Nowoczesne technologie w magazynie obejmują m.in. rozwiązania automatyczne

Nowoczesne technologie w magazynie dla większej wydajności pracy

13 lip 2022

Nowoczesne technologie stosowane w magazynach zapewniają większą wydajność logistyki i wyższy poziom bezpieczeństwa pracy. Wdrożenie rozwiązań automatycznych i programów do zarządzania pozwala usprawnić funkcjonowanie obiektu logistycznego i wyeliminować błędy w obsłudze towarów.

Logistyka 4.0 korzysta z nowoczesnych technologii, takich jak 5G, przemysłowy internet rzeczy (IIoT), rzeczywistość rozszerzona czy big data. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, w jaki sposób rozwiązania te mogą zwiększyć wydajność obiektów magazynowych.

Na czym polega automatyzacja magazynu?

Automatyzacja magazynu zakłada wdrożenie zrobotyzowanych systemów składowania, transportu bliskiego i kontroli towarów, które mogą pracować bez nadzoru przez człowieka. Nad ich poprawnym działaniem czuwa zaawansowane oprogramowanie, np. system zarządzania magazynem (WMS).

Dzięki automatyzacji jest możliwe powstanie inteligentnych magazynów, czyli obiektów wykorzystujących rozwiązania cyfrowe i automatyczne celem zwiększenia wydajności poszczególnych operacji logistycznych, takich jak przyjmowanie dostaw, rozmieszczanie zapasów, przygotowanie zamówień do wysyłki itd.

Według analityków z firmy McKinsey, autorów publikacji Automation in logistics: Big opportunity, bigger uncertainty, „automatyczne urządzenia magazynowe można podzielić na dwie podstawowe grupy: do pierwszej należą te, które ułatwiają transport bliski towarów, zaś do drugiej te, które usprawniają obsługę ładunków”.

Automatyzacja magazynu może być częściowa (wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych na niektórych etapach) lub całkowita (jak w przypadku tzw. dark warehouses, które działają bez oświetlenia, ponieważ nie wymagają obecności magazynierów). Wiele zależy od potrzeb przedsiębiorstwa, stopnia zróżnicowania asortymentu, liczby przesunięć towarów w magazynie, stosowanych jednostek ładunkowych czy prognoz rozwoju działalności.

Automatyczny system Pallet Shuttle pozwala znacznie przyspieszyć transport palet wewnątrz magazynu
Automatyczny system Pallet Shuttle pozwala znacznie przyspieszyć transport palet wewnątrz magazynu

Przedsiębiorcy coraz chętniej sięgają po rozwiązania automatyczne, aby sprostać konkretnym problemom w logistyce. Z analizy amerykańskiej firmy ABI Research, specjalizującej się w nowoczesnych technologiach, wynika, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) rynku rozwiązań w zakresie robotyzacji magazynów przekroczy 23%, osiągając całkowitą wartość 51 mld dolarów w 2030 roku.

To nie jedyna publikacja zapowiadająca szybki rozwój automatyzacji obiektów logistycznych. Zwracali na to już uwagę autorzy opracowania 2020 Warehouse of Tomorrow z brytyjskiej firmy doradczej ARC Advisory Group. W odpowiedzi na pytanie „jakie rozwiązania w zakresie automatyzacji planują państwo wdrożyć w magazynie w ciągu najbliższych trzech lat?” 49% ankietowanych kierowników ds. logistyki na pierwszym miejscu wymieniło zrobotyzowane systemy z wózkami wahadłowymi, 45% – systemy automatycznej kompletacji dla pojemników, a 43% – roboty AMR oraz coboty.

Technologie wykorzystywane w procesie automatyzacji magazynu

W cytowanej wcześniej publikacji McKinsey zaznaczono, że „wiele operacji zostanie prawdopodobnie zautomatyzowanych przy użyciu sztucznej inteligencji, która coraz lepiej będzie radzić sobie z wykonywaniem powtarzalnych zadań logistycznych”.

Wśród wartych uwagi rozwiązań wymieniono m.in. urządzenia typu shuttle z napędzanym wózkiem. Do tej kategorii należy automatyczny system Pallet Shuttle, który pozwala zwiększyć wydajność przepływu towarów w obiekcie logistycznym dzięki zastosowaniu układnic lub wózków wahadłowych. W ofercie dostępny jest również system Shuttle dla pojemników przeznaczony do ciągłego dostarczania towarów na stanowiska kompletacji, co pozwala usprawnić proces przygotowania zamówień.

