Automatyzacja magazynu francuskiego producenta warzyw strączkowych i zbóż, firmy Sabarot

Automatyzacja magazynu francuskiego producenta warzyw strączkowych i zbóż, firmy Sabarot

Sabarot, producent warzyw strączkowych, scentralizował logistykę w automatycznym magazynie paletowym z Easy WMS.

Sabarot Wassner

Sabarot, francuski producent roślin strączkowych i zbóż, scentralizował logistykę w automatycznym magazynie paletowym. Obiektem zarządza system Easy WMS. W jego projekcie przewidziano możliwość przyszłej rozbudowy w miarę rozwoju firmy.

Sabarot: 200 lat doświadczenia

Rodzinna firma Sabarot może się poszczycić imponująco długą tradycją. Od 1819 roku oferuje szeroki wybór roślin strączkowych, zbóż i ziaren. Jej sztandarowymi produktami są zielona soczewica z Le Puy oraz pszenica samopsza z Velay. Posiada w ofercie również ślimaki i grzyby. Skupuje zbiory ze sprawdzonych upraw, dzięki czemu może zagwarantować pochodzenie i wysoką jakość wszystkich produktów.

  • Rok założenia: 1819
  • Rynki: ponad 70 krajów
  • Zdolność produkcyjna: 30 000 ton rocznie

 

POTRZEBY

  • Automatyzacja transportu produktów gotowych z linii produkcyjnych do magazynu.
  • Śledzenie produktów w czasie rzeczywistym.
  • Optymalizacja wykorzystania powierzchni w celu zwiększenia pojemności mroźni.

ROZWIĄZANIA

  • Automatyczny magazyn paletowy.
  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Regały przesuwne Movirack.
  • Regały paletowe.

KORZYŚCI

  • Automatyczny magazyn obsługujący 20 000 ton produktów gotowych rocznie.
  • Wysyłka 200 palet dziennie do odbiorców.
  • Precyzyjne śledzenie 6376 palet.
  • Centralizacja logistyki w jednym, nowoczesnym magazynie.

 

Sabarot, francuski producent i dystrybutor roślin strączkowych i zbóż, m.in. zielonej soczewicy z Puy i pszenicy samopszy z Velay, w ostatnich pięciu latach notuje roczny wzrost na poziomie 15%, co spowodowało, że firma musiała usprawnić logistykę poprzez skoncentrowanie składowania całej produkcji w jednym obiekcie oraz automatyzację połączenia magazynu z liniami produkcyjnymi.

Antoine Wassner, Prezes firmy Sabarot, wyjaśnia motywy decyzji o unowocześnieniu logistyki: „Pandemia COVID-19 spowodowała, że gospodarka na całym świecie stanęła w miejscu. Tak jak wiele innych przedsiębiorstw odczuliśmy negatywne skutki tego kryzysu, mimo że sektor spożywczy odgrywa podstawową rolę. Pandemia uświadomiła nam, że zarówno nasz łańcuch produkcyjny, jak i logistyczny muszą być bardziej konkurencyjne, abyśmy mogli odpowiednio szybko reagować na potrzeby klientów”.

Sabarot zdecydował się zrezygnować z generującego dodatkowe koszty outsourcingu składowania i skoncentrować całą logistykę w Chaspuzac w departamencie Górna Loara, gdzie posiada swój zakład. Produkty firmy trafiają do odbiorców w ponad 70 krajach, z których głównym rynkiem, poza rodzimą Francją, jest Wielka Brytania, choć Sabarot eksportuje również do takich krajów jak Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Singapur.

„Automatyzację procesu powierzyliśmy Mecaluxowi, z którym współpracujemy już bardzo długo, dlatego nie mieliśmy wątpliwości w kwestii wyboru dostawcy. Nasza kooperacja trwa już przeszło 20 lat. Zaczynaliśmy od wyposażenia naszych obiektów w regały paletowe, a następnie zainwestowaliśmy w regały przesuwne Movirack” – wspomina Antoine Wassner.

Najnowszym wspólnym projektem obu firm jest automatyczny magazyn zarządzany za pomocą oprogramowania magazynowego Easy WMS. Przeznaczeniem obiektu jest składowanie gotowych produktów opuszczających linie produkcyjne. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej realizacji, ponieważ Mecalux niezwykle szybko przeprowadził montaż i uruchomienie” – zachwala Prezes firmy Sabarot.

Automatyczny magazyn

Nowy automatyczny magazyn składa się z dwóch korytarzy o długości 92 m, w których zostały zamontowane regały o wysokości 21,5 m mieszczące 6376 palet. W każdym korytarzu pracuje układnica, której zadaniem jest odkładanie i pobieranie palet z towarem zgodnie z poleceniami systemu Easy WMS. Ciekawą cechą tego magazynu jest to, że w zależności od potrzeb firmy Sabarot może on pracować zarówno w temperaturze -5ºC, jak i w temperaturze otoczenia.

W obiekcie zastosowano regały o podwójnej głębokości, a zatem na każdym poziomie mieszczą się po dwie palety na głębokość. Aby układnice mogły dosięgnąć do drugiego, głębiej położonego miejsca, są wyposażone w chwytaki teleskopowe, dzięki którym obsługują dwie palety naraz. Easy WMS wyznacza lokalizacje na regałach w taki sposób, aby na obu miejscach były składowane palety z tym samym produktem, co zapobiega zbędnym ruchom układnicy. Ponadto półki regałów są przystosowana do składowania palet o dwóch rozmiarach z ładunkami o trzech wysokościach.

