Cyfryzacja logistyki motorem rozwoju firmy Innoaesthetics

Cyfryzacja logistyki motorem rozwoju firmy Innoaesthetics

Laboratorium medycyny estetycznej wdraża rozwiązania cyfrowe w celu zwiększenia efektywności pracy magazynu.

Innoaesthetics

Hiszpańskie laboratorium medycyny estetycznej i dermatologii, Innoaesthetics, wdrożyło w magazynie plan transformacji cyfrowej za pomocą Easy WMS. System zapewnia pełną kontrolę nad surowcami i gotowymi produktami oraz usprawnia przygotowywanie zamówień.

Innoaesthetics: dla zdrowej i pięknej skóry

Innoaesthetics to katalońska rodzinna firma o ponad 120-letniej tradycji. Specjalizuje się w medycynie estetycznej i dermatologii, opracowując innowacyjne formuły kosmetyków służących poprawie kondycji skóry oraz leczeniu chorób skórnych i eliminowaniu problemów estetycznych. Innoaesthetics i Meline to jej własne marki produktów przeznaczonych zarówno dla specjalistów, jak i do użytku domowego. W swoim laboratorium sporządza również kosmetyki dla innych firm. W 2022 roku firma Innoaesthetics otrzymała nagrodę Izby Handlowej w Barcelonie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Od momentu założenia w 1898 roku firma Innoaesthetics bardzo się rozwinęła i liczy obecnie ponad 80 osób. Prowadzi sprzedaż w 75 krajach, a w 2022 otrzymała nagrodę Izby Handlowej w Barcelonie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 

POTRZEBY

  • Jednoczesne zarządzanie towarem w dwóch magazynach.
  • Identyfikowalność produktów.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.

KORZYŚCI

  • Doskonała kontrola nad towarem, zarówno surowcami i materiałami wykorzystywanymi w produkcji, jak i gotowymi produktami.
  • Sprawna obsługa towaru metodą FIFO.

„W ostatnich latach nasza firma dynamicznie się rozwija, co przynosi nam nowe, cenne możliwości, ale także stawia przed nami poważne wyzwania. Nieoczekiwanie musieliśmy się zmierzyć z koniecznością obsługi imponującej liczby zamówień, na którą nie byliśmy przygotowani” – wyjaśnia Liliana Concha-Alecchi, Dyrektor ds. Logistyki w firmie Innoaesthetics.

85% produkcji Innoaesthetics eksportuje do innych krajów. „Mamy ponad 80 dystrybutorów na całym świecie, głównie w Europie oraz w Chinach, Indiach, Nowej Zelandii, Ekwadorze, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie” – wymienia Liliana Concha-Alecchi.

Dotychczas zarządzanie centrum logistycznym firmy Innoaesthetics odbywało się ręcznie: operatorzy wprowadzali przyjęcia i wydania towaru do systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP). „Chociaż ERP umożliwiał nam kontrolę nad zapasami, potrzebowaliśmy lepszej organizacji zarówno towaru, jak i procesu, abyśmy mogli sprawniej wykonywać najważniejsze prace, takie jak kompletacja zamówień. Ciągły wzrost sprzedaży powodował, że usprawnienia w naszym obiekcie stały się absolutnie konieczne. Dlatego zdecydowaliśmy się na cyfryzację łańcucha dostaw za pomocą specjalistycznego oprogramowania magazynowego” – wspomina Liliana Concha-Alecchi.

Firma Innoaesthetics wybrała rozwiązanie opracowane przez Mecalux: system zarządzania magazynem Easy WMS. Dzięki niemu może zarządzać w czasie rzeczywistym towarem mieszczącym się w dwóch magazynach. W jednym z nich są składowane surowce, drugi natomiast jest przeznaczony dla gotowych produktów.

Easy WMS zoptymalizował przepływ towaru, co przekłada się na terminową realizację zamówień klientów. „Jest to niezwykle elastyczne oprogramowanie. Wspólnie z zespołem technicznym Mecaluxu zaprojektowaliśmy rozwiązanie, które jest idealnie dostosowane do specyfiki naszej działalności i spełnia nasze najważniejsze potrzeby: lepsze rozmieszczenie towaru w magazynie i szybsze przygotowywanie zamówień” – podkreśla Dyrektor ds. Logistyki.

Efektywny proces magazynowy

„Easy WMS kieruje całym procesem magazynowym, od wyznaczenia miejsc składowania po przygotowanie zamówień” – wskazuje Liliana Concha-Alecchi.

