Przenośniki rolkowe w strefie kompletacji

Przenośniki rolkowe – przewodnik po systemie transportu ładunków w magazynie

26 cze 2020

Przenośniki rolkowe to rodzaj przenośników przemysłowych stosowanych w celu zwiększenia efektywności i przyspieszenia transportu ładunków na z góry określonych trasach w magazynach, centrach dystrybucyjnych i zakładach produkcyjnych.

W tym artykule omówimy najważniejsze elementy, z jakich zbudowany jest przenośnik rolkowy, i przyjrzymy się, w jaki sposób jest wykorzystywany w magazynach. Ponadto przedstawimy także najistotniejsze zalety i wady tego systemu transportu ładunków.

Przenośniki rolkowe – definicja, budowa

Przenośniki rolkowe to system obsługi ładunków umożliwiający transport towarów w magazynie. Możemy wyróżnić dwa rodzaje przenośników rolkowych – automatyczny, napędzany przez zasilanie elektryczne, które wprawia w ruch rolki odpowiedzialne za przenoszenie ładunków, lub napędzany samoczynnie, w którym dzięki lekkiemu nachyleniu bieżni rolkowych towary przemieszczają się samoczynnie pod wpływem grawitacji.

Główne elementy, z których składa się przenośnik rolkowy, są następujące:

 • Rolki: metalowe cylindry obracające się wokół własnej osi umieszczone w ramie przenośnika. Obracając się, wprawiają ładunek w ruch.
 • Nogi, usztywnienia i burty boczne: wspierają rolki oraz całą konstrukcję przenośników. Mogą być wykonane z różnych rodzajów stali w zależności od ciężaru ładunków, które mają być transportowane.
 • Komponenty elektroniczne: instalacja elektroniczna odpowiedzialna za wprawianie rolek w ruch.
 • Elementy bezpieczeństwa: blokady, które umożliwiają zatrzymanie ładunku, lub fotokomórki.

W najbardziej złożonych układach przenośników rolkowych za ich sterowanie i kontrolę odpowiedzialny jest system WCS, który wykonuje polecenia systemu WMS odnośnie do przepływu towarów.

Przenośnik rolkowy wyposażony jest w fotokomórki, które monitorują przepływ ładunków
Przenośnik rolkowy wyposażony jest w fotokomórki, które monitorują przepływ ładunków

Jakie jest zastosowanie przenośników rolkowych w magazynie?

1. Przyjęcia i wydania towarów

Przenośniki rolkowe są bardzo często wykorzystywane w strefie przyjęć i wydań towarów w celu ułatwienia przeprowadzania procesów związanych z wyładunkiem i załadunkiem towarów. Znajdują zastosowanie m.in. jako:

 • Strefa buforowa dla ładunków przyjmowanych i wysyłanych: kanały przenośników rolkowych mogą pełnić rolę „poczekalni”. Strefa buforowa pozwala przygotować palety do przyjęcia do magazynu lub wysyłki według konkretnego zlecenia lub trasy
 • Automatyczny rozładunek i załadunek samochodów ciężarowych: wraz z wykorzystaniem przenośników łańcuchowych istnieje możliwość automatyzacji i przyspieszenia czynności obsługi samochodów dostawczych.

W niektórych przypadkach, gdy obsługiwane są ciężkie ładunki, wymagane jest zainstalowanie stołów hydraulicznych, które umożliwiają podniesienie palety na wysokość przenośników rolkowych.

Przenośniki rolkowe warto również wyposażyć w stanowisko kontroli rozmiarów, wagi i stanu palet. Umieszcza się je na początku trasy, aby przed rozpoczęciem transportu ładunku do magazynu sprawdzić go pod kątem rozmiaru, wagi czy stanu palety, na którym jest umieszczony.

Przenośniki rolkowe z zainstalowanym stanowiskiem kontroli rozmiarów, wagi i stanu palet
Przenośniki rolkowe z zainstalowanym stanowiskiem kontroli rozmiarów, wagi i stanu palet

2. Transport ładunków pomiędzy różnymi strefami magazynu

Przenośniki rolkowe są wykorzystywane do połączenia różnych stref magazynowych. Zbudowane trasy mogą być oparte o nieskomplikowane rozwiązania, jak na przykład przenośnik rolkowy typu plug & play zaprojektowany przez Mecalux, który pozwala transportować palety w jednym kierunku do konkretnego miejsca.

Mecalux ma w swojej ofercie także rodzaje przenośników rolkowych umożliwiających tworzenie układów bardziej złożonych, opartych w pełni na automatyzacji i współpracujących z innymi systemami automatycznymi. Są one stosowane w obiektach, w których przepływ towarów jest bardzo duży i wymagane jest uzyskanie jak największej efektywności procesów logistycznych.

