Wózki paletowe ręczne i wózki paletowe elektryczne

Wózki paletowe są najprostszymi i najczęściej stosowanymi urządzeniami w nowoczesnych magazynach. W swoich dwóch wersjach – ręcznej i elektrycznej – pełnią rolę urządzenia transportującego, ale nie podnośnikowego.

Wózki paletowe to bardzo uniwersalne urządzenia, ponieważ mogą być stosowane do wykonywania wielu zadań, takich jak załadunek i rozładunek samochodów dostawczych, przemieszczanie palet i pojemników na krótkie odległości oraz jako urządzenia pomocnicze w operacjach kompletacji. Są również stosowane jako elementy pomocnicze stref wyjmowania towaru, tzn. miejsc w magazynie, w których umieszczane są jednostki ładunkowe dla wózków dowolnego rodzaju: wózków z przeciwwagą, wózków widłowych wysokiego składowania, wózków trójstronnych, a nawet dla układnic. Wózki te wyjmują towar i odkładają go w odpowiednim miejscu.

Generalnie wózki paletowe, a zwłaszcza wózki paletowe ręczne, są niezbędnymi i tanimi urządzeniami, które nadają się do wszystkich czynności magazynowych (czasami nawet niebezpiecznych).

Wózki paletowe mogą być ręczne lub elektryczne. Wózki ręczne są obsługiwane przez operatora, który przemieszcza się pieszo, natomiast wózki elektryczne mogą być kierowane przez operatora pieszo lub w kabinie, w zależności od modelu. Poniżej znajduje się opis każdego typu.

Wózki paletowe ręczne

Nie mają żadnych urządzeń elektrycznych, więc przemieszczanie odbywa się poprzez ręczne ciągnięcie. Widły wózka paletowego (równoległe platformy, na których spoczywa ładunek) lekko się podnoszą, aby umożliwić podniesienie palety z podłogi i ułatwić jej przemieszczenie. Są one szeroko stosowane w większości magazynów, zwłaszcza w pracach pomocniczych.

Wózki paletowe to uniwersale urządzenia, które mogą być stosowane do wykonywania wielu zadań w magazynie.

Wózki paletowe to uniwersale urządzenia, które mogą być stosowane do wykonywania wielu zadań w magazynie.

Wózki paletowe elektryczne obsługiwane pieszo

Są wyposażone w silniki ułatwiające ich przemieszczenie oraz niewielkie podniesienie palety nad podłogę. Operator obsługuje wózek paletowy pieszo i kieruje nim za pomocą przycisków sterowniczych.

Silniki w wózkach paletowych elektrycznych umożliwiają zarówno przemieszczanie palet, jak i niewielkie ich podniesienie nad podłogę

Silniki w wózkach paletowych elektrycznych umożliwiają zarówno przemieszczanie palet, jak i niewielkie ich podniesienie nad podłogę (ilustracja dzięki uprzejmości Toyota).

Wózki paletowe elektryczne obsługiwane przez kierowcę

Są podobne do wózków obsługiwanych pieszo, jednak w tych modelach operator stoi na składanym podeście (na dole po lewej) lub siedzi na siedzeniu (na dole po prawej).

Wózek paletowy elektryczny z platformą Wózek paletowy elektryczny z siedzeniem
Ilustracja dzięki uprzejmości Toyota. Ilustracja dzięki uprzejmości Toyota.

 

Operator stojący na podeście wózka paletowego elektrycznego w trakcie przenoszenia towaru w magazynie

Operator stojący na podeście wózka paletowego elektrycznego w trakcie przenoszenia towaru w magazynie (ilustracja dzięki uprzejmości Toyota).

Inne artykuły w tym rozdziale