Branża FMCG zajmuje się masowo kupowanymi artykułami w niskich cenach

Branża FMCG – jak ją zoptymalizować?

09 maj 2025

Branża FMCG zmaga się obecnie z największymi wyzwaniami logistycznymi w związku z rozwojem handlu elektronicznego, cyfryzacją łańcuchów dostaw i rozwojem strategii omnichannel. 

Czym jest branża FMCG?

Branża FMCG zajmuje się dobrami szybkozbywalnymi, czyli produktami sprzedawanymi szybko w masowych ilościach i w niskich cenach. Produkty szybkozbywalne są wykorzystywane przez znaczną większość społeczeństwa na co dzień, a ze względu duże zapotrzebowanie konsumentów i krótkie terminy ważności produkty spędzają mało czasu na półkach. Podsumowując, branża FMCG obejmuje firmy zajmujące się produkcją dóbr szybkozbywalnych.

Czym jest produkt szybkozbywalny?

Zasadniczo produkty szybkozbywalne, z ang. fast moving consumer goods (FMGC), można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  • Artykuły spożywcze i napoje. Świeże artykuły spożywcze, gotowe dania, produkty mleczne, pieczywo, napoje alkoholowe i bezalkoholowe uznawane są za dobra szybkozbywalne.  
  • Pielęgnacja i higiena osobista. Mydła, szampony, pasty do zębów i kosmetyki codziennego użytku to również produkty szybkozbywalne. Do tej kategorii zaliczają się również niektóre powszechnie stosowane i dostępne bez recepty leki, np. aspiryna.  
  • Środki czystości i artykuły gospodarstwa domowego. Detergenty, płyny do mycia okien, płyny do mycia podłóg, środki owadobójcze cieszą się dużym popytem, co przekłada się na szybką sprzedaż.
Firmy zajmujące się produkcją dóbr szybkozbywalnych muszą usprawnić zarządzanie zapasami, aby utrzymać konkurencyjność
Firmy zajmujące się produkcją dóbr szybkozbywalnych muszą usprawnić zarządzanie zapasami, aby utrzymać konkurencyjność

Zarządzanie zapasami w branży FMCG

Wprowadzenie tego typu produktów do punktów sprzedaży zawsze stanowi wyzwanie, ale w kontekście rozwoju handlu elektronicznego i zmieniających się zwyczajów konsumentów firmy muszą działać sprawnie, aby utrzymać konkurencyjny poziom usług. Poniżej przedstawiamy niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się firmy działające w branży FMCG:

  • Wysoki wskaźnik rotacji. Firmy zajmujące się produkcją dóbr szybkozbywalnych lub artykułów spożywczych muszą utrzymywać bardzo dużą rotację zapasów. Produkty powinny spędzić jak najmniej czasu na regałach, dlatego towar powinien rotować co kilka dni, aby utrzymać świeżość. Dlatego też towary muszą być łatwo dostępne, aby przyspieszyć przygotowywanie zamówień.
  • Coraz krótsze terminy dostaw. Duży popyt na artykuły, krótki termin ważności i coraz większe oczekiwania klientów sprawiają, że firmy konkurują ze sobą w zakresie coraz krótszych terminów dostaw, realizowanych nawet tego samego dnia.  
  • Potrzeba śledzenia zamówień. W branży FMCG kluczowe znaczenie ma sprawdzenie pochodzenia, pośrednich etapów i miejsca docelowego każdego wyrobu spożywczego lub medycznego. Realizację procesu zdecydowanie ułatwia system zarządzania magazynem Easy WMS.

W rezultacie wiele przedsiębiorstw inwestuje w automatyczne technologie i cyfrowe metody prognozowania popytu, aby przewidzieć zachowania i preferencje klientów.

Automatyzacja usprawnia składowanie dóbr szybkozbywalnych i zapewnia dostępność zapasów
Automatyzacja usprawnia składowanie dóbr szybkozbywalnych i zapewnia dostępność zapasów

Zalecane metody składowania dóbr szybkozbywalnych

Firmy działające w branży FMCG powinny wdrożyć techniki zarządzania zapasami takie jak just-in-time, dropshipping czy metoda ABC, polegającą na porządkowaniu towarów w magazynie ze względu na ich znaczenie dla przedsiębiorstwa, wartość oraz rotację. Mogą też wziąć przykład z przedsiębiorstw, które wykorzystują regały wjezdne, magazyny automatyczne i oprogramowanie logistyczne w celu usprawnienia dystrybucji i kompletacji dóbr szybkozbywalnych.

  • Pallet Shuttle. Pallet Shuttle to system składowania akumulacyjnego, który składa się z wózków z silnikiem elektrycznym, przemieszczających się po szynach w celu odłożenia lub pobrania palet. Usprawnia obsługę dużych ilości towaru.
  • Przenośniki. Kolejną techniką stosowaną przez dystrybutorów dóbr szybkozbywalnych jest połączenie ramp z regałami za pomocą przenośników. Dzięki temu wejście i wyjście towaru przeprowadzane jest automatycznie, a operatorzy mogą skupić się na innych zadaniach. To rozwiązanie stosują sprzedawcy hurtowi jak francuska hurtownia artykułów spożywczych Firat Food.
  • Regały paletowe wjezdne (drive-in). Jednym z produktów cieszącym się największym popytem w łańcuchu argentyńskich supermarketów Coto są zielone banany. Aby zapewnić szybki dostęp do produktów, firma wdrożyła regały wjezdne (drive-in), które nie tylko zapewniają dużą pojemność składowania, ale również umożliwiają przechowywanie większej liczby artykułów o dużej rotacji.
  • Regały przepływowe. Doskonale sprawdza się w przypadku produktów o dużej rotacji jak ziemniaki czy cebule. Regały te zbudowane są z lekko nachylonych bieżni rolkowych, po których przesuwa się towar pod wpływem grawitacji. Pons Químicas, producent środków czystości do użytku domowego i profesjonalnego, wdrożył regały przepływowe w swoim centrum produkcyjnym w miejscowości Jávea (Hiszpania).
  • Regały push-back. Produkty o średniej rotacji, choć w mniejszym stopniu, również podlegają przepływowi towarów w ciągu dnia. Regały push-back wykorzystuje firma Coto do składowania ziemniaków, marchwi, dyni i buraków. Po pobraniu palety kolejne ładunki przemieszczają się pod wpływem grawitacji do przodu, co zapewnia rotację. Włoski producent napojów Abafoods zastosował je w swoim magazynie w Badia Polesine.
  • Regały paletowe. Międzynarodowy koncern działający w branży FMCG Unilever, do którego należą popularne marki takie jak Axe, Dove, Hellmann’s, Rexona, Knorr, Omo i Tresemmé, dysponuje magazynem o pojemności 83 569 palet w ogromnym centrum dystrybucyjnym o powierzchni 67 320 m², znajdującym się w mieście Pouso Alegre (Brazylia).

Zoptymalizuj swoją logistykę FMCG

Jeśli chcesz zoptymalizować swoje instalcje logistyczne i przygotować się na zapotrzebowanie na produkty szybkozbywalne, Mecalux może Ci w tym pomóc. Specjalizujemy się w automatyzacji i opracowaliśmy Easy WMS, system zarządzania magazynem, który skutecznie usprawnia realizację operacji. Oferujemy również Easy DOM, zaawansowany system zarządzania zamówieniami dla firm dysponujących wieloma centrami dystrybucji i stosujących strategię omnichannel. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w zakresie tego i wielu innych rozwiązań magazynowych.