ETESA cyfryzuje zarządzanie swoim magazynem z Easy WMS firmy Mecalux

ETESA cyfryzuje zarządzanie swoim magazynem z Easy WMS firmy Mecalux

ETESA, producent części zamiennych do maszyn do robót ziemnych, zarządza 2000 referencji z Easy WMS.

ETESA

ETESA, producent części zamiennych do maszyn do robót ziemnych, zcyfryzował swój magazyn koło Madrytu wdrażając w nim Easy WMS. Oprogramowanie kontroluje wszystkie produkty i organizuje operacje aby usprawnić codzienną kompletację i wysyłkę zamówień.

ETESA: ponad 50 lat innowacji

Działająca od 1968 roku ETESA to hiszpańska firma zajmująca się produkcją części zamiennych do maszyn do robót ziemnych stosowanych w budownictwie, górnictwie i rolnictwie. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stali ─ o optymalnym stosunku twardości do wytrzymałości ─ części te doskonale się sprawdzają w wymagających warunkach pracy.

  • Rok założenia: 1968
  • Liczba pracowników: 16

 

POTRZEBY

  • Większa pojemność magazynowa w związku ze wzrostem produkcji.
  • Wyeliminowanie różnic inwentaryzacyjnych.

ROZWIĄZANIA

  • System zarządzania magazynem Easy WMS.
  • Regały paletowe.
  • Regały do kompletacji M7.
  • Regały wspornikowe.

KORZYŚCI

  • Przygotowywanie i wysyłka o 25% zamówień więcej.
  • Monitorowanie w czasie rzeczywistym 2000 pozycji magazynowych.

Ciągłe doskonalenie i wdrażanie zmian jest wpisane w DNA firmy ETESA, która rozpoczęła swoją działalność w 1968 roku jako producent wysokiej jakości stali. W ostatnich latach jednak wyspecjalizowała się w produkcji części zamiennych do maszyn budowlanych, rolniczych i górniczych. O sukcesie firmy zadecydowała umiejętność dostosowania się do zmieniających się wymogów rynku, a świadczą o tym liczby, które podaje Prezes firmy, Juan Puertas: „W 2022 roku odnotowaliśmy wzrost o 15% w stosunku do roku poprzedniego”.

Zmiany w działalności i rozwój firmy ETESA pociągają za sobą konieczność nieustannego modyfikowania łańcucha dostaw. Jedną z ostatnich zmian było uruchomienie nowego magazynu. Obiekt o powierzchni 4000 m² jest zlokalizowany w Meco, kilka kilometrów od Madrytu. „W poprzednim centrum dystrybucyjnym nie mieliśmy wystarczająco dużo miejsca, aby móc swobodnie się rozwijać. Nie byliśmy w stanie samodzielnie zarządzać całym towarem, dlatego musieliśmy korzystać z usług firm logistycznych. Niedobór pojemności magazynowej ograniczał nasze możliwości wzrostu” – wspomina Juan Puertas.

W dotychczasowym magazynie, poza brakiem miejsca, wąskim gardłem było ręczne zarządzanie towarem. „Do śledzenia produktów i organizowania operacji logistycznych, w tym przygotowywania zamówień, używaliśmy systemu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa oraz programu Excel. To był bardzo prymitywny sposób pracy” – przyznaje Prezes i dodaje: „Zdarzało się, że liczba sztuk produktów w magazynie nie zgadzała się ze stanem figurującym w systemie ERP i nie mogliśmy przygotować zamówień, bo brakowało nam towaru”.

Wraz ze wzrostem tempa pracy firma zdecydowała się na wdrożenie bardziej zaawansowanego oprogramowania do zarządzania logistyką, by zwiększyć wydajność magazynu. „Wdrożyliśmy system zarządzania magazynem Easy WMS, ponieważ chcieliśmy wyeliminować ryzyko błędu w zamówieniach i rozbieżności w zapasach, a także zyskać możliwość dokładniejszej kontroli nad towarem i śledzenia w czasie rzeczywistym 2000 pozycji asortymentowych” – wyjaśnia Juan Puertas.

Trzy systemy składowania

Prezes firmy ETESA wyjaśnia, że „priorytetem przy przeprowadzce do nowego magazynu było uzyskanie większej pojemności magazynowej, aby móc pomieścić cały asortyment, na który składają się produkty o różnych cechach i różnym tempie rotacji”.

Ponadto wcześniej ETESA borykała się ze skutkami braku logicznego rozmieszczenia towaru w magazynie, co miało niekorzystny wpływ na produktywność. Prezes firmy wspomina, że „przygotowując zamówienia, operatorzy tracili czas, ponieważ musieli przełożyć i przejrzeć wiele kartonów, zanim znaleźli produkt, którego potrzebowali”.

