Pojazdy sterowane automatycznie (AGV) i pojazdy sterowane laserowo (LGV)

Pojazdy sterowane automatycznie (AGV) i pojazdy sterowane laserowo (LGV) to maszyny transportowe podobne do wózków widłowych, które za pomocą systemu prowadzenia przewodowego lub sygnałów laserowych samodzielnie przemieszczają się wzdłuż wytyczonej bądź zaprogramowanej trasy.

Pojazdy sterowane automatycznie (AGV)

Pojazdy przemieszczające się wzdłuż toru wytyczonego za pomocą systemu prowadzenia przewodowego zwane są pojazdami prowadzonymi automatycznie (lub od angielskiej nazwy AGV – Automated Guided Vehicle). W posadzce magazynu umieszczany jest przewód, który emituje pole magnetyczne odbierane przez maszynę. Przewód wytycza trasę, po której przemieszczają się pojazdy sterowane automatycznie (AGV).

Pojazd sterowany automatycznie (AGV)
Ilustracja dzięki uprzejmości Asti.

 

Pojazdy sterowane laserowo (LGV)

 

Drugi system to prowadzenie laserowe. Urządzenia posiadające ten system zwane są pojazdami prowadzonymi laserowo (lub od angielskiej nazwy LGV – Laser Guided Vehicle). Elementy te emitują sygnał laserowy, który odbija się od odblasków umieszczonych w miejscach położonych najbliżej trasy, a następnie odczytywany jest przez urządzenie. Różnica czasu między wyemitowaniem sygnału laserowego i odebraniem wiązki odbiciowej obliczana jest przez procesor zamontowany w pojeździe, dzięki czemu można w każdej chwili sprawdzić, jaka jest odległość od punktów kontrolnych i ustalić jego położenie. Na podstawie tej informacji pojazdy sterowane laserowo (LGV) samodzielnie wykonują korekty niezbędne do jazdy po wytyczonej trasie. Z technicznego punktu widzenia programowanie i modyfikacja tras są bardzo łatwe.

 

Pojazd sterowany laserowo (LGV) w centrum logistyki i przeładunku przetwórstwa rybnego
Centrum logistyki i przeładunku przetwórstwa rybnego.

 

Niektóre pojazdy są wyposażone w mechanizm podnoszenia i różnego rodzaju widły do obsługi palet lub paczek. Na rynku dostępne są także modele AGV i LGV specjalnie zaprojektowane do transportu palet, pojemników skrzyniowych, zwojów materiałów i ładunków wielkogabarytowych.

 

Zastosowanie tych pojazdów jest bardzo wygodne w celu połączenia odległych od siebie miejsc z umiarkowaną prędkością i bez przeszkód. Należy także pamiętać, że w punktach zatrzymania (ściągnięcie i rozładunek towaru) konieczne jest umieszczenie przenośników rolkowych lub łańcuchowych albo innych urządzeń, które mogą przenieść ładunek i zapewnić połączenie z innymi miejscami w obiekcie.

 

 

Inne artykuły w tym rozdziale