Program magazynowy dla operatorów 3PL to narzędzie informatyczne koordynujące wszystkie operacje wykonywane w magazynie 3PL

Program magazynowy dla operatorów 3PL – czym jest i jak działa?

21 mar 2023

Zastosowanie programu magazynowego pozwala operatorom logistycznym osiągnąć podwójny cel: z jednej strony poprzez digitalizację operacji uzyskują wydajne procesy logistyczne, z drugiej – mogą szybko i precyzyjnie odpowiedzieć na oczekiwania klientów. W kontekście wysokich wymagań konsumentów, szczególnie kupujących online, widać wyraźnie, jak ważne jest dysponowanie procesami, które wyeliminują ryzyko popełnienia błędu i zapewnią dostawę zamówienia zgodną z ustalonymi warunkami.

Rola operatorów 3PL – modelu biznesowego oferującego firmom outsoursing procesów logistycznych – jest coraz bardziej istotna. Wskazuje na to raport firmy konsultingowej Accenture, w którym autorzy zauważają konieczność oferowania wysokiej jakości usługi end-to end: 91% ankietowanych osób na stanowisku kierowniczym przyznaje, że klienci oczekują kompleksowych usług logistycznych świadczonych przez jednego dostawcę. „Tradycyjne firmy logistyczne muszą przejść transformację – nie ma innej drogi. Powinny być otwarte na zmiany, sprawnie zarządzane i odporne. Takie są wymagania klientów. Zależy od tego ich pozycja na rynku, a nawet – ich przetrwanie”, stwierdzono w raporcie.

Czym jest program magazynowy dla operatorów 3PL?

Program magazynowy dla operatorów 3PL to aplikacja, która nadzoruje i koordynuje takie operacje jak magazynowanie, przygotowywanie zamówień, śledzenie przesyłek czy optymalizacja tras dostaw. Do zarządzania logistyką 3PL zazwyczaj wykorzystuje się system zarządzania magazynem (WMS). W tym celu może posłużyć również system ERP (enterprise resources program), TMS (transport management system) albo system DOM (distributed order management).

System magazynowy Easy WMS oferuje specjalne funkcje opracowane dla operatorów logistycznych 3PL
System magazynowy Easy WMS oferuje specjalne funkcje opracowane dla operatorów logistycznych 3PL

Program magazynowy dla operatorów 3PL ułatwia proces podejmowania decyzji dotyczących magazynowania, kompletacji oraz wysyłki zamówień do klientów. Program kontroluje stan magazynowy w czasie rzeczywistym, automatyzuje zarządzanie zapasami i synchronizuje wszystkie procesy zachodzące między operatorem logistycznym a klientami.

Operatorzy 3PL zazwyczaj magazynują produkty należące do wielu klientów w różnych instalacjach logistycznych, co utrudnia zarządzanie zapasami. Dzięki programowi magazynowemu mogą oni zapewnić precyzyjną kontrolę zapasów oraz uprościć dystrybucję towarów w przypadku zarządzania wieloma magazynami. To ważne, ponieważ pełna widoczność zapasów w czasie rzeczywistym jest jednym z wymogów klientów, którzy chcą nawiązać współpracę z operatorem logistycznym.

Cyfryzacja takich operacji jak magazynowanie ładunków, kompletacja zamówień czy zarządzanie flotą w oczywisty sposób przekłada się na wyższy poziom usługi logistycznej oferowanej klientowi końcowemu. Oprogramowanie magazynowe ogranicza ryzyko popełnienia błędu przy pracy, pozwala zmniejszyć koszty operacyjne, a także poprawia komunikację operatora 3PL z klientami.

Funkcje programu magazynowego dla operatorów 3P

Program dla operatorów logistycznych jest wyposażony w zaawansowane funkcje służące m.in. do zarządzania procesami przyjęcia, zaopatrywania w towary, kompletacji zamówień, tworzenia zestawów czy wysyłki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje programu dla operatorów 3PL:

  • Kontrolowanie zapasów w czasie rzeczywistym: wdrożenie systemu zarządzania magazynem pozwala zorganizować zapasy w poszczególnych instalacjach magazynowych lub strefach składowania firmy. Program na bieżąco rejestruje wejścia i wyjścia ładunków, dzięki czemu nie dochodzi do ich utraty lub zgubienia.
  • Projektowanie wydajnych tras kompletacji: oprogramowanie wyznacza optymalne trasy, które pokonują order pickerzy, uzupełniając zapasy i kompletując zamówienia. Pozwala to skrócić niezbędny czas na wykonanie tych czynności, a tym samym zwiększyć wydajność pracy.
  • Kierowanie zadaniami magazynierów: za pośrednictwem terminali radiowych system magazynowy wskazuje operatorom zadania i wysyła dokładne wskazówki wykonania każdej operacji: od przyjęcia ładunków do magazynu aż po wysyłkę zamówień. Program magazynowy może również koordynować urządzenia wspierające pracę order pickerów takie jak system świetlny pick-by-light czy system kompletacji głosowej.
  • Automatyzacja slottingu (zarządzania lokalizacjami): oprogramowanie przypisuje optymalną lokalizację każdej pozycji asortymentowej w zależności od zbioru reguł i kryteriów określonego przez kierownika logistyki.