W przedniej części regałów zamontowano automatyczne przenośniki paletowe zapewniające komunikacją magazynu ze stanowiskami przyjęć towaru, na które gotowe produkty są dostarczane z hali produkcyjnej samojezdnymi wózkami AGV.

„Zautomatyzowaliśmy proces nie tylko w zakresie odkładania towaru na regały i jego pobierania, ale także zintegrowaliśmy go z transportem palet to ramp załadunkowych” – wskazuje Antoine Wassner.

Przed rampami powstała strefa buforowa z czterema kanałami przepływowymi, z których każdy mieści 17 palet oczekujących na transport, czyli łącznie 68 palet, co stanowi ładunek dwóch ciężarówek.

Regały przesuwne w mroźni

W centrum logistycznym firmy Sabarot mieści się także mroźnia, w której towar jest składowany na regałach przesuwnych Movirack w temperaturze -20ºC. Zasada ich działania jest bardzo prosta: każdy regał zamontowany jest na ruchomej podstawie poruszającej się po szynach zamontowanych w posadzce, dzięki czemu wydając polecenie za pomocą pilota, można go przesunąć na bok, by utworzyć korytarz obsługowy przy dowolnym z nich.

„Regały przesuwne pomogły nam zoptymalizować wykorzystanie powierzchni magazynowej, dzięki czemu mogliśmy uzyskać znacznie większą pojemność w porównaniu z tradycyjnymi regałami paletowymi. Movirack to zatem idealne rozwiązanie do chłodni i mroźni, gdyż oszczędność energii przekłada się na niższe koszty” – podkreśla Prezes firmy Sabarot.

Regały przesuwne Movirack to jedyny system składowania akumulacyjnego, który umożliwia bezpośredni dostęp do każdej jednostki ładunkowej. Brak stałych korytarzy powoduje, że maksymalnie wykorzystują dostępną powierzchnię, dzięki czemu magazyn firmy Sabarot mieści 1816 palet.

System zarządzania magazynem Easy WMS

„Easy WMS odgrywa kluczową rolę w naszej logistyce. Można powiedzieć, że jest niczym dyrygent orkiestry. Odpowiada za odpowiednią koordynację ruchu każdego produktu w ramach całego procesu” – słusznie zauważa Prezes firmy Sabarot.

Oprogramowanie magazynowe zapewnia kontrolę w czasie rzeczywistym nad asortymentem liczącym 7800 pozycji, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo towaru i jego stałą dostępność, a także ułatwia pracę operatorom, minimalizując ryzyko błędów. Easy WMS jest ponadto zintegrowany z oprogramowaniem wózków samojezdnych AGV oraz z systemem zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP).

„Stałe połączenie pomiędzy automatycznym magazynem a liniami produkcyjnymi, zarówno fizyczne za pomocą wózków AGV, jak i cyfrowe poprzez system Easy WMS, pozwala nam dokładnie śledzić każdy produkt. Wszystkie procesy są dokładnie skoordynowane i tak skonfigurowane, abyśmy mogli uzyskać maksymalną wydajność” – podkreśla Antoine Wassner.

W przypadku surowców przyjmowanych do automatycznego magazynu wózki AGV umieszczają palety na przenośnikach, gdzie znajduje się stanowisko kontrolne, na którym sprawdzane są wymiary i waga jednostek ładunkowych pod kątem ich zgodności z parametrami przeznaczonych dla nich miejsc składowania. Jest to także moment, w którym Easy WMS identyfikuje przyjęte produkty i wykorzystując zaimplementowane w nim reguły i algorytmy, wskazuje, gdzie należy je umieścić.

Easy WMS sprawił również, że szybciej realizujemy zamówienia. Oprogramowanie optymalizuje przygotowanie dokumentów, dzięki czemu odbiorca otrzymuje właściwe produkty i właściwą ich ilość” – mówi Prezes firmy Sabarot.

Magazyn zaprojektowany na przyszłość

Nowy automatyczny magazyn nie tylko spełnia aktualne potrzeby logistyczne firmy Sabarot, ale również jest przygotowany, by towarzyszyć jej w rozwoju. Podczas projektowania i montażu bowiem uwzględniono przyszłą rozbudowę, którą będzie można przeprowadzić w dwóch etapach, co pozwoli trzykrotnie zwiększyć zarówno wydajność, jak i pojemność magazynową, by uzyskać miejsce dla 20 000 palet.

Nowoczesne technologie zapewniają bezpieczeństwo i wydajność, które są podstawowymi aspektami codziennej działalności firmy Sabarot. Dzięki nowemu automatycznemu magazynowi i modernizacji całego zakładu w Chaspuzac firma będzie mogła się rozwijać, by jej wysokiej jakości, zdrowe i naturalne produkty mogły docierać do jak największej liczby konsumentów.

Automatyzacja, a w szczególności wdrożenie systemu zarządzania magazynem Easy WMS, pomogły nam ulepszyć organizację magazynu. Dla firmy z branży rolno-spożywczej ważne jest, aby wszystkie produkty były rozmieszczone w obiekcie w sposób usprawniający ich obsługę. Easy WMS, kierując pracą automatycznych urządzeń, umożliwił nam także zaoszczędzenie czasu i zwiększenie wydajności, dzięki czemu wzrosło zadowolenie naszych klientów.

Antoine WassnerPrezes firmy Sabarot Wassner

Zapytaj eksperta