
Diagram spaghetti i operacje magazynowe
Przedstawienie przepływu pracy za pomocą diagramu spaghetti może usprawnić działanie fabryk i magazynów.
Diagram spaghetti – co to jest i do czego służy?
Diagram spaghetti to wykres wykorzystywany do przedstawienia lub mapowania procesu produkcji i dystrybucji, który później poddawany jest analizie. To narzędzie do wizualizacji składa się z serii linii, które przedstawia ruch osób i produktów na etapie produkcji lub towarów przeznaczonych do przygotowania do wysyłki. Analiza tych procesów umożliwia zidentyfikowanie opóźnień, wąskich gardeł oraz innych sytuacji awaryjnych, które hamują wydajne działanie firmy, i pomaga wdrożyć środki korygujące. Wykres spaghetti wspiera wdrażanie strategii lean logistics, polegającej na wykrywaniu i eliminowaniu czynności, które nie dodają wartości.
Dlaczego firmy powinny stosować diagram spaghetti?
Tego typu wykresy powinny być szczególnie pomocne podczas analizy działania w obszarach, w których pracownicy i roboty wykonują powtarzalne lub bardzo do siebie podobne czynności. Niektóre przykłady obejmują linie montażowe lub transport artykułów między punktami, ale można uwzględnić również działanie w miejscach takich jak biura. Poza przestrzeniami fizycznymi diagramy spaghetti są wykorzystywane m.in. do projektowania witryn internetowych i służą do planowania przepływu stron.
Zastosowanie diagramu spaghetti w logistyce
Projekt centrum dystrybucyjnego lub magazynu ma kluczowe znaczenie w dążeniu do uzyskania wydajnego przepływu towarów w jego obrębie oraz późniejszej wysyłce. Diagram spaghetti jest stosowany przez specjalistów w dziedzinie magazynowania do tworzenia początkowego układu magazynu przed jego wdrożeniem, a także do reorganizacji przestrzeni, kiedy zwiększają się potrzeby operacyjne przedsiębiorstwa.

Diagram spaghetti – zalety
Przeznaczenie zasobów na opracowanie diagramu spaghetti lub powierzenie tej analizy specjalistom w zakresie logistyki przynosi wiele korzyści:
- Wykrywanie niewydajności. Prostota rysunków, na których trasy przedstawione są jako nitki przypominające makaron, ułatwia identyfikację przeszkód organizacyjnych i dążenie do efektywności operacyjnej.
- Obliczanie zainwestowanego czasu. Jeśli diagram spaghetti zostanie poprawnie sporządzony i będzie prezentował sposób przemieszczania się ludzi lub towarów, umożliwi ustalenie liczby godzin zmarnowanych przez źle zoptymalizowane procesy i oszacowanie skali problemu.
- Koordynacja zadań. Poza korygowaniem ewentualnych niewydajności służy do wizualnego monitorowania pracy w dziale, co można wykorzystać przykładowo podczas szkolenia nowych członków zespołu.
- Wzrost wydajności. Wizualizacja wszystkich przepływów zachodzących w trakcie zmiany na jednym schemacie pozwala w pełni zrozumieć, co dzieje się w fabryce, magazynie czy jakiejkolwiek hali produkcyjnej.
Jak sporządzić diagram spaghetti?
Pierwszy krok tworzenia diagramu spaghetti polega na pozyskaniu mapy obiektu, która powinna obejmować elementy takie jak wejścia i wyjścia, regały, doki załadunkowe czy przenośniki towarowe. Schemat można stworzyć ręcznie, jednak wersja przygotowana za pomocą systemu zarządzania magazynem lub innego podobnego będzie bardziej czytelna.
Po obserwacji działania fabryki lub magazynu należy narysować na mapie linie przedstawiające przepływ osób czy artykułów. Docelowa ilustracja będzie bardziej czytelna, jeśli do jej stworzenia zostaną wykorzystane różne kolory służące odróżnieniu osób czy urządzeń takich jak wózki widłowe, paletowe czy autonomiczne roboty mobilne. Ponadto diagram spaghetti powinien obejmować operacje związane z przyjmowaniem towaru, jego lokalizacją w magazynie, a także procesami kompletacji i pakowania, któremu zostanie poddany w późniejszym czasie. Po ukończeniu diagramu spaghetti należy skupić się na następujących kwestiach w celu wprowadzenia poprawek:
- Ścieżki i cele. Rysunek przedstawia ścieżki pokonywane przez pracowników lub ładunki w obiekcie. Dzięki temu można zidentyfikować zadania wymagające przeznaczenia większej ilości zasobów lub niewydajne procesy wiążące się ze zbędnym przemieszczaniem się.
- Obszary, w których powstają zatory komunikacyjne. To narzędzie służy do lokalizowania obszarów o największym natężeniu ruchu i analizowania przyczyn tego zjawiska. Może to być spowodowane zbyt wąskimi korytarzami lub nieodpowiednim układem magazyn, jednak tego typu kwestie są łatwe do rozwiązania przez specjalistów w dziedzinie magazynowania, np. pracujących w Mecaluxie. Ponadto wprowadzane modyfikacje zwiększają bezpieczeństwo operatorów i zapewniają dobrą konserwację towaru.
Jednym z najwydajniejszych sposobów usprawnienia tych procesów w firmach jest wdrożenie systemu zarządzania magazynem (WMS). Tego typu programy biorą udział w przyjęciach, przypisywaniu lokalizacji, przygotowywaniu zamówień i wysyłkach, zapewniając możliwość śledzenia produktów.
Diagram spaghetti – przykład

Diagramy spaghetti można zastosować do zilustrowania dróg pokonywanych przez pracowników, ładunki, a także tras realizowanych w ramach realizacji operacji. Przykładowo, na powyższej ilustracji przedstawiono magazyn działający według strategii cross-docking.
Niebieskie linie przedstawiają trasy pokonywane przez paczki wysyłane bezpośrednio. Produkty, które poruszają się zgodnie ze wskazaniem zielonej linii, kierowane są do środkowej części obiektu, gdzie przygotowywane są zamówienia składające się z co najmniej dwóch produktów. Z kolei czerwone linie wskazują drogę wysyłek, w przypadku których wystąpił problem. Odkładane są one tymczasowo na regałach po prawej stronie i pozostają tam do momentu, w którym brakujący artykuł zostanie uzupełniony, a wtedy wracają do punktu startowego, by następnie ruszyć zgodnie z niebieską lub zieloną linią.
Usprawnij komunikację w swoim magazynie z pomocą Mecaluxu
Jeśli chcesz w pełni kontrolować swoje magazyny i asortyment, specjaliści Mecalux mogą Ci w tym pomóc. Nasze oprogramowanie do zarządzania magazynem Easy WMS zwiększa wydajność magazynów manualnych i automatycznych. Każdego dnia korzystają z niego setki naszych klientów. Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w zakresie tego i wielu innych rozwiązań magazynowych, a także w zakresie kontroli procesów.