Regionalne centrum logistyczne charakteryzuje się układem i długością tras wysyłek

Regionalne centrum logistyczne i mniejsze obszary wysyłki

22 lut 2024

Przed sporządzeniem projektu magazynu warto uwzględnić różne modele w zależności od planowanego wykorzystania instalacji. Czynniki, które mają znaczący wpływ na dostawę zamówień i zadowolenie klientów, takie jak lokalizacja, są decydujące podczas wyboru rodzaju magazynu.

Czym jest regionalne centrum logistyczne?

Regionalne centrum logistyczne charakteryzuje się układem i długością tras wysyłek. Przestrzeń, którą dysponuje, musi być odpowiednia do przyjęcia dużej liczby ciężarówek oczekujących na załadunek lub rozładunek, a pokonanie trasy przez przewoźników zazwyczaj trwa krócej niż jeden dzień. Tego typu instalacje, zwane też magazynami dystrybucyjnymi, znajdują się w pobliżu klientów końcowych.

Regionalne centrum logistyczne – cel

Regionalne centra logistyczne to kluczowe punkty łańcucha dostaw zapewniające szybką i niezawodną dystrybucję. Dysponowanie regionalnym centrum logistycznym umożliwia transport większych ilości towaru w krótkim czasie. Tego typu centra przyjmują towary z wielu źródeł jednocześnie i wysyłają zamówienia do różnych adresatów tego samego dnia. Jeśli dodatkowo są wyposażone w system zarządzania magazynem (WMS) jak Easy WMS, mają możliwość monitorowania asortymentu w czasie rzeczywistym, co ułatwia podejmowanie decyzji i inne podstawowe procesy, m.in. kompletację czy przygotowywanie zamówień.

Centra te są szczególnie przydatne w przypadku dystrybucji produktów z krótką datą ważności. W związku z tym surowce lub towar mogą dotrzeć do regionalnego centrum logistycznego rano i jeszcze tego samego dnia trafić do miejsca docelowego.

Regionalne centrum logistyczne dystrybuuje towar w czasie krótszym niż 24 godziny
Regionalne centrum logistyczne dystrybuuje towar w czasie krótszym niż 24 godziny

Regionalne centrum logistyczne – przykłady

Wiele firm wykorzystuje instalacje tego typu celem usprawnienia swojej logistyki:

Leroy Merlin

Sień hipermarketów branży budowlanej Leroy Merlin zbudowała dwa magazyny w swoim centrum logistycznym w okolicy Guadalajary. Ich zadaniem jest obsługa sprzedaży przez stronę internetową i zamówień składanych w sklepach w miastach takich jak Madryt czy Barcelona.  

Oba regionalne centra logistyczne znajdują się między dwoma dużymi miastami. Produkty są w nich składowane na regałach paletowych Mecaluxu.

Zaloker & Zaloker

Zaopatrzenie szpitali wymaga skoordynowanej logistyki. Firma Zaloker & Zaloker zaopatruje szpitale, apteki i przychodnie w wyroby medyczne, dlatego musi zapewniać terminową realizację zamówień, aby personel medyczny mógł wykonywać swoje obowiązki.

Słoweńska firma dysponuje magazynem przeznaczonym do przygotowywania zamówień oraz magazynem, w którym składowany jest asortyment rezerwowy. Zawierają 340 jednostek asortymentowych, takich jak glikometry, pompy insulinowe, rozruszniki serca. Asortyment jest monitorowany przez Easy WMS.

Motos Bordoy

Kolejnym przykładem regionalnego centrum logistycznego jest Motos Bordoy pod Barceloną. Są to dwie instalacje, w których składowane są części zamienne i motocykle dystrybuowane wśród dealerów w Barcelonie. „Z obu magazynów zaopatrujemy nie tylko swoje sklepy, ale i ponad 200 partnerów, z którymi współpracujemy, dostarczając im motocykle i części zamienne. Odbiorcom z okolic Barcelony jesteśmy w stanie dostarczyć zamówienia w ciągu zaledwie 3,5 godziny, a dostawy do pozostałych zakątków Hiszpanii staramy się realizować w 24 godziny”, wyjaśnia Jesús García, Kierownik Działu Części Zamiennych.

Produkty szybko psujące się mogą dotrzeć do magazynu rano i w tym samym dniu trafić do miejsca docelowego
Produkty szybko psujące się mogą dotrzeć do magazynu rano i w tym samym dniu trafić do miejsca docelowego

4 rodzaje magazynów według funkcji logistycznej

Magazyny można podzielić na podstawie różnorodnych kryteriów, m.in. według ich funkcji:

  • Magazyn centralny lub buforowy. Zazwyczaj jest to duży magazyn znajdujący się w pobliżu stref produkcyjnych. W nich przechowywana jest duża ilość towaru, która następnie jest transportowana do mniejszych instalacji.
  • Magazyn regionalny lub dystrybucyjny. Obsługuje mniejszy obszar wysyłki, dlatego transport nie przekracza jednego dnia. 
  • Magazyn tranzytowy. Czasami konieczne jest stworzenie punktu pośredniego między magazynem regionalnym a magazynem centralnym. Jeśli odległość lub połączenie logistyczne tego wymagają, ponieważ transport przekracza jeden dzień, wykorzystuje się ten rodzaj magazynu, aby dostarczyć towar do klienta końcowego.
  • Magazyn przejściowy. Tymczasowe składowanie artykułów, materiałów i surowców. Ich zadaniem jest zapobieganie brakowi zapasów, szczególnie sprawdzają się w obliczu dużego popytu.

Co składuje się w regionalnym centrum logistycznym?

W tego typu instalacjach składowane są różnego typu towary:

  • Surowce. Zasoby pozyskiwane z natury trafiają do regionalnych centrów logistycznych przed dostarczeniem do miejsc docelowych, jednak najczęściej składowane są w pobliżu stref produkcyjnych, a więc w magazynach centralnych.
  • Półprodukty. Półprodukty mogą pozostać w fabryce, w której prowadzona jest ich produkcja, jednak w razie potrzeby przeprowadzenia więcej niż jednej interwencji, może być wymagane przeniesienie ich do magazynu regionalnego lub przejściowego.
  • Produkty końcowe. Produkty końcowe najczęściej składowane są w regionalnych centrach logistycznych lub magazynach dystrybucyjnych, których celem jest szybka obsługa klienta, w czasie krótszym niż 24 godziny.

Rozwiązania umożliwiające składowanie w zakresie regionalnym

Regionalne centrum logistyczne może mieć wpływ na konsolidację działania w danym obszarze, szczególnie w przypadku stref oddalonych od głównej siedziby lub centrów produkcyjnych. Reagowanie w najkrótszym możliwym czasie może skłonić klientów do ponownego wyboru usług danej firmy lub powierzenia im realizacji dostawy.

Chcesz założyć nowe regionalne centrum logistyczne, magazyn centralny, tranzytowy lub przejściowy? W Mecaluxie dysponujemy narzędziami, za pomocą których zaprojektujemy taki magazyn od podstaw, a także usprawnimy działające już instalacje. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci, jak zautomatyzować i monitorować asortyment za pomocą systemu Easy WMS.