Easy WMS synchronizuje zarządzanie produktami na platformie PrestaShop z asortymentem zgromadzonym w magazynie

Integracja PrestaShop z systemem WMS

19 października 2021

Integracja oprogramowania PrestaShop z systemem WMS ma kluczowe znaczenie dla logistyki firm z sektora e-commerce. Automatyczna synchronizacja zapasów sklepu internetowego z rzeczywistymi zapasami zgromadzonymi w magazynie zapewnia nie tylko oszczędność czasu, ale również dokładność prowadzonych inwentaryzacji. Pozwala to uniknąć błędów w zamówieniach i związanych z nimi kar nakładanych na sklepy przez internetowe platformy zakupowe, takie jak Amazon.

Oprócz poprawy doświadczenia zakupowego użytkownika integracja oprogramowania redukuje liczbę błędów w wysyłkach, eliminuje ryzyko braku zapasów w magazynie i ułatwia operatorom przygotowywanie zamówień. 

W niniejszym artykule analizujemy rolę oprogramowania PrestaShop w ramach planowania logistycznego działalności internetowej firmy. Wyjaśniamy również, w jaki sposób program może przyczynić się do rozwoju niewielkiego sklepu e-commerce w firmę obsługującą setki lub nawet tysiące zamówień dziennie we współpracy z systemem WMS i bez konieczności użycia systemu ERP.

Czym jest i jak działa PrestaShop?

PrestaShop to program CMS lub platforma e-commerce o charakterystyce zbliżonej do rozwiązań konkurencyjnych typu Magento, WooCommerce czy Shopify. Oprogramowanie zostało opracowane w 2007 r. we Francji w celu zapewnienia większej przystępności oraz uproszczenia procesu tworzenia i edycji zawartości witryn sklepów internetowych. Według danych udostępnionych przez twórcę oprogramowania, które powstało w języku PHP i zapewnia otwarty dostęp do kodu źródłowego, na wykorzystanie tego rozwiązania zdecydowało się już ponad 300 tys. sklepów z całego świata

Platforma wyróżnia się ze względu na przyjazny i intuicyjny interfejs użytkownika. Proces instalacji przebiega niezwykle prosto. Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby przystąpić do korzystania z programu. Rozwiązanie jest dostępne w ponad 75 językach, współpracuje z najpopularniejszymi portalami płatniczymi (nawiązuje łączność z większością banków, a także z systemami Paypal, Stripe, Apple Pay oraz wieloma innymi). Platforma oferuje kilka usług hostingowych oraz posiada panel sterowania pozwalający z łatwością spersonalizować witrynę i monitorować otrzymywane zamówienia.

Jedną z największych zalet PrestaShop jest skalowalność. Platforma jest przystosowana do rozwoju każdej działalności e-commerce, oferując firmom niezbędne zaawansowane funkcje. Jej katalog obejmuje ponad 5 tys. modułów i motywów. Ponadto udostępnia wariant obsługi premium z szerokim wachlarzem sieci agencji i certyfikowanych specjalistów oraz społecznością zrzeszającą ponad milion członków.

Trudności w zarządzaniu zamówieniami online skłaniają firmy do wdrożenia systemu WMS

Trudności w zarządzaniu zamówieniami online skłaniają firmy do wdrożenia systemu WMS

Synchronizacja zapasów: PrestaShop i rzeczywisty stan magazynowy

Proces synchronizacji zapasów magazynowych z katalogiem sklepu internetowego ma kluczowe znaczenie dla każdej działalności elektronicznej. W przypadku wykorzystywania wyłącznie narzędzi oferowanych przez PrestaShop zadanie to jest bardzo wyczerpujące i czasochłonne, gdyż wszystkie przebiegające w tym zakresie czynności wykonywane są ręcznie. Prawdopodobieństwo błędnych zamówień staje się wówczas wysokie, co może prowadzić do nałożenia przez internetowe platformy zakupowe kary na użytkownika polegającej na wycofaniu jego produktów z oferty portalu. Jest to zatem niezwykle istotna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę.

Skutecznym rozwiązaniem jest integracja PrestaShop z oprogramowaniem WMS, zapewniającym koordynację z aplikacją i automatyzację przyjęć i wydań towarów w magazynie i sklepie internetowym. 

Cyfryzacja zarządzania ogranicza ryzyko błędów podczas przygotowywania zamówień. Zapewnia też dokładną kontrolę zapasów magazynowych oraz wykazu produktów dostępnych na platformie handlowej. Oprogramowanie magazynowe nie tyko synchronizuje zapasy, ale również kieruje procesem kompletacji w celu przyspieszenia wysyłki zamówień i optymalizacji wykorzystania przestrzeni (slotting).

Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration to skuteczne rozwiązanie umożliwiające synchronizację katalogu sklepu internetowego ze stanem magazynowym

Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration to skuteczne rozwiązanie umożliwiające synchronizację katalogu sklepu internetowego ze stanem magazynowym

Oprogramowanie do zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux można zintegrować z platformą PrestaShop za pomocą specjalnie zaprojektowanego w tym celu modułu Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration.