Programy magazynowe dla operatorów 3PL są wyposażone w specjalne funkcje do zarządzania wieloma klientami i magazynami: w czasie rzeczywistym pokazują status, aktualną lokalizację i właściciela każdego produktu, co znacznie ułatwia zarządzanie stanem magazynowym i wyklucza ryzyko popełnienia błędu.

Easy WMS zapewnia kontrolę nad ładunkami w magazynie automatycznym firmy HAVI
Easy WMS zapewnia kontrolę nad ładunkami w magazynie automatycznym firmy HAVI

Easy WMS – oprogramowanie dla operatorów logistycznych 3PL

System Easy WMS to dostępne w chmurze skalowalne oprogramowanie o intuicyjnym interfejsie użytkownika, które poprzez liczne funkcje oferuje rozwiązania dostosowane do wymagań firm ze wszystkich branż przemysłu. Ten opracowany przez Mecalux system zarządzania magazynem zapewnia kompleksową kontrolę nad zapasami we wszystkich instalacjach logistycznych firmy, w tym pełną identyfikowalność na przestrzeni całego łańcucha dostaw.

Easy WMS jest wyposażony w zaawansowane moduły stworzone z myślą o szczególnych wyzwaniach, z jakimi mierzą się operatorzy logistyczni:

  • Program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software: koordynuje proces pakownia, etykietowania i wysyłki ładunków według wymagań poszczególnych firm spedycyjnych. Upraszcza również komunikację operatorów logistycznych z tymi firmami, automatyzując przepływ informacji, aby zapewnić szybkie i punktualne dostawy.
  • Oprogramowanie dla logistyki 3PL: dba o płynną komunikację operatora 3PL z właścicielami składowanych produktów. Ten moduł umożliwia klientom operatora logistycznego zdalny dostęp do systemu zarządzania, aby w czasie rzeczywistym mogli śledzić status swoich produktów. Dodatkowo pozwala filtrować stan magazynowy po takich atrybutach jak data ważności, lokalizacja czy ilość produktów każdej pozycji asortymentowej.

 

Przykłady wdrożenia programu magazynowego dla operatorów logistycznych 3PL

Mecalux posiada bogate doświadczenie jako dostawca oprogramowania zarządzającego magazynami operatorów logistycznych. Poniżej przedstawiamy dwa projekty, jakie wykonaliśmy dla klientów z różnych krajów:

  • La Ruche Logistique (Francja): oprogramowanie Mecaluxu odpowiada za koordynację wszystkich operacji wykonywanych w magazynie, pozwalając temu francuskiemu operatorowi logistycznemu odpowiadać na wyzwania związane z szybkim rozwojem sektora e-commerce. „Dzięki systemowi Easy WMS z modułem Multi Carrier Shipping jesteśmy wydajniejsi w przygotowywaniu oraz dostarczaniu zamówień. Zoptymalizowaliśmy też wykorzystanie powierzchni magazynowej, a, co najważniejsze, już nie popełniamy błędów”, przyznaje Thomas Largeron, dyrektor w firmie La Ruche Logistique. Oprogramowanie Mecaluxu zdynamizowało proces kompletacji i wysyłki zamówień, wskazując operatorom, jakie czynności mają w danej chwili do wykonania.
  • HAVI (Portugalia): obecny w ponad 100 krajach świata operator logistyczny HAVI zlecił Mecaluxowi modernizację swojego centrum logistycznego poprzez wdrożenie najnowszych technologii magazynowych takich jak automatyczny system Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi i układnicami. Obiekt logistyczny HAVI o powierzchni 10 000 m2 został podzielony na trzy strefy, w których panuje różna temperatura: mroźnię, chłodnię oraz magazyn z temperaturą otoczenia. Oprogramowanie Mecaluxu kontroluje wykonywane procesy i przemieszczanie ładunków tak, aby przez cały czas zapewnić odpowiednie warunki ich przechowywania. „Jesteśmy teraz w stanie lepiej dostosować się do zmian zachodzących w naszej branży – lepiej monitorować terminy przydatności do spożycia magazynowanych artykułów spożywczych, a także sprawniej realizować zamówienia”, podkreśla dyrektor Largeron.

Wydajne oprogramowanie dla logistyki 3PL

Ze względu na wysoki stopień skomplikowania, jaki cechuje zarządzanie logistyką firm trzecich, operatorzy logistyczni decydują się na wdrożenie rozwiązań cyfrowych, które usprawniają operacje i pozwalają uniknąć błędów w kompletacji i wysyłce zamówień. Oprogramowanie magazynowe takie jak opracowany przez Mecalux system Easy WMS to narzędzie gwarantujące pełną identyfikowalność produktów na przestrzeni całego łańcucha dostaw.

Easy WMS oferuje spersonalizowane rozwiązania odpowiadające na wyzwania logistyczne, z jakimi mierzą się firmy ze wszystkich branż sektora produkcyjnego. Przykładem takiego rozwiązania jest moduł Oprogramowanie dla logistyki 3PL, który zwiększa widoczność zapasów w magazynie zarówno dla operatora logistycznego, jak i dla właściciela ładunków. Moduł ten oferuje spersonalizowany widok systemu Easy WMS każdemu użytkownikowi, umożliwiając bezpośrednią interakcję między operatorem 3PL a jego klientami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie możesz osiągnąć dzięki oprogramowaniu magazynowemu Mecaluxu, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci przedstawią Ci bogatą ofertę naszych rozwiązań cyfrowych i pomogą dokonać najlepszego wyboru dla Twojej firmy.