Przenośniki rolkowe z napędem gwarantują szybki i bezpieczny transport ładunków

Przenośniki rolkowe z napędem – niezbędny element wydajnego magazynu

20 sie 2021

Personel magazynu pokonuje każdego dnia wiele kilometrów, aby zrealizować powierzone zadania. Przemieszczanie się pracowników jest jedną z najbardziej czasochłonnych czynności w obiekcie logistycznym, zwłaszcza podczas kompletacji zamówień. Rozwiązaniem jest zastosowanie przenośników rolkowych z napędem, które pozwalają ograniczyć ruch operatorów, a tym samym zwiększyć liczbę przygotowywanych zamówień, podnosząc wydajność pracy magazynu.  

W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy warto zdecydować się na instalację systemu przenośników rolkowych z napędem do transportu pudełek lub palet. Przedstawimy też zasadę działania oraz podstawowe rodzaje tych urządzeń i omówimy ich możliwe zastosowania.

Charakterystyka przenośników rolkowych z napędem

Przenośniki rolkowe z napędem to automatyczne urządzenia przeznaczone do odbioru, transportu i dostarczania ładunków na różnych odległościach. Przenośniki mogą łączyć dwa magazyny, magazyn z zakładem produkcyjnym lub dwie części tego samego magazynu. 

Podstawową funkcją systemu jest usprawnienie transportu ładunków, co pozwala zaoszczędzić czas i zwiększyć wydajność pracy, zwłaszcza przy dużej wadze towarów i znacznych dystansach do pokonania. To bardzo elastyczne rozwiązanie, które można z łatwością dostosować do pracy w różnych obiektach.

Przenośniki rolkowe z napędem składają się z zespołu rolek, które w odróżnieniu od przenośników grawitacyjnych, są wyposażone w silniki elektryczne, przemieszczające w kontrolowany sposób jednostki ładunkowe (palety lub pojemniki) wzdłuż trasy. 

Działanie przenośników rolkowych z napędem

Zasada działania przenośników zależy w dużej mierze od trasy i pełnionej funkcji. W większości przypadków urządzenia te są sterowane przez system kontroli magazynu (WCS, Warehouse Control System). Wyjątkiem są przenośniki typu plug and play, które nie wymagają WCS z uwagi na prosty układ roboczy (jeden punkt wyjściowy – jeden punkt docelowy lub kilka punktów wyjściowych – jeden punt docelowy). Silniki kolejnych członów urządzeń typu plug and play są zasilane energią elektryczną otrzymaną z poprzedniej sekcji.

Przy bardziej skomplikowanych układach (z kilkoma punktami wyjściowymi i docelowymi) niezbędne jest oprogramowanie WCS, które zapewni prawidłową współpracę z innymi zrobotyzowanymi elementami. W jaki sposób? Przenośniki wyposażone są w fotokomórki, które na bieżąco rejestrują położenie ładunku, dzięki czemu układ sterowania może w odpowiednim momencie przesyłać polecenia przekierowania go na wyznaczoną trasę. 

W przypadku najbardziej skomplikowanych układów, które nie tylko mają wiele punktów wyjściowych i docelowych, ale dodatkowo współpracują z innymi automatycznymi urządzeniami jak układnice lub podnośniki, oprócz systemu kontroli niezbędny jest też system WMS do zarządzania magazynem, który odpowiada za koordynację wszystkich elementów. Poza tym pozwala usprawnić przepływ towarów i na bieżąco kontroluje stany wszystkich zapasów.  

Przenośniki rolkowe z napędem dodatkowo wyposażone są w różnego rodzaju zabezpieczenia, m.in. ogrodzenia ochronne czy przejścia i drzwi z kontrolą dostępu. Wszystko to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ładunków i personelu. W obrębie systemu przenośników często instaluje się też inne urządzenia, jak np. owijarki, bandownice, wagi, automatycznie otwierane bramy itp. Niezbędnym elementem magazynów automatycznych są również stanowiska kontrolne, gdzie sprawdza się, czy stan, waga i rozmiary jednostki ładunkowej odpowiadają wymaganiom podanym w specyfikacji. 

