Hub and spoke to model dystrybucji, w którym kluczową rolę odgrywa centralny obiekt logistyczny

Model „hub and spoke” – scentralizowana dystrybucja towarów

30 cze 2022

Hub and spoke to model dystrybucji towarów za pośrednictwem centralnego obiektu logistycznego stanowiącego węzeł (z ang. hub), z którego produkty lub zamówienia są przewożone do innych magazynów zajmujących się ich dalszą obsługą i wysyłką.

Model hub and spoke ma na celu usprawnienie transportu i ograniczenie kosztów dystrybucji towarów.

Na czym polega model dystrybucji hub and spoke?

Model dystrybucji hub and spoke zakłada scentralizowane zarządzanie transportem oraz składowanie towarów w wyznaczonym obiekcie logistycznym, z którego zapasy w miarę potrzeby są kierowane do mniejszych magazynów regionalnych.

Dystrybucja towarów metodą hub and spoke – nazywanej inaczej systemem piasta-szprychy – stanowi efektywną alternatywę dla modelu, w którym towary są transportowane bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, co może niekiedy rodzić poważne problemy logistyczne.

Nazwa hub and spoke nawiązuje do budowy koła rowerowego. Jego centralnym elementem jest piasta (hub) – główny obiekt logistyczny w procesie dystrybucji – od której promieniście rozchodzą się szprychy (spoke), czyli połączenia z pozostałymi magazynami zajmującymi się dalszą obsługą i wysyłką towarów. Przy planowaniu wysyłek należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak odległość, czas oraz warunki przewozu.

Model dystrybucji „hub and spoke” zapewnia lepszą kontrolę zapasów i pozwala ograniczyć przejazdy
Model dystrybucji hub and spoke zapewnia lepszą kontrolę zapasów i pozwala ograniczyć przejazdy

Oprócz optymalizacji przewozu towarów i załadunku ciężarówek, jedną z najważniejszych zalet metody hub and spoke jest możliwość łatwej rozbudowy systemu. Na przykład jeżeli zajdzie potrzeba włączenia do sieci dodatkowych magazynów podrzędnych, nie podniesie to znacząco stopnia skomplikowania obsługi, ponieważ odpowiedzialność za zarządzanie wysyłkami spoczywa na obiektach głównych (hubach).

Metodę hub and spoke stosuje się zazwyczaj w łańcuchach dostaw z magazynami konsolidacyjnymi. Dostarczone do centralnego hubu towary są tymczasowo składowane, a następnie – po odpowiednim przygotowaniu – grupowane i wysyłane w dalszą drogę, co pozwala obniżyć koszty przewozu między obiektami. Dystrybucja w modelu hub and spoke doskonale sprawdza się m.in. w handlu elektronicznym, sprzedaży detalicznej, a także w branży spożywczej, przemyśle farmaceutycznym oraz u operatorów logistycznych 3PL.

Jak działa model dystrybucji hub and spoke?

Model hub and spoke zakłada wykorzystanie jednego magazynu lub centrum dystrybucji jako głównego węzła sieci (obsługującego wszystkie wysyłki). Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych krajach mogą posiadać kilka centralnych hubów.

Tak zorganizowana sieć dystrybucji pozwala znacząco przyspieszyć transport produktów do magazynów regionalnych oraz innych hubów. Przykładowo jeżeli zajdzie konieczność przewozu produktów zgromadzonych w hubie A do odbiorców geograficznie podlegających hubowi B, wystarczy przetransportować je z hubu A do B, po czym kierowca z magazynu B dostarczy towary klientom. Model hub and spoke pozwala skrócić trasy przejazdu bez ładunku, a w efekcie zredukować koszty obsługi logistycznej.

