Regały do chłodni służą do magazynowania wszelkiego rodzaju ładunków w temperaturze kontrolowanej

Regały do chłodni – kluczowy element logistyki chłodniczej

28 wrzesień 2021

Regały do chłodni ułatwiają przechowywanie artykułów spożywczych i wyrobów medycznych w kontrolowanej temperaturze zapewniającej utrzymanie odpowiednich właściwości fizycznych produktów.

Regały montowane w tego typu pomieszczeniach zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej, przystosowanej do pracy w bardzo niskich temperaturach. Ponadto umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, a dzięki zagęszczeniu składowanych ładunków zapewniają optymalny rozkład zimna między paletami oraz wysoką efektywność energetyczną obiektu.

W niniejszym artykule omówimy, które systemy składowania najlepiej sprawdzają się w chłodniach i mroźniach.

Korzyści płynące z montażu regałów w chłodniach

Logistyka chłodnicza to złożony proces, który ma na celu utrzymanie produktów w niskiej temperaturze na przestrzeni całego łańcucha dostaw. Na etapie składowania funkcję tę zapewnia magazyn chłodniczy.

Przerwanie łańcucha chłodniczego może doprowadzić do poważnych problemów, np. przedwczesnego zepsucia produktu, utraty jego właściwości lub rozmnożenia szkodliwych dla zdrowia bakterii i mikroorganizmów. Czasami nieprawidłowości te są łatwo rozpoznawalne (po krystalizacji, zmianie wyglądu lub uszkodzeniu produktu), jednak w przypadku niektórych leków nie jest to możliwe.

Należy więc zachować szczególną ostrożność na wszystkich etapach łańcucha dostaw – od transportu, poprzez składowanie towarów aż po załadunek i wyładunek.

Przechowywanie produktów na regałach to najlepszy sposób na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni w chłodni. Regały nie tylko odznaczają się dużą pojemnością, ale dodatkowo pozwalają zwiększyć wydajność pracy dzięki wygodzie załadunku i rozładunku towarów.

W magazynach chłodniczych zazwyczaj montuje się systemy składowania z bezpośrednim dostępem (czyli regały paletowe, które umożliwiają pracownikom dostęp do wszystkich towarów kosztem zajmowanej powierzchni) lub regały akumulacyjne (te zajmują mniej miejsca kosztem dostępności składowanych ładunków).

Jak wybrać odpowiednie regały do chłodni

Projektując magazyn chłodniczy, należy dobrać odpowiedni system składowania, który zapewni optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz wymagany przepływ ładunków i pozwoli ograniczyć liczbę personelu dla ściślejszej kontroli składowanych produktów. Wbrew pozorom wybór nie jest prosty.

Aby prawidłowo określić, jaki system składowania sprawdzi się najlepiej w danym przypadku, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Liczba magazynowanych ładunków.
  • Wymiary magazynu.
  • Miejsce pod montaż agregatów chłodniczych.
  • Przepływ ładunków.
  • Sezonowość produktów.
  • Odwodnienie gruntu i nachylenia podłoża (ułatwiające spływanie skroplonej wody).

Następnie można rozpatrzyć wady i zalety poszczególnych systemów składowania.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wyposażenie chłodni w nieautomatyczne systemy składowania, gdyż są to rozwiązania ekonomiczne i łatwe do wdrożenia. Największą ich wadą jest ręczny sposób obsługi, gdyż pracownicy muszą przez dłuższy czas przebywać w niekorzystnych warunkach, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Poza tym przy ręcznym przenoszeniu i pakowaniu towarów nietrudno o pomyłki.

Dlatego mimo wyższych początkowych nakładów inwestycyjnych zawsze lepiej postawić na automatyzację magazynu chłodniczego. Automatyzacja przynosi wiele istotnych korzyści – pozwala ograniczyć do minimum liczbę personelu, lepiej wykorzystać dostępną powierzchnię i wysokość obiektu, a poza tym zapewnia bardziej precyzyjną identyfikowalność produktów oraz większą wydajność magazynu.

Podstawowe rozwiązania do chłodni

Omówmy teraz najczęściej stosowane systemy składowania i ich zalety:

Regały statyczne

W magazynie chłodniczym można zamontować dowolny system składowania palet – regały paletowe, wjezdne, przepływowe czy push-back. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb logistycznych.

Na przykład, jeżeli chcemy jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową, najlepiej zainstalować regały wjezdne. Jeżeli bardziej zależy nam na sprawnej obsłudze, mamy do wyboru regały przepływowe lub push-back, z których łatwiej pobiera się palety przy użyciu wózka widłowego, co pozwala zaoszczędzić czas.

Z kolei regały paletowe dające bezpośredni dostęp do ładunków znakomicie nadają się do składowania produktów o różnych rozmiarach czy właściwościach i ułatwiają proces kompletacji.

