
Planowanie tras – zastosowanie w logistyce
Planowanie tras dostawy to kluczowa strategia w przypadku firm zajmujących się dystrybucją towarów i logistyką ostatniej mili.
Czym jest planowanie tras?
Planowanie tras polega na obliczaniu najbardziej opłacalnej, bezpiecznej i szybkiej trasy transportu towarów z uwzględnieniem wskazanych przystanków. Zasadniczo to firmy zajmujące się logistyką stosują oprogramowania do generowania map, które wykorzystują później firmy kurierskie w swojej pracy.
Aby wybrać najodpowiedniejszą trasę i dostarczyć produkty do klientów, należy uwzględnić serię fundamentalnych zmiennych w zakresie transportu, takich jak okna czasowe, ładowność pojazdu, czas realizacji usługi, liczba zamówień do kompletacji w ciągi dnia roboczego. Chociaż planowanie tras dystrybucji coraz częściej opiera się na technologii, proces ten jest już analizowany od dekad i jest ściśle powiązany z problemem komiwojażera.

Zalety planowania tras w logistyce
Przeznaczenie zasobów i skupienie na optymalizacji tras logistycznych zapewnia firmom liczne korzyści. Należą do nich m.in.:
- Niższe koszty transportu. Gromadzenie informacji o elementach takich jak opłaty drogowe obowiązujące w obszarach, przez które przebiega transport, czy zużycie paliwa i pojazdów umożliwia kontrolowanie wydatków.
- Konkurencyjny czas realizacji dostaw. Automatyzacja planowania tras pozwala kierowcom skupić się na swoim zadaniu i ruszyć w drogę najszybciej jak to możliwe. Dzięki temu dostawy realizowane są sprawniej, co zwiększa poziom zadowolenia pracowników i klientów, a także szanse ponownego zakupu i poprawia wydajność.
- Zapobieganie ryzyku. Wykorzystanie danych z nawigacji GPS i wcześniejszych doświadczeń kierowców umożliwia nie tylko zidentyfikowanie szybkich i wydajnych tras, ale również zapewnia bezpieczne warunki pracy kierowców i transportu ładunków
- Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Ograniczenie zbędnych przejazdów i unikanie korków ulicznych poprzez wybór optymalnej trasy, zastosowanie pojazdów elektronicznych i przestrzeganie stref ograniczonego ruchu prowadzi do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, a więc przyczynia się do ochrony środowiska.
Planowanie wydajnej trasy logistycznej
Przed zaplanowaniem tras firmy należy wziąć pod uwagę serię danych ściśle z nimi powiązanych:
- Asortyment. Wgląd w stan zapasów firmy w czasie rzeczywistym zwiększa zdolność adaptacji i reagowania na zmiany popytu lub zakłócenia. Programy typu Distributed Order Management System Easy DOM centralizują zarządzanie łańcuchem dostaw i umożliwiają monitorowanie zamówień i awarii.
- Order routing. Ustalenie preferencji w zakresie wysyłki artykułów z centrum dystrybucyjnego lub magazynu pozwala zapewnić szybszą realizację dostaw i niższe koszty operacyjne. To kolejna zaleta systemów DOM.
- Warunki na istniejących trasach. Należy pamiętać o takich kwestiach jak potencjalne utrudnienia dostępu, opłaty za przejazd danym odcinkiem, a także o czynnikach sezonowych, jak warunki meteorologiczne.
- Kierunki i kolejność realizacji dostaw. Ustalenie trasy przed załadunkiem umożliwia lepszą organizację towarów wewnątrz samochodu, dlatego system zarządzania magazynem Easy WMS grupuje palety w zależności od tego, czy są przypisane do jednego zamówienia lub trasy, aby usprawnić dystrybucję załadunku samochodów ciężarowych lub furgonetek.
- Całkowity czas przejazdu. Poza uwzględnieniem czasu przejazdu należy wziąć też pod uwagę dodatkowy czas przeznaczony na załadunek i rozładunek na każdym postoju. Podobnie jest w przypadku logistyki ostatniej mili – trzeba zarezerwować przestrzeń czasową na interakcję z klientem.
- Dostępne pojazdy. Informacje o liczbie dostępnych pojazdów i nadzorowanie ich ruchu przy wjazdach do magazynu zapewnia przewagę w zakresie terminowej realizacji dostaw. W tym celu można wykorzystać moduły takie jak Yard Management System (YMS), który gromadzi informacje o wejściach i wyjściach, a także synchronizuje operacje w dokach przeładunkowych.
- Doświadczenie klienta. Szybka realizacja dostaw odpowiada na oczekiwania klientów, zwiększając ich zadowolenie z poziomu usługi.

Przyszłość planowania tras
Najnowsze osiągnięcia technologiczne prowadzą do ewolucji różnych typów systemów planowania tras dzięki innowacyjnym rozwiązaniom:
- Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT). Dzięki zastosowaniu urządzeń IoT do przesyłania danych w czasie rzeczywistym do systemów planowania tras sieci logistyczne mogą pozyskiwać wiarygodne informacje o stanie pojazdów i trasach dostaw.
- Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Planowanie tras w przyszłości będzie opierało się na narzędziach zdolnych do uczenia się na podstawie doświadczeń, prognozowania natężenia ruchu ulicznego czy przeprowadzania konserwacji predykcyjnej.
- Zaawansowana analityka. Gromadzenie wszystkich wspomnianych danych i opracowywanie na ich podstawie szczegółowych statystyk pozwala na precyzyjne dostosowanie operacji logistycznych – od konfiguracji floty po bardziej szczegółowe aspekty, takie jak harmonogram dostaw.
Osiągnij widoczność logistyki z Mecaluxem
Jeśli chcesz szczegółowo skonfigurować przypisywanie zamówień i mieć ogólny wgląd w stan zapasów we wszystkich magazynach, sklepach i węzłach, Mecalux może pomóc Ci zautomatyzować dystrybucję omnichannel Twojej firmy. Easy DOM umożliwia podzielenie wysyłek według typu klienta i utworzenie reguł hierarchizacji, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku firm dysponujących kilkoma magazynami, sklepami lub współpracujących z operatorami 3PL. Ponadto integruje się z ERP, WMS i innymi systemami stron trzecich, umożliwiając całkowitą koordynację działania firmy. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w zakresie tego i wielu innych rozwiązań logistycznych i magazynowych.