Magazyn zautomatyzowany wyposażony w przenośniki pojemnikowe

Magazyn zautomatyzowany czy magazyn tradycyjny?

27 sty 2020

Magazyn zautomatyzowany to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorstw z sektora logistycznego. Postępująca informatyzacja, automatyzacja i robotyzacja mają coraz większy wpływ także na branżę magazynową, a ich zastosowanie w łańcuchu logistycznym pozwala zaspokoić nieustannie rosnące wymagania klientów.

Dotychczasowe magazyny tradycyjne, które przez wiele lat stanowiły trzon gospodarki magazynowej, ulegają przeobrażeniom, coraz częściej wykorzystując w swoim działaniu rozwiązania automatyczne.

Dla wielu przedsiębiorców przekształcenie swojego tradycyjnego obiektu składowania w magazyn zautomatyzowany jest decyzją, której podjęcie rodzi wiele wątpliwości. Warto ją jednak rozważyć, korzystając z pomocy specjalistów w zakresie logistyki magazynowej, ponieważ potencjalne korzyści mogą znacząco wpłynąć na wyniki uzyskiwane przez firmę.

Poniżej prezentujemy trzy główne typy magazynów, które możemy wyróżnić na podstawie stopnia zautomatyzowania wykonywanych w nich operacji.

1. Magazyn tradycyjny

Magazyn tradycyjny (lub magazyn manualny), jak sama nazwa wskazuje, to sposób budowy i organizacji obiektów składowania praktykowany od lat. Nie wykorzystuje on urządzeń działających w sposób autonomiczny. Wszelkie operacje magazynowe przeprowadzone są przez pracowników, którzy do obsługi ładunków wykorzystują pojazdy i narzędzia wymagające udziału operatora, np.: wózki paletowe, podnośnikowe, systemowe itp.

Przykład magazynu tradycyjnego: Corep
Przykład magazynu tradycyjnego: Corep

2. Magazyn półautomatyczny

Magazyny z tej kategorii wykorzystują bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, jednak ważną rolę w przebiegu procesów logistycznych nadal odgrywają pracownicy magazynowi. Najczęściej w tego typu magazynach stosuje się jedno lub kilka rozwiązań automatycznych, które są sterowane przez system zarządzania magazynem WMS.

Jest to opcja popularna na przykład wśród firm chcących wyeliminować przyczyny błędów w procesie kompletacji, który jest szczególnie narażony na pomyłki operatorów, i ograniczyć generowane przez to koszty.

Częściowe zautomatyzowanie magazynu tradycyjnego pozwala zwiększyć jego rentowność oraz zmaksymalizować produktywność wybranych procesów logistycznych.

Przykład magazynu półautomatycznego: Arvato France
Przykład magazynu półautomatycznego: Arvato France

3. Magazyn zautomatyzowany

Jest to typ obiektu, w którym na pierwszym miejscu stawia się technologię. Magazyn zautomatyzowany jest zaprojektowany w taki sposób, aby w pełni wykorzystywać zalety, jakie niosą ze sobą rozwiązania automatyczne: układnice paletowe i pojemnikowe, systemy przenośników, pojazdy prowadzone automatycznie i laserowo (AGV / LGV), system składowania Pallet Shuttle itp. W tego typu magazynach towar dostarczany jest do operatorów (lub miejsca składowania) wyłącznie za pomocą urządzeń autonomicznych.

Dla przykładu w magazynie zautomatyzowanym obsługa ładunku może wyglądać następująco: układnica paletowa z widłami teleskopowymi, która sterowana jest za pomocą systemu zarządzania magazynem WMS, samodzielnie pobiera wskazany towar z określonego miejsca na regale. Następnie dostarcza ładunek na koniec korytarza i odkłada go na przenośniku paletowym, którym dostarczany jest do miejsca docelowego, lub na specjalnej platformie, skąd jego transportem zajmują się pojazdy AGV, które przemieszczają się samodzielnie, bez udziału operatorów.

Magazyn zautomatyzowany to redukcja kosztów działalności, szybszy czas obsługi ładunków, poprawa bezpieczeństwa pracy, a także większe zadowolenie klientów końcowych.

Przykład magazynu zautomatyzowanego: Clairefontaine
Przykład magazynu zautomatyzowanego: Clairefontaine

Możliwe są różne stopnie zautomatyzowania magazynu, mniej lub bardziej zaawansowane, które można dostosować do potrzeb każdego obiektu. Oto przykładowa lista stopni automatyzacji magazynów:

  • Magazyn tradycyjny.
  • WMS + magazyn tradycyjny.
  • WMS + magazyn tradycyjny + autonomiczny system automatyczny.
  • WMS + magazyn automatyczny.
  • WMS + magazyn automatyczny + magazyn tradycyjny.
  • WMS + magazyn automatyczny + stacje kompletacji zamówień.
  • WMS + magazyn automatyczny + sekwencjonowanie + stacje kompletacji zamówień.
  • Zaawansowane systemy automatyczne.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy muszą wymagać automatyzacji procesów logistycznych. Specjaliści Mecalux przeanalizują dokładnie funkcjonowanie Twojego magazynu, dzięki czemu będziemy mogli dobrać najlepsze możliwe rozwiązanie, które pozwoli Twojemu przedsiębiorstwu wznieść swoją działalność na wyższy poziom.