Operator w trakcie kompletacji pick to cart

Kompletacja zamówień pick to cart

27 sie 2020

Kompletacja pick to cart to metoda przygotowywania zamówień, w której operator magazynowy pobiera produkty do specjalnego wózka, w którym przeprowadza ich wstępną klasyfikację zgodnie z docelowym przeznaczeniem.

Najczęściej jest ona stosowana w połączeniu z kompletacją grupową (batch picking), ale może być również wykorzystana w przypadku kompletacji strefowej (dany obszar pobierania produktów przydzielony jest konkretnemu operatorowi) oraz kompletacji falowej (pobieranie artykułów odbywa się sekwencyjnie).

Charakterystyka kompletacji zamówień pick to cart

Wdrożenie systemu pick to cart wiąże się z niskimi kosztami inwestycji początkowej. Jest to metoda kompletacji oparta na zasadzie pracy „człowiek do towaru”, która nie wymaga stosowania rozwiązań automatycznych.

Kiedy warto stosować kompletację pick to cart:

 • Produkty wchodzące w skład zamówienia są skoncentrowane na niewielkim obszarze, a ich pobranie nie wymaga pokonywania długich tras przez operatora.
 • Pobierane produkty są niewielkich rozmiarów i przemieszczanie ich nie sprawia problemów.
 • W skład większości realizowanych zamówień wchodzą te same referencje.
 • Liczba SKU wchodzących w skład zamówienia jest ograniczona. Większa liczba referencji potęguje prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki podczas ich pobierania i klasyfikacji.

Kiedy nie należy stosować kompletacji pick to cart:

 • Obsługa bardzo dużej liczby zamówień. W korytarzach, w których przeprowadzana jest kompletacja, zwiększony ruch pracowników może powodować zatory, co w konsekwencji wydłuż czas pobrania produktów. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być instalacja przenośników przemysłowych, które połączą strefę kompletacji z innymi obszarami magazynu i ograniczą przemieszczanie się operatorów.
 • Pobranie produktów wymaga pokonywania dużych odległości. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie elektrycznych wózków do kompletacji i wózków paletowych.
 • Składowane produkty są duże lub ciężkie, a ich obsługa ręczna będzie sprawiać kłopoty operatorom.

Rodzaje wózków kompletacyjnych pick to cart

Bezpośredni i istotny wpływ na przebieg kompletacji pick to cart ma rodzaj stosowanych wózków kompletacyjnych. Na przykład ich rozmiar oraz materiał, z którego zostały wykonane, mogą utrudniać operatorom manewrowanie, co w konsekwencji ograniczy wydajność przebiegu całego procesu.

Oto główne rodzaje dostępnych wózków kompletacyjnych pick to cart:

 • Wózek siatkowy (rollkontener): podstawowy model wózków wyposażonych w kontener siatkowy umożliwiający bezpieczny transport produktów. W ramach kompletacji pick to cart często są dodatkowo wyposażane w półki, które zwiększają ich pojemność.
 • Wózek na pojemniki: pojemniki znajdujące się w wózku wyposażone są w kody kreskowe. Za każdym razem, gdy operator umieszcza artykuł w danym pudełku, skanuje jego kod. Uzyskane informacje przesyłane są do systemu zarządzania magazynem WMS, który stale monitoruje aktualny stan i położenie produktu. Po pobraniu wszystkich artykułów wchodzących w skład zamówienia trafiają one do strefy wysyłki, gdzie zostaną zapakowane i przygotowane do wydania z magazynu.
 • Wózek typu pick to box: w tym przypadku wózek wyposażony jest w pudełka, w których produkt zostanie wysłany do klienta, więc eliminuje się proces pakowania zamówień.
 • Wózki na produkty specjalne: są to wózki o innej konstrukcji, które umożliwiają obsługę nietypowych artykułów (np. ubrania zawieszane na poprzecznej belce, w którą wyposażony jest wózek).
Kompletacja pick to cart to rozwiązanie dla magazynów z niską liczbą referencji i realizowanych zamówień
Kompletacja pick to cart to rozwiązanie dla magazynów z niską liczbą referencji i realizowanych zamówień

Technologie wspierające kompletację pick to cart

Osiągnięcie maksymalnej wydajności kompletacji pick to cart jest niemożliwe bez wsparcia technologii – mamy tu na myśli przede wszystkim system zarządzania magazynem WMS. Oprogramowanie planuje przebieg procesu, wyznacza optymalne trasy operatorom oraz umożliwia wykorzystanie urządzeń wspomagających pobieranie produktów, jak na przykład terminali radiowych czy systemu pick by voice.

Rozwój technologii znajduje odzwierciedlenie także w konstrukcji wózków przeznaczonych do kompletacji pick to cart. Na rynku pojawiają się coraz bardziej zaawansowane urządzenia, które za cel stawiają zwiększenie efektywności pracy i poprawę jej ergonomii. Modele wózków przypominają mobilne stacje kompletacyjne – mogą być wyposażone w komputer pokładowy stale połączony z oprogramowaniem WMS i posiadać system put to light, który informuje operatora, gdzie należy umieścić dany artykuł. Dostępne są wózki, które są wyposażone w urządzenia umożliwiające ważenie pobieranych zamówień lub drukowanie etykiet wysyłkowych. Możliwości dodawania nowych rozwiązań technologicznych są praktycznie nieograniczone.

Pomimo swojej prostoty kompletacja pick to cart to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Dodatkowo można ją bezproblemowo stosować wraz z innymi metodami pobierania produktów.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, w jaki sposób można usprawnić proces kompletacji zamówień, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci zaproponują najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb.