System zarządzający usprawnia procesy logistyczne w firmach e-commerce

System zarządzający e-commerce – klucz do sukcesu

19 gru 2022

System zarządzający to niezbędny element działania magazynów e-commerce. Program ten dostarcza informacje o stanie magazynowym w czasie rzeczywistym oraz nadzoruje przebieg wszystkich operacji tak, aby można było terminowo wysłać jak największą liczbę zamówień.

Priorytetem każdej firmy działającej online jest spełnienie oczekiwań klientów, zapewniając punktualne dostawy. System zarządzania magazynem stał się niezbędnym wsparciem pozwalającym świadczyć usługi w sposób szybki i wydajny. 

Dlaczego warto wdrożyć system zarządzający e-commerce?

System zarządzania magazynem, taki jak opracowany przez Mecalux Easy WMS, to „mózg” magazynu, który kieruje wszystkimi wykonywanymi procesami. W magazynach e-commerce cyfryzacja jest niezbędnym krokiem stanowiącym odpowiedź na wyzwania, z jakimi wiąże się metoda sprzedaży omnichannel – wiele zamówień pochodzących z różnych kanałów sprzedaży, zamówienia składające się z małej liczby pozycji czy krótkie czasy dostawy.

System WMS to jeden z głównych silników napędowych magazynu e-commerce, ponieważ pozwala sprawować ścisłą kontrolę nad stanem magazynowym, a jednocześnie organizować czynności magazynowe, ograniczając ryzyko pojawienia się błędów. System wysyła instrukcje do magazynierów za pośrednictwem kolektorów danych, dzięki czemu są w stanie w krótszym czasie przygotować większą liczbę zamówień.

Ten program logistyczny pomaga firmom e-commerce udoskonalać procesy i identyfikować możliwości wprowadzania ulepszeń. System zarządzający gromadzi wszystkie informacje generowane w magazynie, np. dotyczące lokalizacji docelowej, wymiarów produktu, wagi czy zawartości zamówień wysyłanych w danym dniu. Dodatkowo analizuje dane tak, aby ułatwić osobom odpowiedzialnym za logistykę podejmowanie najtrafniejszych decyzji biznesowych.

Kompletacja zamówień to jedna z najważniejszych i najbardziej wymagających czynności wykonywanych w magazynie e-commerce
Kompletacja zamówień to jedna z najważniejszych i najbardziej wymagających czynności wykonywanych w magazynie e-commerce

20 funkcjonalności systemu zarządzającego e-commerce

System zarządzający e-commerce bierze udział we wszystkich procesach wykonywanych w magazynie, począwszy od przyjęcia produktów wysłanych przez dostawców lub pochodzących z linii produkcyjnych, aż po pakowanie i dystrybucję zamówień do klientów.

Poniżej przedstawiamy listę funkcjonalności, jakie posiada system zarządzający magazynem e-commerce:

 1. Informowanie o dokładnej lokalizacji produktów potrzebnych w procesie kompletacji.
 2. Generowanie list kompletacyjnych w celu sprawniejszego przygotowywania zamówień.
 3. Grupowanie zamówień z przypisywaniem różnych kryteriów wyboru.
 4. Segmentowanie zamówień na strefy magazynu lub według strategii kompletacji.
 5. Planowanie tras ograniczających konieczność przemieszczania się po magazynie.
 6. Przygotowywanie zamówień zgodnie z metodą cross-docking.
 7. Koordynowanie pracy urządzeń pomocniczych, takich jak terminale radiowe, urządzenia pick-by-light, put-to-light czy voice picking.
 8. Przeprowadzanie pracowników magazynu krok po kroku przez wszystkie wykonywane przez nich operacje.
 9. Aktualizowanie stanu magazynowego w czasie rzeczywistym, w miarę jak przygotowywane są zamówienia.
 10. Sprawna i bezbłędna konsolidacja zamówień.
 11. Ciągła kontrola nad zapasami.
 12. Ograniczenie zużycia papieru w procesach zarządzania.
 13. Generowanie i drukowanie etykiet i dokumentacji spedycyjnej. 
 14. Klasyfikowanie zamówień w zależności od trasy przewozu.
 15. Monitorowanie operacji wykonywanych w czasie rzeczywistym.
 16. Organizowanie uzupełnień w sposób automatyczny. 
 17. Obliczanie, ile miejsca zajmują wysyłane produkty, jeśli jest to wymagane.
 18. Zarządzanie magazynami obsługiwanymi ręcznie, półautomatycznymi, a także w pełni zautomatyzowanymi.
 19. Tworzenie raportów o postępie wykonywanych operacji.
 20. Zarządzanie zwrotami produktów (logistyka zwrotna).

System zarządzania magazynem to narzędzie o znaczeniu strategicznym w magazynach e-commerce, ponieważ pozwala śledzić w czasie rzeczywistym szeroką gamę jednostek asortymentowych oraz organizować pracę magazynierów w taki sposób, aby proces kompletacji był możliwie najbardziej wydajny.

Zalety systemu zarządzającego e-commerce

Wyposażenie magazynu e-commerce w system zarządzający przynosi firmie cały szereg korzyści. System sprawuje kontrolę nad wejściami i wyjściami ładunków oraz wszystkimi przesunięciami produktów w czasie rzeczywistym. Tak dokładne śledzenie zapasów ułatwia planowanie różnych operacji, np. kompletacji zamówień.

Ponadto precyzyjne monitorowanie stanu magazynowego jest kluczowe, aby zsynchronizować przychodzące zamówienia i katalog produktów z magazynem i platformami sprzedaży online. Dzięki opracowanej przez Mecalux funkcjonalności Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration poziom zapasów dostępnych w magazynie jest automatycznie aktualizowany na platformach sprzedażowych.

