Robotyzacja logistyki pozwala zwiększyć tempo pracy i wydajność procesów magazynowych, w tym kompletacji zamówień

Robotyzacja logistyki – nowoczesna technologia w magazynie

21 lut 2022

Robotyzacja logistyki pozwala uzyskać maksymalną wydajność pracy obiektów magazynowych. Dlatego przedsiębiorcy nieustannie poszukują skutecznych rozwiązań, które pozwoliłyby przyspieszyć i usprawnić obsługę procesów logistycznych.

W niniejszym artykule przedstawimy najpopularniejsze sposoby robotyzacji logistyki magazynowej (pojazdy sterowane automatycznie AGV, autonomiczne roboty mobilne, roboty przemysłowe oraz automatyczne systemy składowania), omówimy ich zastosowania i podstawowe zalety.

Czym jest robotyzacja logistyki magazynowej

Robotyzacja logistyki magazynowej zakłada wykorzystanie robotów zaprojektowanych z myślą o automatyzacji przepływu towarów celem zwiększenia wydajności obiektów logistycznych. Niektóre z nich działają całkowicie automatycznie, inne wspomagają pracowników w realizacji zadań takich jak przenoszenie ładunków, przygotowywanie zamówień czy układanie produktów na regałach.

Największą zaletą robotów magazynowych jest możliwość pracy przez 24 godziny na dobę. Roboty i automatyczne urządzenia przeładunkowe wymagają minimum kontroli ze strony personelu.

W ciągu ostatnich lat tego typu rozwiązania zyskały na popularności i na stałe zagościły w wielu magazynach na całym świecie. Stało się tak dlatego, że przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po nowoczesną technologię, aby usprawnić przebieg procesów logistycznych i poprawić ich wydajność. Według raportu firmy doradczej Research and Markets globalna wartość rynku robotów logistycznych w 2020 roku sięgała ok. 1,85 mld dolarów, a do 2026 roku ma przekroczyć 2,35 mld dolarów.

Cztery największe korzyści robotyzacji logistyki magazynowej

Wychodząc naprzeciw stale rosnącym oczekiwaniom klientów, firmy wdrażają rozwiązania automatyczne, aby zapewnić punktualną dostawę zamówień. Roboty magazynowe stały się godnym zaufania sprzymierzeńcem przedsiębiorców w optymalizacji łańcucha dostaw. Ich najważniejsze zalety to:

1) Wysoka dokładność działania. Ręczne zarządzanie zapasami obarczone jest dużym ryzykiem błędu (wystarczy chwila nieuwagi, aby odłożyć towar w niewłaściwe miejsce lub zapomnieć o jakimś produkcie przy pakowaniu zamówienia). Roboty pracujące w magazynach nie popełniają tego rodzaju błędów i zawsze postępują ściśle według poleceń wysyłanych przez oprogramowanie sterujące.

2) Większa wydajność. Robotyzacja logistyki magazynowej zdecydowanie przyspiesza i usprawnia pracę. Wyobraźmy sobie, że wszystkie zamówione przez klientów towary dostarczane są na stanowiska kompletacji przez zautomatyzowane układnice i przenośniki. Dzięki temu pracownicy nie muszą tracić czasu na szukanie artykułów na regałach.

3) Wyższy poziom bezpieczeństwa. Przenoszenie towarów może być zajęciem niebezpiecznym, zwłaszcza jeżeli pakunki są ciężkie lub wymagają częstego przyjmowania niewygodnych pozycji. Roboty wykonują wszystkie zaprogramowane prace z maksymalną dokładnością i nie popełniają błędów mogących skutkować poważnymi wypadkami.

4) Wspomaganie personelu. Roboty ułatwiają pracownikom wykonywanie rutynowych zadań i zwiększają wydajność pracy. Można je wykorzystać np. do przenoszenia dużych ilości ładunków, a pracowników oddelegować do zadań bardziej kreatywnych, przynoszących większy zysk dla przedsiębiorstwa.

