Kompletacja ręczna to metoda przygotowywania zamówień, w ramach której operatorzy przemieszczają się po magazynie

Kompletacja ręczna – typy, zalety i sposoby automatyzacji

06 maj 2025

Kompletacja ręczna (warehouse order picking) jest jednym z kluczowych procesów w logistyce każdej firmy. Jednakże przygotowywanie zamówień wyewoluowało z upływem lat i aktualnie powstaje coraz więcej sposobów przeprowadzania tego procesu.

Czym jest kompletacja ręczna?

Kompletacja ręczna to metoda przygotowywania zamówień, w ramach której operatorzy przemieszczają się po magazynie w celu zlokalizowania i pobrania produktów. Proces jest przeprowadzany zgodnie ze strategią „człowiek do produktu” i obejmuje zakres od przyjęcia zamówienia po selekcję artykułów i pakowanie wysyłki. Kompletacja ręczna jest najbardziej tradycyjną opcją i nadal jest powszechnie stosowana w wielu magazynach, jednak postęp technologiczny umożliwia sprawną i wydajną realizację operacji.

Zalety i wady kompletacji ręcznej

Zarówno kompletacja ręczna, jak i automatyczna mogą być przeprowadzane zamówienie po zamówieniu lub falami, techniką znaną również jako kompletacja grupowa. Inną opcją jest organizacja pracy według różnych stref w magazynie. Poniżej przedstawiono podstawowe różnice między zarządzaniem logistyką za pomocą ręcznej i automatycznej kompletacji:

Kompletacja ręczna Kompletacja automatyczna
Zalecana dla magazynów o małej pojemności, niskiej liczbie jednostek asortymentowych i bez planów rozbudowy. Systemy są łatwo skalowalne i są przeznaczone dla firm, które planują rozszerzenie swojej działalności.
Elastyczna metoda, umożliwiająca zatrudnienie większej liczby kompletatorów w przypadku dużego nakładu pracy. Dzięki większej wydajności automatyczne narzędzia kompletacyjne są w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu.
Realizacja w czasie pracy operatorów. Magazyn automatyczny może działać bez przerwy.

 

W odróżnieniu od kompletacji ręcznej systemy automatyczne mogą działać bez przerwy
W odróżnieniu od kompletacji ręcznej systemy automatyczne mogą działać bez przerwy

Alternatywy dla kompletacji ręcznej

Wybór metody przygotowywania zamówień, która najlepiej dostosuje się do każdego magazynu, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji operacji, a firmy muszą przyjąć odpowiednią strategię, aby właściwie je stosować.

Pick-to-light

Dzięki zastosowaniu urządzeń świetlnych pick-to-light kompletatorzy skanują docelowe miejsca składowania towaru. Po pobraniu jednostek poprzez naciśnięcie przycisku potwierdzającego przekazują informacje na temat operacji do systemu zarządzania magazynem (WMS). Świetnie sprawdzają się również podczas przygotowywania nowego zamówienia, ponieważ miejsca składowania, z których należy pobrać produkty, podświetlają się automatycznie. Procedura jest też kompatybilna z systemem pick-to-cart.

Kompletacja głosowa

Voice-directed warehousing, czyli kompletacja głosowa, to system przygotowywania zamówień, który prowadzi operatorów przez proces kompletacji za pomocą poleceń głosowych. Otrzymywanie poleceń za pomocą urządzeń mobilnych lub słuchawek poprawia ergonomię, a pracownicy mają dwie wolne ręce do pracy.

Kompletacja za pomocą technologii RFID

W ramach kompletacji za pomocą technologii RFID operatorzy wykorzystują bezprzewodowe terminale, na które otrzymują polecenia generowane przez system zarządzania magazynem. Systemy takie jak Easy WMS wskazują lokalizację artykułów oraz liczbę sztuk do pobrania. Po zakończeniu zadania pracownicy potwierdzają je na terminalu, aby otrzymać dalsze instrukcje.

Tote-to-person

System tote-to-person, czyli metoda o bardziej automatycznym charakterze niż wcześniejsze alternatywy, polega na tym, że małe pojemniki i worki są dostarczane do operatorów bez ich ingerencji, dzięki zastosowaniu rozwiązań takich jak pojemnikowe magazyny automatyczne.

Shelf-to-person

Shelf-to-person, czyli regał do człowieka, to system podobny do tote-to-person, ale do pracowników dostarczane są automatycznie całe regały. Wykorzystywane są do tego autonomiczne roboty mobilne (AMR), automatyczne pojazdy jeżdżące po magazynie z zachowaniem bezpieczeństwa. To rozwiązanie zapobiega przemieszczaniu się operatorów w celu zlokalizowania produktów potrzebnych do skompletowania zamówień.

Istnieje kilka sposobów na zastąpienie ręcznej kompletacji rozwiązaniami automatycznymi
Istnieje kilka sposobów na zastąpienie ręcznej kompletacji rozwiązaniami automatycznymi

Jak zautomatyzować kompletację ręczną?

Istnieje kilka sposobów na zastąpienie ręcznej kompletacji rozwiązaniami automatycznymi, zarówno tymi wspomnianymi powyżej, jak i poniższymi alternatywami:

  • Robot do kompletacji. To doskonałe rozwiązanie dla magazynów o dużym nakładzie pracy. Automatyzuje przygotowywanie zamówień poprzez pobieranie produktu z jednego pojemnika i przekładanie go do innego. Roboty wykorzystują widzenie komputerowe oparte na algorytmach deep-learning, a także wielofunkcyjne chwytaki.
  • Automatyczne magazyny pojemnikowe. Instalacje logistyczne, w których wykorzystywane są urządzenia transportu bliskiego oraz automatyczne urządzenia transportujące dla pojemników, charakteryzują się większą wydajnością niż rozwiązania manualne.
  • Przenośniki akumulacyjne. Systemy zbudowane z rolek lub łańcuchów transportują, dystrybuują lub kumulują towar w miejscach odpowiednich do przeprowadzania danej operacji w magazynie. Mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku palet, jak i pojemników. Optymalizują powtarzalne ścieżki.

Zmniejszenie liczby błędów w kompletacji ręcznej

Niezależnie od tego, czy wybór pada na kompletację ręczną, automatyczną czy półautomatyczną, zastosowanie systemu zarządzania magazynem jest niezwykle pomocne podczas koordynowania dostępnych jednostek asortymentowych, identyfikowania jednostek potrzebnych do skompletowania zamówień i przewidywania przychodzących dostaw.

  • System WMS, np. Easy WMS, gromadzi informacje dotyczące zamówień do przygotowania i udostępnia je pracownikom i systemom automatycznym.
  • Zarządza dostępnymi miejscami składowania i umożliwia śledzenie artykułów w dowolnym momencie.
  • Optymalizuje ścieżki kompletacyjne, aby zapobiec zbędnemu przemieszczaniu się operatorów po magazynie.
  • Monitoruje proces, łącznie z pobranymi jednostkami asortymentowymi i czasem przetwarzania.

Monitoruj i automatyzuj kompletację ręczną z Mecaluxem

Mecalux ma bogate doświadczenie w zakresie projektowania i wdrażania systemów regałowych. W branży logistycznej firma działa już od 1966 roku. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w tym i wielu innych kwestiach takich jak automatyzacja logistyki Twojej firmy czy digitalizacja transportu, asortymentu i zamówień za pomocą oprogramowania.