Rolki przenośnikowe są wykonane ze stali ocynkowanej

Rolki przenośnikowe w magazynie – charakterystyka i zastosowanie

20 lut 2023

Rolki przenośnikowe to cylindryczne elementy znajdujące się w górnej części każdego modułu linii przenośników, które ułatwiają przemieszczanie się ładunków. Zadaniem przenośników rolkowych jest usprawnienie przepływu towarów pomiędzy strefami magazynu lub centrum produkcyjnego.

Przenośnik rolkowy to część linii transportu automatycznego, która odpowiada za przemieszczanie i akumulację ładunków oraz ich dystrybucje do poszczególnych lokalizacji. Linia transportowa może składać się z przenośników wyposażonych w zespół rolek, łańcuchów lub łączyć oba te elementy.

Zastosowania rolek przenośnikowych

Rolka przenośnikowa to element wykonany ze stali ocynkowanej z łożyskiem precyzyjnym, po którym przemieszcza się ładunek. Odległość pomiędzy osiami rolek wynosi 167 mm, co zapewnia stały i bezpieczny przepływ ładunków pomiędzy poszczególnymi strefami magazynowymi lub między produkcją a magazynem.

Na zastosowanie rolek przenośnikowych zdecydowała się m.in. firma ALPLA, światowy lider w dziedzinie projektowania i produkcji opakowań z tworzyw sztucznych. W Wielkiej Brytanii, w miejscowości Golborne, ALPLA posiada kompleks logistyczny, na który składają się dwa obiekty: zakład produkcyjny oraz magazyn. Pomiędzy nimi przebiega ulica. Firma postawiła na transport za pomocą przenośników, aby usprawnić proces przemieszczania palet pomiędzy magazynem a liniami produkcyjnymi. „Potrzebowaliśmy systemu, który pomógłby skomunikować oba obiekty poprzez automatyczne połączenie i transport z zakładu produkcyjnego do magazynu, co pozwoliłoby nam zrezygnować z używania ciężkich pojazdów”, wyjaśnia Liam Grimwood, dyrektor techniczny w firmie ALPLA. Dzięki podwójnej linii przenośników rolkowych zainstalowanej przez Mecalux pracującej całodobowo przez siedem dni w tygodniu ALPLA przemieszcza około 2500 palet dziennie.

Przenośniki to elastyczne rozwiązanie transportowe dostosowane do potrzeb i wymagań każdego klienta
Przenośniki to elastyczne rozwiązanie transportowe dostosowane do potrzeb i wymagań każdego klienta

Średnica i długość rolek może być różna w zależności od obsługiwanych jednostek ładunkowych: palet, pojemników lub kontenerów. Na przykład w celu transportowania europalet średnica każdej rolki powinna wynosić 80 mm.

Ze względu na swoją charakterystykę techniczną rolki można zastosować zarówno w chłodniach, mroźniach, jak i w magazynach, gdzie panuje temperatura pokojowa. I tak w miejscowości Fustiñana (Hiszpania) w centrum logistycznym firmy Congelados de Navarra, jednego z największych producentów mrożonek na rynku europejskim, zamontowano linie przenośników rolkowych, którymi ładunki są transportowane do poszczególnych stref obiektu. Przenośniki znajdują się np. przy wejściu do komór mroźniczych lub pod liniami do klasyfikacji.

Jak działają przenośniki rolkowe?

Przenośniki to uniwersalne rozwiązanie logistyczne, które umożliwia tworzenie linii przenośników dopasowanych do potrzeb każdego klienta, w tym do układu magazynu, rodzaju stosowanych w obiekcie jednostek ładunkowych oraz realizowanych procesów logistycznych.

Liniom przenośników mogą towarzyszyć również inne urządzenia do obsługi ładunków, takie jak sortowniki palet, służące do wymiany palety w przypadku uszkodzenia lub konieczności zmiany rodzaju nośnika, czy windy paletowe, które przenoszą ładunki w pionie na inny poziom magazynu lub pozwalają pokonać różnice w wysokości na trasie przebiegu linii.

Za wyjątkiem przenośników plug & play większość przenośników ma wbudowany system sterowania, który kontroluje przemieszczanie się ładunków. W przypadku magazynów automatycznych za koordynację ruchów wykonywanych przez przenośniki z innymi urządzeniami automatycznymi działającymi w obiekcie odpowiada system zarządzania magazynem (WMS).