Podczas przyjęcia towaru do magazynu system identyfikuje każdy produkt, dzięki czemu kierownictwo Innoaesthetics może śledzić jego ruch na każdym etapie logistycznym, aż do momentu wysyłki do klientów. „Identyfikowalność jest bardzo ważna w naszej branży. Umożliwiał nam ją ERP, do którego wprowadzaliśmy wszystkie przyjęcia i wydania towaru, ale wiedzieliśmy, że istnieją specjalne systemy, które są bardziej efektywne w tym zakresie. Chcieliśmy też móc lepiej wykorzystywać miejsca składowania i śledzić produkty w czasie rzeczywistym. Easy WMS wszystko to nam zapewnia” – wskazuje Dyrektor ds. Logistyki.

Easy WMS został zintegrowany z systemem ERP, co zapewnia jeszcze lepszą kontrolę nad zapasami. WMS monitoruje dostępność produktów i w razie potrzeby powiadamia ERP o konieczności ich uzupełnienia. Zapobiega to brakom magazynowym, które mogłyby prowadzić do opóźnień w produkcji i realizacji zamówień klientów. Liliana Concha-Alecchi podkreśla, że „to był główny cel wdrożenia oprogramowania magazynowego: lepsza kontrola nad zapasami”.

Oprogramowanie magazynowe wyznacza miejsca składowania na podstawie takich zmiennych jak rodzaj produktu i szybkość rotacji. „Easy WMS rozmieszcza towar w magazynie w taki sposób, aby dostęp do produktów, na które jest większy popyt, był bardziej dogodny, natomiast towar o mniejszej rotacji, jest składowany w głębiej położonych częściach magazynów” – wyjaśnia Dyrektor ds. Logistyki. Obsługa towaru odbywa się metodą FIFO (ang. first in, first out), co oznacza, że jednostka ładunkowa, która została odłożona na regał jako pierwsza, opuści go również pierwsza.

Odpowiednie rozmieszczenie towaru ma bezpośredni wpływ na czas realizacji zamówień, ponieważ operatorzy mogą wówczas szybciej pobrać produkty, które muszą trafić na produkcję lub do odbiorców.

Podczas wykonywania swoich zadań operatorzy korzystają z terminali radiowych, na których Easy WMS wyświetla dokładne wskazówki. Ułatwia to pracę personelu oraz pozwala skrócić czas realizacji danej czynności i zminimalizować liczbę pomyłek, dzięki czemu magazyn funkcjonuje bardziej wydajnie.

„Aby pobrać potrzebne produkty, operatorzy już nie muszą ich szukać po całym magazynie – teraz udają się bezpośrednio do miejsca, które wskazuje im Easy WMS. Poza tym przed wdrożeniem tego systemu jeden operator kompletował zamówienie, drugi je sprawdzał, a trzeci wkładał produkty. Miało to zapobiegać błędom, ale było czasochłonne. Teraz, dzięki wskazówkom Easy WMS wyświetlanym na terminalu radiowym, jeden operator jest w stanie wykonać te czynności dużo szybciej, a ryzyko popełnienia pomyłki jest znikome” – zauważa Liliana Concha-Alecchi.

Cyfrowa logistyka napędza rozwój

„Nasza firma bardzo się rozwinęła w ostatnich latach i zamierzamy kontynuować ten trend w przyszłości. Jesteśmy profesjonalistami i pragniemy, aby nasi odbiorcy mogli liczyć na najwyższą jakość obsługi” – podkreśla Dyrektor ds. Logistyki.

Z Easy WMS jest to bardzo proste, ponieważ system ten zapewnia doskonałą kontrolę nad zapasami i kieruje całym procesem tak, aby realizacja zamówień odbywała się bez opóźnień i bez błędów.

„Rynek kosmetyczny jest bardzo wymagający i zmienny. Zawsze staramy się być innowacyjni i stale wprowadzać nowe produkty spełniające potrzeby klientów” – wyjaśnia Liliana Concha-Alecchi. Easy WMS to narzędzie, które umożliwi firmie Innoaesthetics dalszy rozwój, elastycznie dostosowując się do zmian zachodzących na rynku.

Cyfryzacja magazynów za pomocą Easy WMS pozwoliła nam uzyskać lepszą kontrolę nad towarem i procesem. System spełnia nasze podstawowe potrzeby: identyfikowalności produktów i optymalizacji przygotowywania zamówień.

Liliana Concha-AlecchiDyrektor ds. Logistyki w firmie Innoaesthetics

Produkty wykorzystane w realizacji

Zapytaj eksperta