Nowy magazyn jest wyposażony w trzy systemy składowania, które ułatwiają właściwą organizację i rozmieszczenie towaru: regały paletowe, regały półkowe M7 i regały wspornikowe.

„Wszystkie produkty są teraz składowane w porządku” – podsumowuje Juan Puertas. Długie profile są składowane na regałach wspornikowych, mniejsze produkty na regałach półkowych M7.

Dostosowanie systemu składowania do produktu ma również tę zaletę, że operatorom łatwiej jest zlokalizować produkty podczas przygotowywania zamówień.

Zaawansowane zarządzanie magazynem

System zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux uczestniczy we wszystkich operacjach odbywających się w magazynie, od momentu przyjęcia surowców i innych materiałów wysyłanych przez dostawców do momentu wysłania zamówień do klientów firmy.

Easy WMS, za pośrednictwem terminali radiowych, wysyła do operatorów wskazówki takie jak przykładowo: lokalizacja w jakiej jest składowany dany produkt czy ilość sztuk, jaką należy pobrać do zamówienia. Realizacja zadań krok po kroku według instrukcji znacznie zwiększa wydajność pracy magazynierów. Prezes firmy ETESA zauważa, że „cyfryzacja zarządzania magazynem przełożyła się na zwiększenie szybkości i znaczną redukcję ilości popełnianych błędów”.

Oprogramowanie śledzi obieg ładunków w magazynie i monitoruje stan magazynowy w czasie rzeczywistym. „Dawniej, gdy zarządzaliśmy towarem ręcznie, zdarzały się rozbieżności magazynowe. Nierzadko myśleliśmy, że mamy jakiś produkt, a kiedy chcieliśmy go wysłać odbiorcy, okazywało się, iż zapas się wyczerpał” – wspomina Prezes firmy ETESA.

Dzięki Easy WMS firmy Mecalux ETESA odnotowała poprawę w zakresie zarządzania zapasami. System ułatwia inwentaryzację, czyli przeliczenie produktów jeden po drugim, w celu sprawdzenia stanu magazynowego i zidentyfikowania rozbieżności między liczbą figurującą w systemie a faktycznym poziomem zapasów. Oprogramowanie wskazuje operatorom, które produkty należy zlokalizować, aby zwiększyć efektywność liczenia. „Kiedyś przeprowadzenie inwentaryzacji zajmowało nam dwa tygodnie, ale z systemem skróciliśmy ten czas o połowę” – podkreśla Juan Puertas. Ponadto Easy WMS prowadzi stałą inwentaryzację, ponieważ w każdym momencie zna każdy ruch każdego produktu.

Kompletacja zamówień, to jedna z kluczowych operacji w magazynie ETESA. Każdego dnia operatorzy przygotowują zamówienia, które trafiają do odbiorców z całego świata. „Dzięki Easy WMS realizujemy o 25% więcej zamówień” – wskazuje Juan Puertas. Sukces tkwi we właściwym rozmieszczeniu towaru w magazynie i we wskazówkach systemu ułatwiających pracę.

Każdy operator ma przydzieloną część magazynu i tylko w niej pracuje. Kierując się wskazówkami systemu, operatorzy kompletujący zamówienia przemieszają się po korytarzach, pobierając z półek produkty potrzebne do realizacji zamówień. Juan Puertas podkreśla, że „Easy WMS to program bardzo łatwy w obsłudze, pracownicy szybko go opanowali i poprawili efektywność swojej pracy”.

Logistyka w dobie ciągłych zmian

Logistyka firmy ETESA z powodzeniem dostosowuje się do zmian zachodzących na rynku. Rozwój działalności spowodował wzrost natężenia pracy, któremu można sprostać tylko przy dobrej organizacji operacji magazynowych i stałemu monitorowaniu dostępności towaru.

Oprogramowanie Easy WMS Mecaluxu odgrywa istotną rolę we wspieraniu rozwoju firmy ETESA. Zapewnia elastyczność w dostosowywaniu procesu do zmieniających się potrzeb oraz umożliwia dalszy wzrost produkcji i sprzedaży. System będzie towarzyszył firmie w realizacji każdego nowego projektu.

Cyfryzacja zarządzania magazynem za pomocą systemu Easy WMS sprawiła, że pomyłki zdarzają nam się znacznie rzadziej niż kiedyś, natomiast odpowiednie rozmieszczenie towaru dzięki różnym systemom składowania umożliwia nam szybszą lokalizację produktów. W rezultacie jesteśmy w stanie przygotować i wysłać aż o 25% zamówień więcej.

Juan PuertasETESA

Zapytaj eksperta