanii w latach 30. ubiegłego stulecia i zdobyły dużą popularność. Obecnie podobny asortyment, czyli artykuły użytku codziennego, takie jak przybory kuchenne, zabawki, dekoracje, odzież, w bardzo niskiej cenie, oferują bazary.

Magazyn sektorowy

Firma Plásticos Vidal potrzebowała uzyskać w swoim centrum logistycznym pojemność, dzięki której pomieściłaby ponad 5000 pozycji asortymentowych. Niezbędne było również zastosowanie rozwiązania, które usprawniłoby cały proces magazynowy, w tym kompletację. W obiekcie przygotowuje się średnio 100 zamówień dziennie (po 200 pozycji każde).

Niedawno firma uruchomiła w Olleríi nowe centrum logistyczne o powierzchni 18 700 m2. Każdego dnia trafia tutaj z Chin 200–400 palet z produktami, na które popyt jest stały w ciągu roku lub wzrasta sezonowo. Obiekt został podzielony na pięć sektorów, dzięki czemu możliwe jest rozmieszczenie w nim palet w sposób uwzględniający rodzaj, wielkość i rotację produktów. Sektoryzacja pozwoliła także lepiej zorganizować pracę operatorów poprzez przydzielenie im określonych obszarów do przeprowadzania kompletacji, co podniosło wydajność obiektu.

Mecalux wyposażył obiekt w cztery systemy składowania, dostosowane do różnorodnych produktów oferowanych przez Plásticos Vidal:

Regały paletowe

We wszystkich częściach magazynu zostały zamontowane bloki regałów paletowych. Jest to bowiem system bardzo uniwersalny, w którym wielkość miejsc składowania można dostosować do gabarytów palet z towarem.

Na regałach tych kompletacja odbywa się wprost z palet składowanych na dolnych poziomach, natomiast górne poziomy służą do przechowywania zapasu towaru. W ten sposób operatorzy zawsze dysponują liczbą artykułów niezbędną do przygotowania zamówień bez niepotrzebnych przestojów z powodu braku produktów w magazynie.

Regały półkowe

Jeden z sektorów magazynu został wyposażony w regały półkowe o wysokości 3 m. Służą one głównie do magazynowania produktów luzem, a dzięki wysoce wytrzymałej konstrukcji mogą przenosić duże obciążenia. Zapewniają także bezpośredni dostęp do miejsc składowania, co sprawia, że pobieranie i odkładanie towaru przebiega bardzo szybko.

Operatorzy przemieszczają się po magazynie, kierując się wskazówkami wyświetlanymi na terminalach radiowych w celu zlokalizowania produktów wchodzących w skład poszczególnych zamówień. Gotowe zamówienia trafiają do strefy konsolidacji, gdzie weryfikuje się ich poprawność, a następnie je pakuje i etykietuje oraz zaopatruje w dokumenty przewozowe.

Regały wjezdne

Są to regały zbudowane z elementów tworzących wewnętrzne korytarze towarowe podzielone na pięć poziomów ładunkowych. Ładunki umieszcza się na szynach nośnych wykonanych ze stali galwanizowanej o wysokiej wytrzymałości, montowanych na ramach regału.

Aby umieścić paletę na takim regale, operator wjeżdża w korytarz wózkiem wysokiego składowania z paletą podniesioną na wysokość nieco powyżej poziomu, na którym ma ona zostać umieszczona. Załadunek i rozładunek regału odbywają się w jednym korytarzu, a zatem paleta, która trafiła na regał ostatnia, opuszcza go jako pierwsza.

Regały z systemem Pallet Shuttle

Mecalux zamontował w obiekcie trzy bloki regałów do składowania akumulacyjnego obsługiwanych przez wózki Pallet Shuttle. Regały mierzą 11 m wysokości i są podzielone na pięć poziomów. W każdym bloku zamontowano kanały o różnej głębokości: 8,6 m, 7,25 m i 6,9 m. Rozwiązanie to pozwala optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, zapewniając dużą pojemność magazynową. Ponadto pobieranie i odkładanie ładunków odbywa się znacznie sprawniej, ponieważ czynności te wykonuje autonomiczny wózek, który transportuje palety w kanałach składowania znajdujących się wewnątrz bloku regałów.

Zalety te sprawiają, że regały z systemem Pallet Shuttle doskonale sprawdzają się w przypadku produktów o dużej rotacji, ponieważ mieszczą dużą liczbę palet, a jednocześnie zapewniają szybką obsługę ich przyjęć i wydań.

System Pallet Shuttle wymaga jedynie minimalnego udziału operatora, a jego sposób działania jest bardzo prosty:

  1. Operator za pomocą wózka wysokiego składowania wprowadza wózek Pallet Shuttle do odpowiedniego kanału.
  2. Następnie operator ustawia paletę z towarem u wejścia do tego kanału.
  3. Wózek Pallet Shuttle transportuje paletę wewnątrz kanału do pierwszego wolnego miejsca.
  4. W operacjach rozładunku wózek transportuje paletę z miejsca jej składowania na początek kanału, gdzie operator pobiera ją z regału.

Operatorzy sterują wózkami Pallet Shuttle, korzystając z tabletu z łączem Wi-Fi, za pomocą którego mogą wybrać liczbę palet do pobrania lub odłożenia, przeprowadzić inwentaryzację czy zarządzać uprawnieniami użytkowników.

Korzyści dla firmy Plásticos Vidal

  • Maksymalna pojemność magazynowa: cztery systemy składowania, w jakie został wyposażony obiekt, mieszczą łącznie 23 480 palet.
  • Optymalna organizacja składowania: dzięki sektoryzacji magazynu i zastosowaniu kilku różnych systemów magazynowych możliwe jest klasyfikowanie produktów według ich cech.
  • Efektywny system przygotowywania zamówień: odpowiednie rozmieszczenie towaru w magazynie umożliwiło optymalizację pracy operatorów, a tym samym usprawniło kompletację.
Magazyn Plásticos Vidal: Regały paletowe
Pojemność magazynowa: 13 695 palet
Wymiary palety: 800 x 1200 mm
Maksymalna waga palety: 800 kg
Wysokość regałów: 9 m

Zapytaj eksperta