Magazyny e-commerce wyróżnia bardzo duże natężenie przepływu ładunków i tempo pracy magazynierów. System zarządzania magazynem organizuje wszystkie operacje i porządkuje działanie całej instalacji logistycznej, przypisując odpowiednią lokalizację każdemu artykułowi w oparciu o parametry, takie jak rodzaj referencji czy poziom rotacji produktu. System rozdziela również zadania między operatorów i planuje optymalne trasy w magazynie tak, aby każdy pracownik pokonywał tylko niezbędne odległości.

Korzystając ze wsparcia zaawansowanego systemu zarządzającego, firmy e-commerce mogą zwiększyć wydajność swoich instalacji logistycznych. Operatorzy, podążając za wskazówkami programu, są w stanie przygotować więcej zamówień w krótszym czasie. System przez cały czas wspiera ich pracę, dzięki czemu są bardziej efektywni, a to z kolei przekłada się na wzrost wydajności całej instalacji logistycznej.

Wysyłki w handlu elektronicznym mają bezpośredni wpływ na poziom satysfakcji klientów
Wysyłki w handlu elektronicznym mają bezpośredni wpływ na poziom satysfakcji klientów

Przykłady wdrożenia oprogramowania Easy WMS firmy Mecalux w magazynach e-commerce

Opracowany przez Mecalux system zarządzania magazynem Easy WMS pomógł już firmom z sektora e-commerce na całym świecie zoptymalizować procesy logistyczne. Przeanalizujmy trzy przykłady takich firm:

 • Padel Nuestro (Hiszpania). Padel Nuestro to światowy lider w dystrybucji sprzętu, odzieży i akcesoriów do gry w padla. Oprócz 30 sklepów stacjonarnych w kilku krajach firma posiada również sklep internetowy. Chcąc usprawnić wysyłkę zamówień (nawet 2500 na dzień w szczycie sezonu) i zarządzanie 30 000 referencji, Padel Nuestro wyposażył swoją instalację logistyczna w oprogramowanie magazynowe opracowane przez Mecalux. „Wcześniej cały nasz proces logistyczny obsługiwaliśmy ręcznie, bez wsparcia informatycznego. System Easy WMS umożliwia pełne śledzenie produktów, dopasowuje się do zmian zachodzących na rynku i pozwala zoptymalizować wykonywane czynności. Wyeliminowaliśmy operacje manualne, w rezultacie uzyskując większą wydajność na wszystkich etapach procesu magazynowego, zwłaszcza w zakresie przygotowywania zamówień", wyjaśnia Pedro Martínez, dyrektor generalny Padel Nuestro.
 • Gibon (Słowenia). System Easy WMS zoptymalizował działanie magazynu firmy Gibon, właściciela sklepu internetowego oferującego ponad 10 000 artykułów, w tym bieliznę damską, stroje kąpielowe, torebki, obuwie, spodnie czy marynarki. Dzięki systemowi Easy WMS Gibon przygotowuje 3000 zamówień dziennie – do 6000 w szczycie sezonu – które są wysyłane do klientów w ponad 20 europejskich krajach. „System Easy WMS usprawnił naszą pracę, przede wszystkim dzięki temu, że przypisuje zadania poszczególnym magazynierom i kieruje ich wykonaniem. Odnotowaliśmy bardzo wyraźny, blisko 30%, wzrost wydajności pracowników dzięki bardziej precyzyjnemu rozmieszczeniu towaru w magazynie oraz możliwości śledzenia realizowanych czynności", przyznaje Gregor Rančnik, dyrektor generalny firmy Gibon.
 • NEXECOM (Francja). Firma NEXECOM, właściciel sklepu internetowego z artykułami gospodarstwa domowego, korzysta z opracowanego przez Mecalux systemu Easy WMS, aby z jednej strony kontrolować tysiące artykułów o różnych rozmiarach i parametrach, z drugiej – przygotowywać dużą liczbę zamówień dziennie składających się z niewielu pozycji. Firma zdołała potroić wydajność procesu kompletacji – ze 100 do 300 pozycji na godzinę. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z oprogramowania Mecaluxu. Dzięki systemowi Easy WMS skróciliśmy czas kompletacji zamówień i zminimalizowaliśmy zdarzające się w nich błędy, dlatego jesteśmy przekonani, że oprogramowanie to pomoże nam osiągnąć cele rozwoju naszej firmy", podkreśla Laurent Brutto, dyrektor operacyjny NEXECOM.

Rozwiązanie wspierające rozwój magazynów e-commerce

System zarządzania magazynem to narzędzie coraz częściej stosowane firmach o różnym profilu działalności. Logistykę każdej firmy można znacznie usprawnić poprzez precyzyjną kontrolę zapasów i wydajną organizację operacji magazynowych. Dla firm z sektora e-commerce oprogramowanie logistyczne jest niezbędne, aby usprawnić procesy i zapewnić dostawy zamówień do klientów w najkrótszym możliwym czasie.

Opracowany przez Mecalux Easy WMS to system zarządzający, dzięki któremu firmy działające online mogą zoptymalizować swoje łańcuchy dostaw. System posiada wyspecjalizowane moduły odpowiadające w sposób zintegrowany na ich potrzeby – począwszy od samej sprzedaży, aż po przygotowanie i wysyłkę zamówień za pośrednictwem firm spedycyjnych. Skontaktuj się z nami, a dowiesz się więcej na temat zalet systemu Easy WMS. Doradzimy Ci, w jaki sposób nasze oprogramowanie może odpowiedzieć na potrzeby logistyczne Twojego sklepu online.