Zalety dystrybucji hub and spoke

Model hub and spoke pozwala ograniczyć koszty przewozu towarów między poszczególnymi obiektami logistycznymi. Zarządzanie zapasami jest koordynowane bezpośrednio z magazynu centralnego, z którego towary trafiają do magazynów regionalnych odpowiadających wyłącznie za organizację wysyłek na podległym im terenie. Najważniejsze zalety tego modelu:

  • Redukcja kosztów logistycznych. Korzystanie z centralnego magazynu pozwala ograniczyć koszty transportu i zarządzania zapasami. Umożliwia też sprawniejszą wysyłkę towarów, co pozytywnie wpływa na wydajność logistyki.
  • Wydajniejszy transport. Model hub and spoke ułatwia planowanie optymalnych tras przewozu z magazynu centralnego. Zamiast zbierać towary z kilku obiektów, kierowca ładuje samochód w jednym miejscu, a następnie udaje się bezpośrednio do punktu docelowego (krótszy czas pracy).
  • Uproszczenie procesów wysyłkowych. Dystrybucja w modelu hub and spoke ułatwia zarządzanie wysyłkami towarów, ponieważ odpowiada za nie jeden centralny obiekt. Dodatkową zaletą tego modelu jest możliwość ściślejszej kontroli stanów magazynowych – dzięki przepływowi wszystkich towarów przez ten sam punkt zdecydowanie łatwiej jest utrzymać optymalny poziom zapasów.
Dystrybucja w modelu hub and spoke to sposób na dotrzymanie kroku konkurencji w zakresie obsługi procesów ostatniej mili
Dystrybucja w modelu hub and spoke to sposób na dotrzymanie kroku konkurencji w zakresie obsługi procesów ostatniej mili

Dystrybucja hub and spoke a cyfryzacja magazynu

Dystrybucja towarów w modelu hub and spoke wymaga perfekcyjnej współpracy obiektu centralnego z magazynami regionalnymi, zwłaszcza w zakresie kontroli zapasów i zarządzania zamówieniami.

Trudno kierować funkcjonowaniem kilku obiektów logistycznych bez odpowiednich narzędzi. W modelu hub and spoke niezbędne jest oprogramowanie do automatyzacji zarządzania logistyką, np. informatyczny system magazynowy (WMS). Cyfryzacja procesów logistycznych zgodnie z założeniami łańcucha dostaw 4.0 zapewnia sprawną komunikację, zarówno między poszczególnymi obiektami przedsiębiorstwa, jak i z dostawcami oraz klientami.

Zarządzanie magazynem przy użyciu oprogramowania logistycznego umożliwia ścisłą kontrolę zapasów oraz dokładne śledzenie produktów na poszczególnych etapach łańcucha dostaw. Jest to szczególnie istotne w przypadku przedsiębiorstw dysponujących większą liczbą obiektów logistycznych i prowadzących działalność w modelu hub and spoke. Odpowiednio zaprojektowany system magazynowy, jak np. Easy WMS marki Mecalux, oferuje zaawansowane funkcje zwiększające wydajność scentralizowanego zarządzania zapasami. Do tej grupy rozwiązań należy m.in. program dla spedycji Multi Carrier Shipping Software, który umożliwia bezbłędne organizowanie wysyłek według tras przewozu.

Hub and spoke – scentralizowane zarządzanie przewozem towarów

Transport towarów w modelu hub and spoke stanowi znakomitą odpowiedź na wyzwania logistyki 4.0. Biorąc pod uwagę złożoność procesów ostatniej mili i krótkie okna czasowe dostawy, inwestycja w centralny hub dystrybucyjny zarządzający przepływem wszystkich towarów może być jednym z lepszych sposobów na ograniczenie liczby pomyłek i redukcję kosztów logistycznych.

Aby pomyślnie wdrożyć strategię hub and spoke, dobrze jest zaopatrzyć się w program do zarządzania logistyką, który umożliwi koordynację pracy w poszczególnych obiektach. Jeżeli chcesz poznać korzyści płynące z zastosowania systemu WMS, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego magazynu.