Instalacja magazynowego systemu informatycznego

Jak prawidłowo zainstalować magazynowy system informatyczny WMS

03 sty 2020

Instalacja magazynowego systemu informatycznego WMS niesie ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorstwa. Dzięki niemu przeprowadzanie operacji w magazynie stanie się prostsze, będą one bardziej precyzyjne, a przede wszystkim, o będą realizowane o wiele szybciej.

Poniżej prezentujemy listę siedmiu czynności, które należy wykonać, aby prawidłowo wdrożyć magazynowy system informatyczny w swoim obiekcie składowania.

1. Instalacja i analiza funkcjonalna

Po dokonaniu wyboru magazynowego systemu informatycznego, który chcesz wdrożyć w Twoim magazynie, zdefiniuj wymagane kroki instalacji oraz określ, jakie jego funkcjonalności będziesz wykorzystywać.

Z kolei Twój zespół odpowiedzialny za wdrożenie systemu powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę funkcjonalną wszystkich procesów magazynowych, na które oprogramowanie będzie miało wpływ. Powinna ona objąć każdy obszar magazynu, w którym przeprowadzane są operacje logistyczne.

2. Komunikacja i konfiguracja magazynowego systemu informatycznego WMS

Wynikiem przeprowadzonych w powyższym punkcie analiz powinna być lista procesów magazynowych, które wymagają usprawnienia. Dzięki niej możliwe stanie się skonfigurowanie i zaprojektowanie wymaganych funkcjonalności oraz interfejsu magazynowego systemu informatycznego.

Na tym etapie niezwykle ważne jest zachowanie otwartej komunikacji z dostawcą systemu WMS. Stały kontakt i współuczestnictwo w dostosowywaniu oprogramowania pozwoli dostarczyć rozwiązanie, które będzie spełniać wszystkie potrzeby Twojego magazynu.

3. Przygotowanie magazynu

Udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania pozwoli Ci określić przygotowanie Twojego magazynu do wdrożenia nowego systemu WMS:

  • Czy potrzebna jest inwestycja w dodatkowy sprzęt IT? Czy wdrażany magazynowy system informatyczny działa w oparciu o chmurę (SaaS), czy jest instalowany lokalnie na Twoich serwerach?
  • Czy należy zakupić inne oprogramowanie typu WES lub WCS?
  • Czy wymagana jest numeracja drukarek?
  • Czy potrzebne są anteny Wi-Fi?

Skontaktuj się z dostawcą Twojego oprogramowania, który powinien udzielić Ci pomocy w wyjaśnieniu powyższych kwestii.

W firmie Mecalux zawsze chętnie dzielimy się naszą wiedzą ekspercką z Klientami, towarzysząc im na każdym etapie wdrażania magazynowego systemu informacyjnego. Udostępniamy też możliwość korzystania z usługi ciągłego wsparcia, które zapewniamy 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Organizacja stref magazynu
Organizacja stref magazynu

4. Ocena ryzyka

Przygotowując się do instalacji magazynowego systemu informatycznego, trzeba pamiętać, że w czasie jego realizacji mogą wystąpić nieoczekiwane problemy. Dlatego przedtem należy przeprowadzić ocenę ryzyka i uwzględnić ją w planie wdrażania systemu WMS i przeznaczonym na to budżecie. Dzięki temu Ty i Twój magazyn będziecie przygotowani na pojawienie się nieprzewidzianych sytuacji.

5. Okres testowy

Magazyn po wdrożeniu systemu WMS powinien działać w najbardziej optymalny sposób. Dlatego szczególnie ważne jest, aby Twój zespół we współpracy z dostawcą rozwiązania informatycznego przeprowadził wszystkie wymagane testy, które potwierdzą jego poprawną konfigurację. Na tym etapie nie można przeoczyć żadnego elementu. Każda funkcjonalność magazynowego systemu informatycznego, która będzie wykorzystana w Twoim obiekcie, powinna zostać przetestowana i w przypadku uzyskania oczekiwanych rezultatów – zaakceptowana. Tak skrupulatne podejście zminimalizuje ewentualne pojawienie się dodatkowych kosztów w przyszłości.

6. Szkolenie pracowników

Jeśli zdecydujesz się na nasz magazynowy system informatyczny Easy WMS, zapewnimy Twojemu personelowi kompleksowe szkolenia z jego obsługi. Zorganizujemy je w dogodnych dla Ciebie terminach, przy dostępności wszystkich pracowników, i w taki sposób, aby nie zakłócały one codziennej działalności magazynu.

Szkolenie pracowników z obsługi i działania magazynowego systemu informatycznego
Szkolenie pracowników z obsługi i działania magazynowego systemu informatycznego

7. Inwentaryzacja i uruchomienie systemu

Pamiętaj, że przed uruchomieniem magazynowego systemu informatycznego musisz przeprowadzić inwentaryzację składowanych ładunków. Jest to konieczne, ponieważ rzeczywisty stan magazynowy musi zgadzać się z danymi wprowadzonymi do systemu, aby zapewnić jego efektywne działanie.

Na koniec niech Twój zespół przeprowadzi jeszcze ostatnie testy funkcjonalności systemu. Jeśli będą działać prawidłowo, jesteś gotowy, aby oficjalnie uruchomić magazynowy system informatyczny WMS i tym samym zwiększyć produktywność swojego przedsiębiorstwa.

Choć wdrożenie magazynowego systemu informatycznego wydaje się skomplikowanym zadaniem, to skrupulatne opracowanie planu i realizowanie go krok po kroku pozwoli płynnie przejść przez cały proces. Nasi specjaliści pomogą Ci w organizacji i przeprowadzeniu wszystkich etapów implementacji systemu Easy WMS. Przemawia za nami ponad 50-letnie doświadczenie w realizacji projektów magazynowych dla wiodących firm na świecie, których efektem było zwiększenie ich produktywności i konkurencyjności na rynku.