Przenośniki rolkowe z napędem mogą być połączone ze stanowiskiem kontroli rozmiarów i wagi palet
Przenośniki rolkowe z napędem mogą być połączone ze stanowiskiem kontroli rozmiarów i wagi palet

Rodzaje przenośników

Systemy transportowe składają się z różnych podzespołów zapewniających płynny, ciągły i bezpieczny transport ładunków. Typ stosowanego przenośnika zależy od tego, czy będzie on używany do transportu pojemników czy palet. 

Rodzaje przenośników rolkowych z napędem do transportu palet o wymiarach 800 / 1000 x 1200 mm i masie do 1500 kg:  

 • Przenośnik rolkowy – najpopularniejsze tego rodzaju urządzenie stosowane w magazynach. Umożliwia ekonomiczne przenoszenie ładunków na duże odległości. Fotokomórki zapewniają utrzymanie odpowiednich odstępów między paletami. Prędkość transportu wynosi od 10 do 20 m/min. 
 • Przenośnik rolkowo-łańcuchowy – specjalna konstrukcja umożliwia zmianę ustawienia palety i kierunku jej transportu. 
 • Rolkowy przenośnik obrotowy – może zmieniać kierunek transportu przy zachowaniu pierwotnego ustawienia palet. Umożliwia skierowanie palety pod dowolnym kątem względem kierunku wejściowego.
 • Przenośnik akumulacyjny – używany do gromadzenia palet jedna za drugą przy zachowaniu niewielkiego odstępu. Po pobraniu pierwszej oczekującej palety rolki zaczynają się obracać, przesuwając następną paletę w kolejce na jej miejsce. 
 • Przenośnik rolkowy hydrauliczny – umożliwia załadunek palet przy użyciu ręcznego wózka paletowego bez konieczności stosowania wózków widłowych. 
Przenośniki obrotowe mogą zmieniać kierunek transportu palet przy zachowaniu ich pierwotnego ustawienia
Przenośniki obrotowe mogą zmieniać kierunek transportu palet przy zachowaniu ich pierwotnego ustawienia

Najczęściej spotykane rodzaje przenośników rolkowych z napędem do transportu pojemników:

 • Przenośnik rolkowy – transportuje ładunki w linii prostej z zachowaniem odpowiedniego odstępu, może też pełnić funkcję bufora.
 • Przenośnik rolkowy ruchu ciągłego – idealny do transportu na duże odległości, zwłaszcza przy wysokim natężeniu przepływu ładunków. Pudełka mogą się ze sobą stykać, co umożliwia ich akumulację.    
 • Przenośnik rolkowy łukowy – do tworzenia bardziej skomplikowanych układów w celu zaoszczędzenia przestrzeni magazynowej. Promień łuku można w pewnym zakresie regulować. 
 • Moduł transferowy rolkowo-pasowy – umożliwia zmianę kierunku transportu ładunku o 90°. Wyposażony jest w odbojnik, który gwarantuje prawidłowe ułożenie pojemników na przenośniku. 
 • Przenośnik rolkowy z podnośnikiem – przystosowany do pracy z układnicą w automatycznym magazynie pojemnikowym. 
 • Przenośnik do kompletacji – dzięki ergonomicznej konstrukcji może pełnić funkcję stołu do kompletacji zamówień. 

Na rynku jest dostępnych wiele różnych przenośników, dlatego przed podjęciem decyzji o wdrożeniu konkretnego rozwiązania warto przeanalizować oczekiwane korzyści. 