Moduł Marketplaces koordynuje katalog zamówień sklepu internetowego ze stanem magazynowym, zapobiegając powstawaniu błędów w zakresie poziomu zapasów i problemów związanych z zakupami, które mogłyby zaszkodzić wizerunkowi firmy. Oprogramowanie umożliwia dostosowanie nie tylko oferty wielu internetowych platform zakupowych, na których firma może prezentować swoje produkty, takich jak Amazon czy eBay, ale również własnego stacjonarnego punktu sprzedaży.

Ponadto moduł automatyzuje współpracę sklepu internetowego z magazynem: niezwłocznie po potwierdzeniu płatności system Easy WMS automatycznie generuje polecenie przygotowania zamówienia przez operatora. 

Oprogramowanie Mecalux posiada także zaawansowaną funkcję Multi Carrier Shipping Software dla spedycji, która świetnie sprawdza się również w przypadku działalności internetowej. Funkcja ta koordynuje system zarządzania magazynem z oprogramowaniem wykorzystywanym przez różnych przewoźników (m in. UPS, DHL, DB Schenker, bpost), co usprawnia proces wysyłki i dostawy zamówień online. 

Efektywna obsługa zamówień z ERP?

Czy do obsługi i wysyłki zamówień z PrestaShop potrzebny jest system ERP? Z perspektywy logistycznej odpowiedź brzmi: niekoniecznie. PrestaShop umożliwia zarówno przyjmowanie zamówień składanych przez klientów, jak i bezpośrednie zarządzanie sklepem internetowym. Natomiast dzięki zastosowaniu WMS można tworzyć, edytować lub usuwać pozycje z głównego katalogu artykułów, organizować magazyn stosownie do zgromadzonych pozycji i koordynować przygotowywanie zamówień przy uwzględnieniu wymogów poszczególnych klientów. 

Tak właśnie funkcjonuje Global Freaks, firma z sektora e-commerce prowadząca sprzedaż figurek dla kolekcjonerów za pośrednictwem wielu internetowych platform zakupowych oraz własnej witryny. W ciągu zaledwie dwóch lat firma odnotowała wyjątkowy wzrost, zwiększając liczbę zamówień z 90 do 300 dziennie. W związku z tym pilnie potrzebowała systemu, który zapewniłby jej ograniczenie skutków braku zapasów w magazynie. 

Global Freaks zwrócił się o wsparcie do firmy Mecalux jako dostawcy kompleksowego systemu spełniającego wszystkie wymogi. Rozwiązanie obejmowało system magazynowy z regałami półkowymi oraz oprogramowanie Easy WMS umożliwiające jego integrację z różnymi platformami wykorzystywanymi do sprzedaży produktów.

„Firma Mecalux okazała się jedynym dostawcą systemu WMS, które pozwalało na integrację rozwiązania z internetowymi platformami zakupowymi, na których prowadzimy sprzedaż naszych produktów (eBay i Amazon), a także z PrestaShop do zarządzania naszą witryną" – mówi Daniel Vizcarra, menadżer firmy Global Freaks. 

Dzięki rozwiązaniu dostarczonemu przez Mecalux obecnie sklep wykorzystuje synchronizację zarządzania produktami w PrestaShop z asortymentem zgromadzonym w magazynie, całkowicie eliminując ryzyko braku zapasów. Ponadto oprogramowanie Easy WMS informuje każdego operatora o dokładnej lokalizacji poszczególnych pozycji magazynowych (SKU), zapobiegając błędom podczas realizacji zamówień. 

Firma Global Freaks istotnie zmniejszyła liczbę błędów popełnianych podczas realizacji zamówień dzięki zastosowaniu Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration

Firma Global Freaks istotnie zmniejszyła liczbę błędów popełnianych podczas realizacji zamówień dzięki zastosowaniu Marketplaces & Ecommerce Platforms Integration

PrestaShop? Tak – razem z WMS

Mając na uwadze złożony charakter przyjęć, przygotowywania i dostawy zamówień w handlu elektronicznym oraz konieczność zarządzania sklepem internetowym, firmy poszukują wsparcia w systemie zarządzania magazynem umożliwiającym koordynację i automatyzację operacji. Bez nadzoru pełnionego przez system WMS proces rozmieszczania towaru w magazynie lub konsolidacji zamówień może przysporzyć wielu problemów i przyczynić się do spadku wydajności operacyjnej.

Koordynacja sklepu internetowego z logistyką magazynu doprowadziła do powstania nowego, skutecznego modelu handlu elektronicznego, zarówno w zakresie sprzedaży, jak i obsługi klienta. Zapobiegając brakom zapasów i znacznie ograniczając liczbę błędnych zamówień, model ten dostarcza licznych korzyści: możliwość zapewnienia klientowi sprawnej obsługi logistycznej oraz atrakcyjnej oferty cenowej, a także uniknięcie nadmiernych kosztów magazynowych i poprawa wizerunku swojej marki.

Jeżeli posiadasz sklep internetowy i chcesz usprawnić czynności prowadzone w swoim magazynie, zapewniając przy tym całkowitą synchronizację zapasów, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasz wyspecjalizowany konsultant przeanalizuje sytuację Twojej firmy i przedstawi najlepsze rozwiązanie umożliwiające ograniczenie ryzyka związanego z działalnością e-commerce.