Prawidłowe oświetlenie magazynu usprawnia pracę operatorów i zwiększa bezpieczeństwo w całym obiekcie

Oświetlenie magazynu – większe bezpieczeństwo, wydajność i rentowność obiektu

29 mar 2022

Oświetlenie magazynu to jeden z kluczowych elementów umożliwiających jego prawidłową działalność. Od odpowiedniego natężenia światła zależy nie tylko bezpieczne składowanie towarów, ale również kompletacja zamówień, kontrola stanów magazynowych czy tworzenie zestawów (kitting).

Aby właściwie oświetlić magazyn, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. wymiary i charakterystyka obiektu, rozmieszczenie systemów składowania oraz obecność otworów wpuszczających do wnętrza światło naturalne. Nie bez znaczenia jest też rodzaj wykonywanych czynności. Innego oświetlenia wymaga magazyn, którego działalność ogranicza się wyłącznie do przyjmowania i wydawania palet, a innego obiekt, w którym codziennie przygotowuje się do wysyłki zamówienia złożone z wielu produktów.

Projektując oświetlenie magazynu, warto też pamiętać o oszczędności energii. Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko zapewnią sprzyjające warunki i podniosą poziom bezpieczeństwa pracy, ale również pozwolą obniżyć rachunki za prąd i ograniczyć emisję CO2.

Zalety prawidłowego oświetlenia magazynu

Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwala usprawnić pracę w magazynie i zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Poza tym inwestycja w nowoczesny system oświetleniowy szybko się zwraca dzięki obniżeniu rachunków za energię i wyeliminowaniu błędów przy pracy.

  • Ochrona zdrowia pracowników. Nieprawidłowe światło może powodować zmęczenie, bóle głowy oraz stres. W dodatku gwałtowne zmiany intensywności oświetlenia wywołują chwilową dezorientację, dopóki wzrok nie przyzwyczai się do nowych warunków. Praca przy prawidłowym oświetleniu jest po prostu zdrowsza.
  • Wyższy poziom bezpieczeństwa. Prawidłowe oświetlenie korytarzy i stref roboczych ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa personelu. W dobrze oświetlonym magazynie występuje mniejsze ryzyko groźnych wypadków.
  • Wzrost wydajności. Zarówno zbyt intensywne, jak i za słabe światło może źle wpływać na samopoczucie personelu. Niedostateczna widoczność utrudnia wykonywanie niektórych prac. Prawidłowe oświetlenie pozwala skupić uwagę na realizowanych zadaniach i pracować z większą dokładnością.
  • Oszczędność energii. Nowoczesna instalacja oświetleniowa pozwala znacząco obniżyć wydatki na energię elektryczną.
Prawidłowe oświetlenie magazynu zwiększa komfort i wydajność pracy
Prawidłowe oświetlenie magazynu zwiększa komfort i wydajność pracy

Jak zapewnić właściwe oświetlenie obiektu logistycznego

Kluczową kwestią przy projektowaniu instalacji oświetleniowej w magazynie jest właściwe rozmieszczenie źródeł światła. Zasadniczo oprawy oświetleniowe umieszcza się pod sufitem oraz pośrodku korytarzy między regałami, aby wyeliminować cienie rzucane przez półki.

Przed wyborem konkretnego modelu opraw należy określić poziom natężenia światła ─ zwykle wyrażany w luksach (lx) ─ który powinien zapewniać warunki sprzyjające komfortowej pracy. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę zunifikowany wskaźnik olśnienia (UGR), który określa jasność danej oprawy w testowym układzie pomieszczenia. Jego wartość zależy od umiejscowienia źródeł światła (wysokość, kąt itp.) oraz od ich liczby. Należy też uwzględnić współczynnik oddawania barw (CRI lub inaczej Ra), czyli wskaźnik charakteryzujący źródło światła, który określa, jak dobrze postrzegane są barwy oświetlonych przedmiotów.

Najlepszym rozwiązaniem dla obiektu logistycznego będą żarówki LED, które świecą dłużej od tradycyjnych, pobierając przy tym znacznie mniej prądu.

Przy projektowaniu oświetlenia do magazynu warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozproszenie światła. Światło powinno być rozproszone, aby nie oślepiać pracowników.
  • Efekt stroboskopowy. Powstaje przy migającym oświetleniu, które nie tylko męczy wzrok, ale może również powodować nieprawidłowe postrzeganie obiektów w ruchu.
  • Liczba źródeł światła. Lampy powinny oświetlać wszystkie miejsca, w których przebywają i pracują ludzie.
  • Cienie. Źródła światła należy rozmieścić w taki sposób, aby nie zasłaniały ich elementy wyposażenia lub konstrukcji obiektu.
Światło naturalne wykorzystane do oświetlenia przejść między regałami w magazynie
Światło naturalne wykorzystane do oświetlenia przejść między regałami w magazynie

Prawidłowy dobór źródeł światła

W najważniejszych strefach wewnątrz magazynu zazwyczaj stosuje się oprawy punktowe i liniowe.

W pobliżu doków przeładunkowych wymagane jest szczególnie dobre oświetlenie, aby zapobiec wypadkom przy wzmożonym ruchu wózków widłowych i palet z towarami.

W przypadku magazynów, których działalność opiera się w głównej mierze na kompletacji zamówień, niezbędne jest prawidłowe oświetlenie korytarzy między regałami, aby pracownicy mogli łatwo odnaleźć drogę do odpowiednich lokalizacji oraz produkty składowane na półkach.

Nie wszystkie światła muszą palić się przez cały czas. Czasem warto zainwestować w rozwiązania automatycznie wyłączające oświetlenie w strefach, w których akurat nikt nie przebywa. Zaprojektowane przez Mecalux regały przesuwne Movirack są wyposażone w system kontroli oświetlenia, który włącza światła tylko w aktualnie otwartym korytarzu. Takie rozwiązanie pozwala oszczędzić energię zgodnie z założeniami zielonej logistyki.

Istnieją również obiekty logistyczne, w których oświetlenie nie ma znaczącego wypływu na jakość pracy. Chodzi o tzw. dark warehouses (w dosłownym tłumaczeniu ciemne magazyny), czyli całkowicie zautomatyzowane obiekty, w których nie zachodni konieczność montażu oświetlenia, ponieważ do ich obsługi nie są potrzebni magazynierzy.

W systemie regałów przesuwnych światła zapalają się tylko w aktualnie otwartym korytarzu
W systemie regałów przesuwnych Movirack światła zapalają się tylko w aktualnie otwartym korytarzu

Oświetlenie magazynu a bezpieczeństwo i wydajność pracy

W centrum logistycznym panuje często wzmożony ruch i pośpiech. W takich warunkach niezbędne jest odpowiednie oświetlenie zwiększające bezpieczeństwo oraz wydajność realizowanych procesów.

Przy planowaniu systemu oświetleniowego warto rozważyć możliwość zmiany projektu logistycznego magazynu, co pozwoli lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i ułatwi poruszanie się między stanowiskami pracy. Mecalux posiada wieloletnie doświadczenie w optymalizacji wszelkiego rodzaju obiektów logistycznych. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać idealny system składowania towarów dostosowany do uwarunkowań Twojego biznesu.