Magazyn konsolidacyjny to obiekt logistyczny, w którym pojedyncze zamówienia są grupowane w jedną przesyłkę

Magazyn konsolidacyjny i jego rola w logistyce

31 maj 2022

Magazyn konsolidacyjny pozwala znacząco usprawnić działalność przedsiębiorstw obsługujących dużą liczbę zamówień lub posiadających kilka centrów dystrybucji.

Podstawowym zadaniem tego typu obiektów jest konsolidacja ładunków, czyli grupowanie wielu pojedynczych zamówień w pojedynczej wysyłce, co pozwala ograniczyć koszty transportu.

Czym jest magazyn konsolidacyjny?

Do magazynu konsolidacyjnego trafiają pojedyncze zamówienia z innych centrów logistycznych lub od różnych dostawców ― a nawet wielu klientów w przypadku logistyki 3PL ― które następnie są grupowane w większe ładunki, aby zapewnić łatwiejszy transport.

Proces konsolidacji przewiduje porządkowanie i sortowanie zamówień przed wysyłką. W przypadku palet to zadanie jest stosunkowo proste. Znacznie trudniej wykonywać je przy dużej liczbie zamówień przesyłanych w pudełkach.

Konsolidacja ładunków ma na celu przede wszystkim redukcję kosztów transportu w przeliczeniu na pojedyncze zamówienie. Połączenie zamówień wielu klientów w jedną wysyłkę pozwala na korzystniejsze rozłożenie kosztów dostawy i lepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej pojazdów. Jest to szczególnie istotne w sektorze e-commerce, który przyzwyczaił odbiorców do bardzo tanich, a nawet darmowych dostaw.

Wzrost popularności handlu elektronicznego i modelu B2C znacząco przyczynił się do rozwoju magazynów konsolidacyjnych, z których do niedawna korzystała głównie branża B2B. Coraz więcej operatorów logistycznych 3PL inwestuje w magazyny konsolidacyjne w pobliżu centrów dystrybucji, mając na celu sprawne grupowanie zamówień klientów np. według trasy przewozu.

Odpowiednie oprogramowanie magazynowe pozwala zautomatyzować typowe zadania realizowane w magazynach konsolidacyjnych, np. przyjmowanie dostaw czy składowanie towarów
Odpowiednie oprogramowanie magazynowe pozwala zautomatyzować typowe zadania realizowane w magazynach konsolidacyjnych, np. przyjmowanie dostaw czy składowanie towarów

Etapy procesu konsolidacji

Realizowane w poszczególnych strefach magazynu prace konsolidacyjne można podzielić na następujące etapy:

  • Przyjęcie i sortowanie produktów. Artykuły lub surowce pochodzące od różnych dostawców lub klientów trafiają do doków przeładunkowych, gdzie po sprawdzeniu dokumentacji przewozowej są sortowane w strefie tymczasowego składowania.
  • Przechowywanie zapasów. Po wprowadzeniu informacji do systemu WMS nowe towary są rozmieszczane w magazynie według kryteriów określonych przez kierownika obiektu.
  • Czynności pomocnicze. Produkty należy zważyć, zapakować i umieścić na paletach, aby zapewnić sprawniejszą dystrybucję.
  • Grupowanie do wysyłki. Grupowanie towarów ma na celu ułatwienie spedycji. Ten etap obejmuje również przygotowanie stosownej dokumentacji szczegółowo opisującej zamówienia i jednostki ładunkowe wchodzące w skład wysyłki.
  • Wysyłka towarów. Grupowane towary są ładowane do ciężarówek ręcznie lub za pomocą urządzeń automatycznych, a następnie przewożone do kolejnego odbiorcy w łańcuchu dostaw lub do klienta końcowego.

Poszczególne etapy procesu konsolidacji mogą różnić się zależnie od rodzaju magazynu, właściwości obsługiwanych produktów lub liczby zamówień wchodzących w skład skonsolidowanego ładunku.

