Strefę kompletacji można wyposażyć w zrobotyzowane ramiona do umieszczania ciężkich ładunków na paletach

Projekt i wyposażenie strefy kompletacji zamówień w magazynie

25 lut 2021

Właściwa organizacja strefy kompletacji i przygotowania zamówień ma kluczowe znaczenie dla sprawnego przepływu towarów i efektywnej pracy magazynu, gdyż przekłada się bezpośrednio na polepszenie jakości obsługi klientów. Wygląd strefy kompletacji może być różny. Jej układ zależy w dużej mierze od liczby i rodzaju obsługiwanych jednostek ładunkowych, stopnia obłożenia pracą oraz typu stosowanych urządzeń przełdunkowych.

W niniejszym artykule przyjrzymy się projektom stref kompletacji z uwzględnieniem dwóch istotnych czynników: lokalizacji w układzie magazynu oraz konfiguracji samego stanowiska.

Rozmieszczenie strefy kompletacji w magazynie

Najczęściej spotykane rozwiązania:

– Strefa kompletacji usytuowana w przedniej części magazynu automatycznego

W wielu obiektach powszechnie stosuje się rozwiązanie polegające na połączeniu strefy kompletacji z obszarem wysyłki. Dzieje się tak, ponieważ czynności związane ze sprawdzaniem, pakowaniem i ewentualną konsolidacją ładunków stanowią ostatni etap przygotowania zamówień, tuż przed ich wydaniem.

Rozwiązania te są charakterystyczne dla automatycznych magazynów paletowych i pojemnikowych wyposażonych w akumulacyjne systemy składowania oraz układnice i/lub systemy typu Pallet Shuttle. Ładunki docierają na stanowiska kompletacji automatycznie, za pomocą instalacji przenośnikowej. Tam pracownicy rozdzielają produkty do poszczególnych zamówień zgodnie z instrukcjami otrzymanymi z systemu WMS. Następnie zamówienia są sprawdzane i przygotowywane do wysyłki. Strefy kompletacji tego typu urządzono np. w magazynie firmy Venis (należącej do Grupy Porcelanosa) w Hiszpanii oraz w samonośnym magazynie koncernu Basf w Brazylii.

W automatycznych magazynach pojemnikowych strefa kompletacji zwykle jest usytuowana w ich przedniej części
W automatycznych magazynach pojemnikowych strefa kompletacji zwykle jest usytuowana w ich przedniej części

– Strefa kompletacji zlokalizowana w środkowej lub bocznej części magazynu realizującego dużą liczbę zamówień

W obiektach, w których przygotowanie zamówień jest bardzo złożonym procesem pochłaniającym duże zasoby czasu, na strefę kompletacji przeznacza się zazwyczaj większą część przestrzeni w układzie magazynu. Pozwala to przygotowywać większą liczbę zamówień jednocześnie, aczkolwiek wymaga też zaangażowania większej liczby pracowników. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku obsługi dużych obszarów jest instalacja systemu przenośników, które minimalizują konieczność pokonywania długich dystansów przez personel.

W magazynach tego typu strefa kompletacji zajmuje przestrzeń wzdłuż całej hali, a jej punkt centralny stanowi linia przenośników rolkowych, do których przylegają stoły robocze i stanowiska pakowania. Produkty pobrane z regałów przekłada się do pudełek (docelowych opakowań lub tymczasowych pojemników z tworzywa), a następnie odkłada na przenośnik. Artykuły mogą być pobierane z półkowych regałów przepływowych wyposażonych w system pick to light lub z regałów półkowych przy użyciu metody pick to cart.

Tak urządzone strefy kompletacji znajdują się w Magazynie i Centrum Intendenckiego Zaopatrzenia Materiałowego (PCAMI) w Hiszpanii oraz w magazynie sklepu internetowego eobuwie.pl w Polsce, który dodatkowo wyposażony jest w automatyczny sorter rozdzielający produkty według zamówienia i trasy dostawy.

Strefa kompletacji znajdująca się przed regałami jest wyposażona w przenośniki pojemnikowe ułatwiające transport ładunków
Strefa kompletacji znajdująca się przed regałami jest wyposażona w przenośniki pojemnikowe ułatwiające transport ładunków

Organizacja stanowisk kompletacji

Przy projektowaniu strefy kompletacji należy przede wszystkim uwzględnić ergonomię pracy i bezpieczeństwo pracowników. Stanowiska kompletacyjne powinny być wyposażone w stół roboczy z komputerem z zainstalowanym oprogramowaniem WMS do zarządzania magazynem oraz drukarką etykiet i dokumentów przewozowych.

Ponadto na rynku dostępnych jest wiele automatycznych urządzeń przeznaczonych do montażu na stanowiskach kompletacji, np.:

  • Hydrauliczne stoły podnośnikowe z możliwością regulacji wysokości dla wygodniejszej pracy. Zazwyczaj są zintegrowane z systemem przenośnikowym i wyposażone w dodatkowe urządzenia kontrolujące wagę oraz wymiary ładunków.
  • Ramiona pneumatyczne do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków.
  • Urządzenia zwiększające efektywność i wygodę pracy, np. systemy kompletacji głosowej pick by voice, które nie zajmują dłoni, pozwalając swobodnie posługiwać się obiema rękami.
  • Urządzenia do pakowania, które wytwarzają wypełnienia do paczek oraz zautomatyzowane bandownice i owijarki palet.

W poszukiwaniu optymalnej strefy kompletacji

Zadania związane z kompletacją wymagają największych nakładów pracy nie tylko ze względu na złożoność operacji, ale również z powodu konieczności zagwarantowania niezbędnej siły roboczej i wydajnego systemu transportu ładunków.

Dlatego właśnie tak istotne jest prawidłowe ulokowanie i wyposażenie strefy kompletacji. Jeżeli chcesz, aby przygotowywanie zamówień było mocną stroną Twojego magazynu, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci przestudiują Twój przypadek i doradzą, jak usprawnić cały proces, by spełniał założone wymagania.