Rodzaje przenośników rolkowych

Linie przenośników można łączyć i konfigurować w zależności od trasy przebiegu lub rodzaju transportowanych jednostek ładunkowych. Poniżej przedstawiamy trzy rodzaje przenośników rolkowych najczęściej stosowane w magazynach i zakładach produkcyjny:

  • Przenośnik rolkowy prosty: urządzenie transportowe wyposażone w serię rolek, po których przemieszczają się ładunki. Stosowany w przypadku konieczności transportu ładunków na znaczne odległości w obiekcie logistycznym. Ten system transportu automatycznego umożliwia ruch palet lub pojemników za pomocą silników elektrycznych zasilających linię.
  • Przenośnik rolkowy obrotowy: urządzenie pozwalające zmienić kierunek przemieszczania się ładunku. Ten przenośnik pozwala dostosować linię transportującą do rozkładu magazynu lub wymaganej trasy przebiegu.
  • Moduł transferowy rolkowo-łańcuchowy: urządzenie wyposażone zarówno w rolki, jak i łańcuchy pozwalające zmienić kierunek i położenie palety na przenośniku. W systemie mieszanym wysokość przenośników łańcuchowych musi być o 50 mm większa w stosunku do poziomu rolek.

Opisane wyżej urządzania to niejedyne rozwiązania logistyczne służące do tworzenia linii przenośników. Można w tym celu wykorzystać również inne elementy, takie jak przenośniki pochyłe, stoły hydrauliczne lub przenośniki podnoszące, które służą do pokonywania różnic wysokości.

Przenośniki rolkowe firmy Mecalux usprawniają przepływ pojemników w magazynie firmy CCV
Przenośniki rolkowe firmy Mecalux usprawniają przepływ pojemników w magazynie firmy CCV

Przykłady zastosowania przenośników rolkowych

Mecalux zaprojektował i wdrożył linie przenośników rolkowych w wielu instalacjach logistycznych na całym świecie. Przeanalizujmy trzy przykłady takich realizacji.

  • EcoWipes (Polska). Przenośniki rolkowe łączą dwukierunkowo magazyn z zakładem produkcyjnym, zapewniając ciągły napływ towarów na linie produkcyjne: „Przenośniki znacznie skróciły czas wykonywania operacji logistycznych, takich jak zaopatrywanie produkcji i odbiór gotowych produktów z linii”, tłumaczy Michał Kulczyński, dyrektor ds. logistyki w firmie EcoWipes. Podczas prac projektowych zespół techniczny Mecaluxu musiał przewidzieć łącznik w postaci krytej estakady, aby połączyć magazyn z zakładem produkcyjnym, pomiędzy którymi przebiega ruchliwa ulica.
  • CCV (Francja). CCV to firma specjalizująca się w sprzedaży detalicznej wielu marek odzieży, obuwia i dodatków. Mecalux wyposażył jej magazyn w linię przenośników rolkowych, która przyspieszyła transport ponad 20 000 produktów przemieszczanych każdego dnia. „Naszym priorytetem było skrócenie odległości pokonywanych przez operatorów, aby zaoszczędzony w ten sposób czas mogli oni przeznaczyć na inne zadania, mające wpływ na wydajność całego magazynu”, wyjaśnia Michel Gladstein, dyrektor generalny firmy CCV. Przenośniki zainstalowane w magazynie CCV zapewniają automatyczny transport towarów pomiędzy strefą kompletacji a strefą konsolidacji i wysyłki zamówień. To rozwiązanie pozwoliło zwiększyć tempo pracy instalacji magazynowej. „Dzięki przenośnikom poprawiliśmy wydajność, ponieważ operacje w naszym magazynie są teraz przeprowadzane szybko i niezawodnie”, przyznaje Michel Gladstein.
  • Finieco (Portugalia). Mecalux zaprojektował rozwiązanie, dzięki któremu Finieco, jeden z największych producentów toreb papierowych w Europie, jest w stanie obsłużyć szczyty popytu w swoim automatycznym magazynie w Santo Tirso koło Porto. System przenośników połączył magazyn z zakładem produkcyjnym, co pozwoliło przyspieszyć dzienny transport 240 palet docierających z fabryki do strefy składowania. Dzięki temu rozwiązaniu Finieco zanotowała spadek kosztów oraz wzrost tempa przepływu ładunków.

 

Rolki przenośnikowe – elementy konstrukcyjne systemu transportu ładunków

Rolki to kluczowy element umożliwiający automatyczny transport ładunków pomiędzy różnymi strefami magazynu za pomocą przenośników. Istotną zaletą rolek jest możliwość dostosowania zarówno ich średnicy, jak i konfiguracji przenośnika w zależności od indywidualnych wymagań klienta.

Mecalux to firma z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu i montażu linii przenośników dla firm z różnych branż i sektorów. Nasze rozwiązania zwiększyły wydajność wielu magazynów na całym świecie. Jeśli chcesz usprawnić transport ładunków w Twoim obiekcie logistycznym, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wskażą Ci najlepsze rozwiązanie dostosowane do potrzeb Twojej firmy.