Wózki podnośnikowe

Wózki podnośnikowe to urządzenia, których funkcjonalność jest wynikiem dodania do wózków paletowych możliwości podnoszenia towarów. Dolne widły (zaznaczone na żółto na górnej lewej ilustracji umieszczonej na kolejnej stronie) wkłada się pod palety, więc dolne deski palet muszą być zawsze ułożone w kierunku wkładania, a nie w kierunku poprzecznym, ponieważ złamałyby się w momencie podnoszenia.

Wózki podnośnikowe są elektryczne, a na rynku dostępne są modele obsługiwane pieszo oraz modele obsługiwane przez kierowcę, w których operator stoi na podeście lub siedzi na siedzeniu.

Wózki podnośnikowe obsługiwane pieszo.

Wózki podnośnikowe obsługiwane pieszo.

Wózki podnośnikowe obsługiwane przez kierowcę.

Wózki podnośnikowe obsługiwane przez kierowcę.

 

 

Uwagi dotyczące wózków podnośnikowych

Podobnie jak wózki paletowe wózki podnośnikowe są urządzeniami uniwersalnymi, jednak należy uwzględnić ich ograniczenia. Są optymalne tylko wtedy, gdy liczba ruchów jest nieduża.

Należy pamiętać, że wysokość podnoszenia tych urządzeń przeładunkowych nie przekracza 3 m w przypadku modeli obsługiwanych pieszo oraz 6 m w przypadku modeli obsługiwanych przez kierowcę.

Niektóre rodzaje wózków podnośnikowych są wyposażone w boczne stabilizatory, które otwierają się po przekroczeniu określonej wysokości unoszenia wideł.

Należy także pamiętać, że w wózkach podnośnikowych maszt (czyli pionowy element, wzdłuż którego podnoszą się i opuszczają widły) jest sztywny, w związku z czym konieczne jest dostosowanie niektórych regałów, np. regałów grawitacyjnych (wyposażonych w rolki), do pracy z tymi urządzeniami.

 

Regały grawitacyjne powinny być przystosowane do wózków podnośnikowych

Inne artykuły w tym rozdziale