Firmy posiadające magazyny chętnie wykorzystują w swoich obiektach przenośniki rolkowe, ponieważ:

1. Ułatwiają przemieszczanie ładunków z produkcji do magazynu i/lub pomiędzy magazynami

Projekt pętli przenośników rolkowych jest zależny od częstotliwości przepływów towarów, dostępnego miejsca oraz układu samego magazynu. Przenośnik rolkowy może być wykorzystany do łączenia odległych stref magazynowych, a nawet odrębnych budynków, jak to ma miejsce w zrealizowanym dla grupy Porcelanosa centrum dystrybucyjnym, w którym łączna długość zastosowanych pętli przenośników rolkowych wyniosła ponad jeden kilometr.

Przy tym należy podkreślić, że przenośniki rolkowe są rozwiązaniem elastycznym i umożliwiają połączenie z innymi systemami transportu palet – wózkami wahadłowymi lub systemami transportu szynowego.

2. Usprawniają przeprowadzanie procesów kompletacji

 • Układ prosty: w tym układzie przenośniki rolkowe umieszczone są zazwyczaj pomiędzy regałami przeznaczonymi do kompletacji zamówień. Operatorzy pobierają wymagane produkty z regałów (najczęściej z wykorzystaniem systemu pick-to-light) i umieszczają je w pojemnikach znajdujących się na przenośnikach rolkowych. Następnie są one transportowane do strefy konsolidacji lub wysyłki. Takie rozwiązanie zostało zastosowane na przykład w magazynie firmy AS Healthcare.
 • Układ złożony: w tym rozwiązaniu układnica paletowa umieszcza pobrany z regałów ładunek na przenośnik rolkowy, a ten następnie transportuje go do innych stref magazynowych, w których zostanie obsłużony (np. kompletacja, przygotowywanie do wysyłki, etykietowanie). Dodatkowo przenośniki mogą być też połączone z sorterami, które automatycznie segregują pojemniki według tras wysyłki. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku obsługi dużych ładunków paletyzowanych, często na przenośnikach rolkowych instalowane są metalowe ogrodzenia pełniące role osłon.

3. Obsługa magazynów wielopiętrowych

Utrzymanie płynności przepływów towarów pomiędzy piętrami magazynu pozwala firmom zapewnić wysoką efektywność procesów magazynowych. Można do tego wykorzystać przenośniki rolkowe, dzięki ich odpowiedniej konstrukcji lub wspomóc się urządzeniami dodatkowymi:

 • Windy paletowe z rolkami: umożliwiają transport jednostek ładunkowych pomiędzy piętrami.
 • Trasa przenośników rolkowych zaprojektowana w formie spirali: specjalne ułożenie pętli przenośników w kształcie spiral, które umożliwiają obustronny transport ładunków pomiędzy kondygnacjami magazynu. Takie rozwiązanie zostało zastosowane na przykład w centrum dystrybucyjnym firmy DECASA.

Zalety i wady przenośników rolkowych

Podobnie jak wszystkie systemy wykorzystywane w magazynach, także i przenośniki rolkowe mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Warto je rozważyć przed podjęciem decyzji o ich zakupie:

Zalety:

 • Duża elastyczność: umożliwiają zaprojektowanie tras transportowych ładunków praktycznie dla każdego przypadku.
 • Szybkość i bezpieczeństwo: transport ładunków odbywa się bez przerwy, a zainstalowane w przenośnikach rolkowych systemy bezpieczeństwa minimalizują prawdopodobieństwo uszkodzenia ładunków.
 • Sprawdzone rozwiązanie w logistyce: są stosowane od wielu lat w magazynach i centrach dystrybucyjnych firm z całego świata.
 • Wysoka wytrzymałość i żywotność: dzięki swojej długotrwałości zapewniają pewny zwrot z inwestycji.

Wady:

 • Zajmowana przestrzeń: system przenośników rolkowych zajmuje dostępną przestrzeń w magazynie i może stanowić utrudnienie w przemieszczaniu się operatorów lub, w szczególności, wózków widłowych. Stąd istotne jest odpowiednie rozplanowanie rozmieszczenia pętli przenośników, aby nie zakłócały płynności ruchu w magazynie.
 • Utrzymanie porządku: wspomniane powyżej zajmowanie przestrzeni utrudnia utrzymanie czystości podłoża w magazynie.

Wprowadzenie jakichkolwiek rozwiązań automatycznych wymaga dogłębnej wiedzy zarówno na ich temat, jak i operacji logistycznych realizowanych w danym magazynie. Przenośniki rolkowe nie są w tej kwestii wyjątkiem. Jeśli zastanawiasz się nad zastosowaniem tego systemu transportu w swoim magazynie i chcesz uzyskać jak największe korzyści z jego instalacji – skontaktuj się z nami. Nasi eksperci dokładnie przeanalizują charakterystykę Twojego magazynu i zaproponują rozwiązanie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa, umożliwiając uzyskanie jak największej wydajności procesów magazynowych.