W jednej chłodni można też zamontować kilka systemów składowania dostosowanych do różnych produktów czy metod pracy – takie rozwiązania najczęściej spotyka się w większych obiektach.

Regały paletowe znakomicie nadają się do przechowywania produktów o różnych rozmiarach i właściwościach
Regały paletowe znakomicie nadają się do przechowywania produktów o różnych rozmiarach i właściwościach

Regały umieszczone na ruchomych podstawach

Regały przesuwne Movirack montuje się na ruchomych podstawach, które przemieszczają się na boki. To jedyny system kompaktowy, który umożliwia bezpośredni dostęp do wszystkich składowanych towarów.

Takie rozwiązanie doskonale nadaje się do magazynów chłodniczych i mroźniczych, ponieważ zapewnia optymalny rozkład zimna między paletami, pozwalając tym samym ograniczyć jednostkowy koszt składowania.

Poza tym regały przesuwne zapewniają lepszy obieg chłodnego powietrza w okresach przestoju, kiedy to można rozsunąć je na jednakową odległość.

 

System Pallet Shuttle

To akumulacyjny system składowania z poruszającym się w regałach samojezdnym wózkiem. Dostępne są dwa warianty:

  • Półautomatyczny Pallet Shuttle – operatorzy umieszczają ładunki na szynach na początku kanału, a wózek Pallet Shuttle transportuje je na wyznaczone miejsce wewnątrz instalacji. Rozwiązanie to jest przeznaczone głównie do magazynów chłodniczych, w których przechowuje się wiele palet z takimi samymi produktami.
  • Automatyczny Pallet Shuttle – w tym przypadku towary przenoszone są do wyznaczonego kanału przez układnicę lub zainstalowany na każdym poziomie wózek wahadłowy. Regały mogą mieć nawet 40 m wysokości, przez co idealnie nadają się do wyższych obiektów o dużym zróżnicowaniu asortymentu.

Zarówno regały przesuwne, jak i system Pallet Shuttle zapewniają optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej. Różnią się jednak wydajnością obsługi – system Pallet Shuttle pozwala znacznie szybciej pobierać i układać palety na regałach.

Półautomatyczny system składowania akumulacyjnego z samojezdnym wózkiem Pallet Shuttle
Półautomatyczny system składowania akumulacyjnego z samojezdnym wózkiem Pallet Shuttle

Automatyczne magazyny paletowe

W tego typu obiektach montuje się regały paletowe o pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania wyposażone w układnicę, która automatycznie transportuje ładunki miedzy lokalizacjami na regałach a przednią strefą magazynu.

Układnice poruszają się z dużą prędkością zarówno w pionie, jak i w poziomie, pozwalając sprawnie obsłużyć większą liczbę ładunków.

Dzięki automatyzacji magazynu można też znacznie zmniejszyć przestrzeń wymagającą utrzymania obniżonej temperatury, co przekłada się na dużą oszczędność energii. Ogromną zaletą jest także bieżąca inwentaryzacja stanu zapasów, która umożliwia dotrzymanie standardów dotyczących śledzenia przepływu towarów.

Zautomatyzowana chłodnia umożliwia przechowywanie dużej liczby produktów na ograniczonej powierzchni
Zautomatyzowana chłodnia umożliwia przechowywanie dużej liczby produktów na ograniczonej powierzchni

Automatyczne magazyny pojemnikowe

W magazynie chłodniczym można też przy użyciu odpowiedniego systemu zautomatyzować obsługę pojemników. W tym celu najlepiej zainstalować układnicę pojemnikową miniload, która automatycznie umieszcza i pobiera ładunki na regałach.

Takie rozwiązanie pozwala optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dostępności ładunków. Tak jak w przypadku magazynów paletowych, automatyzacja zapewnia większą wydajność i wyższy poziom bezpieczeństwa.

Chłodnie przyszłości

Regały są niezbędne do efektywnego zarządzania zapasami w magazynie chłodniczym. Muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić składowanie możliwie największej liczby produktów na dostępnej przestrzeni, a jednocześnie zapewniać łatwy dostęp do ładunków.

Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu regałów do chłodni w rozmaitych obiektach. Dostarczamy wyposażenie zarówno do magazynów obsługiwanych ręcznie (jak np. regały paletowe i Movirack do chłodni i mroźni firmy JAS-FBG S.A. w Polsce), jak i całkowicie zautomatyzowanych (układnice trójstronne do magazynu chłodniczego firmy La Anónima w Argentynie).

Wszystkie nasze regały są zabezpieczone antykorozyjnie metodą cynkowania ogniowego lub podwójną warstwą farby, które stanowią barierę fizyczną dla szkodliwych czynników zewnętrznych. Takie zabezpieczenie gwarantuje maksymalną ochronę i wieloletnią eksploatację. Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy rozwiązania magazynowe, które pozwolą usprawnić logistykę chłodniczą w Twojej firmie.