Automatyzacja procesów magazynowych przy użyciu robotów to jeden z najskuteczniejszych sposobów na redukcję kosztów operacyjnych, poprawę jakości usług i zwiększenie wydajności pracy obiektów logistycznych.

Rodzaje robotów magazynowych

Robotyka wciąż się rozwija i znajduje coraz to nowe zastosowania. Oto kilka przykładów robotów, jakie już dziś możemy spotkać w magazynach:

Pojazdy sterowane automatycznie (AGV)

Pojazdy sterowane automatycznie AGV (z ang. Automatic Guided Vehicle) są obecne na rynku od kilkudziesięciu lat. To urządzenia transportowe podobne do wózków widłowych, które nie wymagają sterowania przez operatora, gdyż poruszają się po z góry określonych trasach. Automatycznie transportują towary, wyręczając w tej żmudnej i powtarzalnej pracy ludzi.

Pojazdy AGV mogą kursować między różnymi strefami tego samego magazynu lub między linią produkcyjną a obszarem składowania produktów gotowych lub surowców. Ciekawym przykładem takiego rozwiązania jest automatyczny magazyn samonośny firmy farmaceutycznej i biotechnologicznej Novartis zbudowany przez Mecalux w Polsce. Bezpośrednie połączenie obiektu z centrum produkcyjnym zapewniają tam właśnie pojazdy AGV. – Dzięki temu nasi pracownicy mogą swobodnie poruszać się po szlakach komunikacyjnych bez obaw o bezpieczeństwo – tłumaczy Tomasz Marchewa, kierownik ds. łańcucha dostaw Novartis.

Pojazd AGV poruszający się między liniami produkcyjnymi a magazynem portugalskiego oddziału Novartis
Pojazd AGV poruszający się między liniami produkcyjnymi a magazynem portugalskiego oddziału Novartis

Autonomiczne roboty mobilne

Autonomiczne roboty mobilne, czyli pojazdy AMR (z ang. Autonomous Mobile Robots), to urządzenia, które dzięki wsparciu sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego potrafią samodzielnie poruszać się po magazynie i wykonywać w nim rozmaite zadania. W tym celu wyposażone są w czujniki, oprogramowanie sterujące oraz cyfrowe plany magazynu.

Podobnie jak pojazdy AGV służą do transportu ładunków, jednak różnią się od nich zastosowanym systemem nawigacji. Podczas gdy pojazdy AGV poruszają się po z góry ustalonych ścieżkach, wykorzystując do tego celu naprowadzanie laserowe lub elektromagnetyczne, roboty AMR samodzielnie dobierają trasy przejazdu w oparciu o informacje na bieżąco odbierane z otoczenia.

Hiszpańska firma Normagrup specjalizująca się w produkcji oświetlenia awaryjnego posiada automatyczny magazyn pojemnikowy zaprojektowany przez Mecalux, zaopatrujący linie produkcyjne przy użyciu czterech autonomicznych robotów mobilnych. Urządzenia pobierają składowane w magazynie podzespoły i transportują je do działu produkcji, wykonując wszystkie zadania z maksymalną szybkością.

Firma Normagrup wykorzystuje roboty magazynowe do zaopatrywania linii produkcyjnych w niezbędne materiały
Firma Normagrup wykorzystuje roboty magazynowe do zaopatrywania linii produkcyjnych w niezbędne materiały

Automatyczne systemy składowania

Kolejnym interesującym przykładem robotyzacji w logistycezautomatyzowane magazyny. Pracujące w takich obiektach układnice paletowe czy układnice pojemnikowe lub systemy Pallet Shuttle potrafią pobierać i odkładać ładunki bez nadzoru ze strony operatora.