Przenośniki rolkowe z napędem mogą pełnić funkcję stołów do kompletacji zamówień
Przenośniki rolkowe z napędem mogą pełnić funkcję stołów do kompletacji zamówień

Zastosowania przenośników automatycznych

Przenośniki rolkowe z napędem to uniwersalne urządzenia pozwalające tworzyć kompleksowe systemy transportowe, które sprawdzą się w każdych warunkach. Ich podstawowe zastosowania i możliwości są następujące: 

 • Połączenie różnych stref magazynu. To prawdopodobnie najczęstsze zastosowanie przenośników. Wśród najpopularniejszych rozwiązań spotykamy połączenie dwóch odrębnych hal magazynowych oraz połączenie magazynu z zakładem produkcyjnym. Dobrym przykładem takiego zastosowania jest magazyn firmy Cistér w Portugalii, do którego przenośniki rolkowe z napędem dostarczają dziennie 600 palet produktów gotowych z działu produkcji. Przenośniki wykorzystuje się również do połączenia przedniej strefy magazynu automatycznego ze stanowiskami kompletacji, jak w przypadku magazynu międzynarodowej firmy logistycznej HAVI, w którym znajdują się trzy stanowiska kompletacji. 
 • Odbiór, dystrybucja i wysyłka towarów. Przenośniki rolkowe z napędem często wykorzystuje się do usprawnienia operacji w strefie doków przeładunkowych. Przykładowo w magazynie producenta płytek Ceramika Paradyż urządzenia te pełnią funkcję bufora, umożliwiając sortowanie ładunków według zamówienia lub trasy przewozu. Przygotowane do wysyłki towary oczekują na przenośnikach na załadunek do pojazdów. Zastosowanie przenośników rolkowych z napędem w automatycznych systemach załadunku i rozładunku towarów w pojazdach (ATLS od ang. Automatic Truck Loading Systems) pozwala znacznie usprawnić czynności związane z odbiorem i wysyłką ładunków, jednocześnie zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Takie rozwiązanie zostało wdrożone w magazynie przedsiębiorstwa spożywczego Grupo Siro w Hiszpanii.

Przenośniki rolkowe z napędem zapewniają automatyczne połączenie różnych stref, pozwalając tym samym ograniczyć konieczność przemieszczania się pracowników, wyeliminować kolizje i znacznie usprawnić wewnętrzny transport ładunków. 

Korzyści płynące z zastosowania przenośników rolkowych z napędem

Podstawowe zalety:

 • Większa wydajność. Automatyczne przenośniki rolkowe pozwalają usprawnić obsługę ładunków w magazynie, zapewniając ciągły przepływ towarów oraz skracając czas załadunku, wyładunku i transportu wewnętrznego. 
 • Niższe koszty. Gwarantują szybki zwrot z inwestycji (ROI), pozwalając wyeliminować powtarzalne czynności, podnieść wydajność pracy i oddelegować do innych zadań personel dotychczas zajmujący się głównie przenoszeniem ładunków. Poza tym odznaczają się dużą wytrzymałością i trwałością konstrukcji.
 • Maksymalne bezpieczeństwo. Wyeliminowanie konieczności ręcznego przenoszenia ładunków i ograniczenie ruchu wózków widłowych pozwala znacznie obniżyć ryzyko groźnych wypadków przy pracy. Dodatkowo przenośniki są wyposażone w wiele zabezpieczeń chroniących zarówno transportowane towary, jak i personel.
 • Elastyczność. Możliwość zbudowania niemal dowolnego systemu przenośników dzięki szerokiej ofercie urządzeń współpracujących. Gotowe trasy można modyfikować i rozbudowywać w miarę rozwoju przedsiębiorstwa. 

Podsumowując, automatyczne przenośniki rolkowe to urządzenia do transportu wewnętrznego, które pozwalają znacznie zwiększyć wydajność magazynu i obniżyć koszty logistyczne. 

Rozwiązanie dla każdego magazynu

Zazwyczaj przenośniki rolkowe z napędem kojarzą się z magazynami automatycznymi, które bez takich systemów nie mogłyby funkcjonować. Niemniej jednak coraz więcej przedsiębiorstw korzystających z tradycyjnych magazynów również decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań, dążąc do poprawy wydajności i bezpieczeństwa pracy.

Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu przenośników do wszelkiego rodzaju magazynów. Dzięki bogatej gamie oferowanych urządzeń nasze systemy są bardzo elastyczne i można je z łatwością dostosować do indywidualnych wymagań każdego klienta. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb.