Oprogramowanie logistyczne WMS

Oprogramowanie logistyczne: różnice pomiędzy WMS, WCS i WES

06 lut 2020

Automatyzacja całego procesu składowania lub wybranych jego obszarów może przynieść znaczące korzyści firmie. Poniżej postaramy się wyjaśnić, czym różni się oprogramowanie logistyczne WMS, WCS i WES, aby ułatwić Ci decyzję w wyborze rozwiązania najodpowiedniejszego dla potrzeb Twojej działalności.

System WMS – całkowita kontrola

Wyobraźmy sobie magazyn jako ludzkie ciało. Wszelkie znajdujące się w nim systemy magazynowe i urządzenia będą stanowić jego szkielet. Jednak aby zaczął on funkcjonować w prawidłowy sposób potrzebuje centralnego ośrodka zarządzania – mózgu – który będzie wydawał odpowiednie polecenia. Taką właśnie rolę pełni oprogramowanie logistyczne WMS

System zarządzania magazynem WMS (lub po prostu WMS – Warehouse Management System) to oprogramowanie logistyczne, które wykorzystywane jest przez firmy do monitorowania i koordynacji działań realizowanych w magazynie.

System WMS może być stosowany w każdym typie magazynu, bez względu na stopień jego automatyzacji i realizowanych w nim procesów magazynowych. Umożliwia on kontrolowanie przeprowadzanych operacji i monitorowanie zapasów. Do jego zadań należy także zarządzanie przepływami logistycznymi, inwentaryzacją i czynnościami, które wykonują operatorzy: od przyjęcia towaru, przez realizację zamówień po ich wysyłkę.

Szczególne zastosowanie system zarządzania magazynem WMS odnajduje w przedsiębiorstwach z branży e-commerce. Jego funkcjonalności umożliwiają sprawną realizację logistyki odzysku i kontrolę jakości przeprowadzanych operacji.

Wyrażenie „całkowita kontrola” najlepiej oddaje specyfikę systemu WMS i odróżnia ten rodzaj oprogramowania logistycznego od systemów WCS i WES, których obszar działania jest bardziej zawężony.

Oto lista głównych zadań, za które odpowiedzialne jest oprogramowanie logistyczne WMS:

 • Zarządzanie przyjęciem zapasów.
 • Organizacja pracy personelu w magazynie.
 • Monitorowanie stanu zapasów.
 • Organizacja składowania ładunków w sposób koherentny.
 • Podgląd zadań realizowanych przez operatorów.
 • Zarządzanie kompletacją zamówień.
 • Zarządzanie operacjami wysyłki.
 • Usprawnienie obsługi klienta.
 • Dostarczenie danych dotyczących procesów magazynowych.

Aby uzyskać więcej informacji na temat systemu zarządzania magazynem, sprawdź nasz artykuł Co to jest WMS?

System WCS – automatyzacja

Skoro system WMS przyrównaliśmy do mózgu, który odpowiedzialny jest za kontrolę całego organizmu, czyli magazynu, tak oprogramowanie logistyczne WCS (Warehouse Control System) jest swego rodzaju układem nerwowym, który wprawia ten organizm w ruch. Jego zadaniem jest zarządzanie operacjami urządzeń mechanicznych i kontrolowanie ich działania – przenośników, układnic i innych elementów automatycznych w magazynie – czyli przetwarzanie w praktyczne funkcjonowanie zadań otrzymywanych od systemu zarządzania magazynem WMS.

System WCS to zintegrowany system kontroli, który działa w czasie rzeczywistym i umożliwia przepływ ładunków w magazynie. Od WMS rozróżnia go stopień ingerencji w funkcjonowanie magazynu – na przykład nie zarządza on lokalizacją i miejscem składowania ładunków lub organizacją ich przyjęcia lub wysyłki.

WCS jest rozwiązaniem obecnym w wysoce zautomatyzowanych magazynach. Do jego zadań należą:

 • Sterowanie i zarządzanie urządzeniami odpowiedzialnymi za manipulację ładunkami.
 • Zbieranie danych w czasie rzeczywistym.
 • Synchronizacja wykonywanych działań.
 • Planowanie zadań przesyłanych z systemu zarządzania magazynem WMS.
 • Monitorowanie przeprowadzanych operacji, stałe przesyłanie informacji (np. za pośrednictwem wiadomości SMS lub e-mail) na temat aktualnego stanu przepływu towarów oraz alarmowanie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń.

System WES – rozwiązanie hybrydowe

Oprogramowanie logistyczne WES (Warehouse Execution System) jest odpowiedzialne za organizację i synchronizację zadań związanych z kompletacją i przygotowaniem wysyłki produktu. Działa on w czasie rzeczywistym i umożliwia kontrolę nad przyjęciami, personelem lub urządzeniami automatycznymi. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw

System WES to hybrydowe rozwiązanie, które łączy w sobie podstawowe funkcje systemów WMS i WCS.

Zadania oprogramowania logistycznego WES:

 • Programar tareas.
 • Planowanie zadań.
 • Przetwarzanie zamówień.
 • Nadzorowanie wysyłki ładunków.
 • Zarządzanie przepływem materiałów.
 • Dostarczanie informacji i danych na temat przeprowadzanych procesów.
 • Przesyłanie w czasie rzeczywistym powiadomień na temat operacji dotyczących procesów związanych z realizacją zamówień, zarządzaniem zapasami i kontrolą rozwiązań zautomatyzowanych.

Jakie oprogramowanie logistyczne wybrać?

Potrzeby każdego przedsiębiorstwa są inne. Podjęcie decyzji, jakie oprogramowanie logistyczne powinno zostać zaimplementowane w magazynie, powinno być uzależnione od charakterystyki łańcucha dostaw w firmie oraz celów, które chce ona osiągnąć. Różnice pomiędzy poszczególnymi systemami WMS, WCS i WES wydają się być na pierwszy rzut oka dość wyraźne, jednak zagadnienie to jest o wiele bardziej złożone. Dlatego warto w tej kwestii skontaktować się z ekspertami, którzy dokonają odpowiednich analiz działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo, wskażą najważniejsze korzyści, jakie może przynieść dany typ oprogramowania, i zasugerują, które oprogramowanie logistyczne będzie najlepszym wyborem.