Z kolei automatyczne urządzenia transportowe, jak np. przenośniki paletowe, bez udziału magazynierów transportują ładunki tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Dzięki wdrożeniu takich urządzeń pracowników magazynu można oddelegować do realizacji innych zadań, które przynoszą firmie większe zyski.

Automatyczne urządzenia magazynowe mogą pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, zapewniając nieprzerwany przepływ towarów. Firma Intersurgical zajmująca się produkcją urządzeń wspomagających oddychanie posiada na Litwie magazyn zaprojektowany przez Mecalux, w którym wszystkie procesy zostały całkowicie zautomatyzowane, aby utrzymać wysokie tempo pracy narzucone w związku z wybuchem pandemii COVID-19. Dzięki temu firma może bez opóźnień zaopatrywać w swoje produkty setki szpitali i placówek medycznych w całej Europie.

Firma Intersurgical posiada całkowicie zrobotyzowany magazyn na Litwie, dzięki któremu skutecznie radzi sobie z wywołanym pandemią koronawirusa wzrostem popytu na sprzedawane produkty
Firma Intersurgical posiada całkowicie zrobotyzowany magazyn na Litwie, dzięki któremu skutecznie radzi sobie ze wzrostem popytu wywołanym pandemią koronawirusa

Roboty przemysłowe

Kolejnym coraz częściej stosowanym innowacyjnym rozwiązaniem technologicznym są roboty przemysłowe, które ułatwiają przygotowywanie zamówień oraz przenoszenie ciężkich ładunków. Urządzenia te są wyposażone w mechanizmy obrotu i przesuwu, dzięki czemu mogą pełnić funkcje podobne do ramienia i dłoni człowieka.

Roboty przemysłowe mogą działać w pełni autonomicznie (roboty typu pick and place wyposażone w systemy rozpoznawania obrazu) lub współpracować z ludźmi. To drugie rozwiązanie Mecalux wdrożył w automatycznym magazynie producenta glazury i terakoty Venis (Grupa Porcelanosa) z szeroką strefą przygotowywania zamówień. Roboty przemysłowe na stanowiskach kompletacji doskonale sprawdzają się przy podnoszeniu i przenoszeniu bardzo ciężkich paczek z kafelkami.

Stanowiska kompletacji w magazynie Grupy Porcelanosa są wyposażone w roboty przemysłowe, które usprawniają przygotowywanie zamówień
Stanowiska kompletacji w magazynie Grupy Porcelanosa są wyposażone w roboty przemysłowe, które usprawniają przygotowywanie zamówień

Współpraca robotów z oprogramowaniem magazynowym

Odpowiednią koordynację pracy robotów zapewnia system WMS do zarządzania magazynem, który wyznacza zadania do wykonania i nadzoruje ich realizację. Takie rozwiązanie jest konieczne w bardzo zaawansowanych technologicznie obiektach, w których procesy transportu ładunków i kompletacji zamówień realizowane są w całości przez roboty i automatyczne urządzenia przeładunkowe.

Nowoczesny informatyczny system magazynowy, np. Easy WMS marki Mecalux, potrafi sprawnie zarządzać pracą takiego obiektu i optymalnie sterować działaniem robotów. Ponadto na bieżąco śledzi położenie ładunków, co umożliwia ich sprawną lokalizację i pozwala wyeliminować nawet 99% błędów.

Robotyzacja siłą napędową logistyki

Robotyzacja logistyki pomaga przedsiębiorcom stawiać czoła nieuchronnym zmianom w łańcuchu dostaw. Inwestowanie w nowoczesne technologie to najlepszy sposób na poprawę wyników finansowych i stymulowanie rozwoju przedsiębiorstwa.

Dlatego coraz więcej firm stawia na automatyzację procesów magazynowych i kompletacji zamówień. Mecalux ma długoletnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań automatycznych w rozmaitych branżach. Skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, jak możesz usprawnić pracę magazynu poprzez robotyzację logistyki Twojego przedsiębiorstwa.