Kolejnym rozwiązaniem wspomnianym przez specjalistów z McKinsey do zastosowania w nowoczesnych magazynach przenośniki. Te urządzenia przystosowane do transportu bliskiego palet i pojemników mogą przewozić towary, gromadzić je oraz kierować w wyznaczone miejsca. Przenośniki pozwalają też usprawnić transport zapasów z linii produkcyjnej do strefy składowania, jak w przypadku automatycznego obiektu firmy Císter w Portugalii, lub zaopatrywanie zakładu w surowce niezbędne do produkcji, jak np. w fabryce firmy Nestlé w Gironie.

Wśród innych technologii, jakie mogą w najbliższym czasie odegrać znaczącą rolę w automatyzacji magazynów wymieniono także m.in. druk 3D, wózki AGV, inteligentne okulary do kompletacji oraz roboty pick and place.

Specjaliści z McKinsey nie zapomnieli też o znaczeniu programów do zarządzania. Chodzi tu m.in. o informatyczne systemy magazynowe, które nie tylko pozwalają na bieżąco kontrolować stany zapasów, ale również koordynować współpracę wszystkich urządzeń automatycznych i personelu w obiekcie.

Ponadto zaawansowane programy magazynowe stale monitorują wydajność pracy. System Easy WMS marki Mecalux jest wyposażony w dodatkowe moduły, które porządkują i zestawiają dane dotyczące funkcjonowania obiektu, dostarczając szczegółowego obrazu wszystkich procesów. Ułatwia to podejmowanie trafnych decyzji dotyczących logistyki firmy.

Rozwiązania automatyczne oferowane przez Mecalux ułatwiają kompletację zamówień metodą towar do człowieka
Rozwiązania automatyczne oferowane przez Mecalux ułatwiają kompletację zamówień metodą towar do człowieka

Jak automatyzacja pozwala zwiększyć wydajność magazynu?

Automatyzacja stanowi doskonałą odpowiedź na współczesne wyzwania logistyczne, takie jak choćby konieczność sprawnej obsługi sprzedaży w model omnichannel, procesów ostatniej mili czy darmowego zwrotu towarów. Tak wynika np. z artykułu firmy doradczej McKinsey pt. Automation has reached its tipping point for omnichannel warehouses: „Wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych ― w tym m.in. wózki samojezdne i autonomiczne roboty mobilne (AMR) ― pozwoliło skutecznie zaradzić typowym problemom, z jakimi borykają się magazyny firm z sektora e-commerce (niedostatek siły roboczej, skokowy wzrost liczby oferowanych produktów, zwiększenie oczekiwań klientów co do jakości obsługi)”.

Dzięki przemysłowemu internetowi rzeczy, sztucznej inteligencji czy cyfrowym bliźniakom można obecnie opracować rozwiązania intralogistyczne, które wyraźnie poprawiają wydajność pracy magazynu, przyspieszając przepływ towarów i ograniczając ryzyko kosztownych pomyłek.

Automatyczne systemy transportu i składowania towarów ― w tym układnice i przenośniki pojemnikowe ― ułatwiają kompletację zamówień metodą towar do człowieka, przy której pracownicy nie muszą opuszczać swoich stanowisk w poszukiwaniu niezbędnych towarów. Produkty są dostarczane do order pickerów automatycznie, co pozwala znacząco usprawnić proces przygotowania zamówień do wysyłki.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne zapewniają maksymalną wydajność kompletacji. W magazynach obsługujących bardzo dużą liczbę zamówień coraz częściej spotyka się roboty typu pick and place, które mogą wyręczyć personel w realizacji powtarzalnych i uciążliwych zadań, takich jak np. sortowanie produktów.

 

Urządzenia automatyczne do poprawnej pracy wymagają informatycznego systemu magazynowego, który czuwa nad wszystkimi operacjami wykonywanymi w obiekcie logistycznym, zapewniając maksymalną wydajność. Oprócz ścisłej kontroli zapasów i czynności magazynowych, dodatkową zaletą zaawansowanych systemów, takich jak np. Easy WMS marki Mecalux, jest możliwość koordynacji współpracy personelu i urządzeń automatycznych.

Nowoczesne technologie – sposób na zwiększenie wydajności magazynu

Biorąc pod uwagę rosnącą złożoność procesów logistycznych, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie rozwiązań automatyzujących zarządzanie i obsługę towarów w magazynie. W nowo powstających centrach logistycznych standardem stały się systemy składowania i transportu oparte na technologii uczenia maszynowego lub przemysłowego internetu rzeczy.

Automatyzacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę wydajności magazynu i maksymalne usprawnienie czynności logistycznych. Jeżeli planujesz zautomatyzować swój obiekt logistyczny, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi doradcy zaproponują najlepsze rozwiązania dla Twojego magazynu.