Urządzenia automatyczne, np. przenośniki pojemnikowe, pozwalają znacznie usprawnić przepływ towarów w magazynie konsolidacyjnym
Urządzenia automatyczne, np. przenośniki pojemnikowe, pozwalają znacznie usprawnić przepływ towarów w magazynie konsolidacyjnym

Ocena magazynów konsolidacyjnych

Magazyn konsolidacyjny to jeden z możliwych sposobów usprawnienia łańcucha dostaw. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety tego typu obiektów:

  • Redukcja kosztów przewozu wysyłka wielu towarów jednym środkiem transportu może przynieść znaczne oszczędności.
  • Wydajna obsługa logistyczna  grupowanie zamówień pozwala zwiększyć częstotliwość wysyłek i obsłużyć więcej tras przewozu, co przekłada się na wyższą jakość obsługi klientów końcowych.
  • Optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej  konsolidacja ładunków pozwala zwiększyć przepływ produktów, dzięki czemu zapasy szybciej opuszczają magazyn, zwalniając miejsce dla kolejnych towarów.

W tym miejscu należy też wspomnieć o największej wadzie magazynu konsolidacyjnego, jaką jest konieczność idealnej synchronizacji współpracy z dostawcami i firmami przewozowymi. Może to okazać się szczególnie trudne przy dużej liczbie obsługiwanych zamówień i klientów.

Aby uniknąć kosztownych błędów podczas konsolidacji zamówień, niezbędne jest drobiazgowe planowanie logistyczne z uwzględnieniem wszystkich operacji realizowanych w obiekcie logistycznym.

Jak zautomatyzować magazyn konsolidacyjny?

Wzrost popularności handlu elektronicznego znacznie skomplikował procesy konsolidacji zamówień, zmuszając wielu przedsiębiorców do automatyzacji procesów logistycznych w magazynach konsolidacyjnych.

Pierwszym krokiem w kierunku automatyzacji tego typu obiektów jest wdrożenie oprogramowania magazynowego, które umożliwia synchronizację zadań i ścisłą kontrolę zapasów. Istotną cechą magazynów konsolidacyjnych jest szeroki asortyment produktów przeznaczonych dla wielu różnych odbiorców. System zarządzania magazynem, np. Easy WMS marki Mecalux, pozwala na bieżąco kontrolować stan zapasów i może przekazywać pracownikom szczegółowe instrukcje o każdym zamówieniu.

W dalszej kolejności należy przeanalizować, które procesy warto zautomatyzować. W magazynach konsolidacyjnych o dużym natężeniu przepływu towarów nawet częściowa automatyzacja pracy pozwala zredukować koszty, przyspieszyć obsługę ładunków i zwiększyć wydajność obiektu.

Doskonale widać to na przykładzie centrum logistycznego firmy Luis Simões w Hiszpanii. Centralnym elementem obiektu jest automatyczny magazyn wyposażony w system Pallet Shuttle z wózkami wahadłowymi marki Mecalux. Magazyn automatyczny pełni najważniejsze funkcje w procesie konsolidacji i wysyłki produktów  umożliwia składowanie przygotowanych zamówień dostarczonych z centrum logistycznego oraz ich wysyłkę według wcześniej ustalonego harmonogramu.

W ramach automatyzacji magazynu konsolidacyjnego można też zrezygnować z tradycyjnych urządzeń transportu bliskiego na rzecz rozwiązań, takich jak przenośniki pojemnikowe, które w sposób ciągły mogą dostarczać towary do stref konsolidacji. Przykładem sprawnie działającej strefy konsolidacji jest projekt zrealizowany przez Mecalux dla francuskiego przedsiębiorstwa Spartoo prowadzącego internetową sprzedaż obuwia. W obiekcie firmy złożonym z dwóch wielopoziomowych hal zainstalowano linię przenośników, która łączy wszystkie podesty, automatycznie dostarczając produkty do strefy konsolidacji, sortowania i wysyłki zamówień.

Magazyn konsolidacyjny jako sposób na usprawnienie wysyłki zamówień

Odpowiednio zorganizowany magazyn konsolidacyjny pozwala zwiększyć wydajność łańcucha dostaw i zredukować koszty wysyłki produktów. Konsolidacja ładunków doskonale sprawdza się zwłaszcza w przedsiębiorstwach z branży e-commerce, których działalność opiera się na sprawnej realizacji wielu indywidualnych zamówień.

Jeżeli masz w planach wyposażyć lub zmodernizować magazyn konsolidacyjny, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą Ci, jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.