Retrofit, czyli o modernizacji magazynu

16 lip 2025

Retrofit, czyli przemysłowa modernizacja, to możliwość dostosowania magazynu, który z różnych względów czy zwyczajnie z powodu upływu czasu nie spełnia już wymogów klientów.

Co oznacza retrofit?

Retrofit polega na aktualizowaniu elementów składających się na instalację – systemów składowania, komponentów elektrycznych i mechanicznych, oprogramowania czy programowalnych sterowników logicznych (PLC). Renowacja magazynu pozwala firmom dostosować się do nowych potrzeb i wymogów produktów, rynku, klientów, a często staje się obowiązkową inwestycją, aby zapobiec stosowaniu przestarzałych systemów

Retrofit – zastosowanie w magazynie

Zasadniczo modyfikacje magazynu w ramach retrofit utrzymują oryginalną konstrukcję i zachowują wyznaczone strefy składowania, dystrybucji i transportu. Modernizowane są z kolei indywidualne elementy, aby zwiększyć wydajność, usprawnić działanie systemu np. poprzez zautomatyzowanie magazynu. Poza wymianą belek i ram, retrofit obejmuje również aktualizację oprogramowań wykorzystywanych do realizacji operacji.

Modernizacja, czyli retrofit,obejmuje również aktualizację oprogramowań wykorzystywanych w realizacji operacji

Do czego służy retrofit?

Poza przygotowaniem magazynu na wymagania, jakie niesie ze sobą przyszłość, retrofit magazynu może mieć różne cele, w tym ponowne wykorzystanie dostępnych zasobów lub zwiększenie wydajności. To podejście sprzyja oszczędzaniu energii i redukcji emisji zanieczyszczeń bez uszczerbku dla realizacji aktualnych operacji. Zazwyczaj pozwala na kontynuowanie działania instalacji logistycznych podczas przeprowadzania modernizacji – jeśli nie w całości, to przynajmniej części.

Kiedy należy przeprowadzić retrofit?

Podczas analizy, czy modernizacja jest konieczna należy wziąć pod uwagę czy obiekt nadal będzie opłacalny pod względem konserwacji zapobiegawczej i czy retrofit będzie się wiązał z potencjalnymi oszczędnościami.

Kluczowym wskaźnikiem poziomu wydajności jest, przykładowo, liczba pobieranych artykułów na godzinę. Należy również uwzględnić, czy wymagania dotyczące szybkości, narzucane przez logistykę przedsiębiorstwa, handel elektroniczny czy strategie omnichannel, są spełnione. W ostatnich latach magazyny przeszły prawdziwą transformację napędzaną przez postęp technologiczny. Myśląc o przyszłości należy zastanowić się nad wdrożeniem nowoczesnych urządzeń, takich jak roboty do kompletacji czy autonomiczne roboty mobilne (AMR).

Retrofit magazynu – wady i zalety

Modernizacja istniejącego już magazynu zamiast budowy nowego od podstaw poprzez realizację projektu greenfield przynosi firmom następujące korzyści: 

  • Oszczędność i zmniejszenie kosztów operacyjnych. Inwestycja w modernizację magazynu zazwyczaj stanowi niższy koszt od wyposażania nowego magazynu od podstaw. Ponadto nowe komponenty są łatwiejsze w utrzymaniu i konserwacji.
  • Nieprzerwane działanie. Poprawne działanie oznacza, że przeprowadzane są wyłącznie planowane przerwy, dzięki czemu zapobiega się przestojom i spadkowi wydajności firmy.
  • Większe bezpieczeństwo. Nowoczesne komponenty sprzętu jak systemy pozycjonujące wyposażone w widzenie komputerowe zwiększają bezpieczeństwo towarów i operatorów. Ponadto aktualizowanie oprogramowania zapewnia lepszą ochronę przed naruszeniem cyberbezpieczeństwa.
  • Dostawa części. Wdrożenie systemów polecanych przez firmy specjalizujące się dziedzinie składowania zapewnia bezpieczniejsze dostawy oryginalnych części zamiennych.
  • Duża gęstość składowania. Magazyny automatyczne optymalizują wykorzystanie małych przestrzeni, ułatwiając przyjmowanie nowych jednostek asortymentowych. Ponadto, w połączeniu z systemami zarządzania magazynem, umożliwia utrzymanie prawidłowego poziomu zapasów w magazynach, a dzięki temu przygotowywać zamówienie, nie doprowadzając do nadmiaru zapasów.  
Modernizacja magazynu przyczynia się do optymalizacji operacji i zwiększenia wydajności

Jedną z wad modernizacji jest fakt, że niektóre komponenty systemu pozostają stare i prawdopodobnie trzeba będzie je wymienić wcześniej niż pozostałe. Poniżej omawiamy różnice między projektem retrofit a greenfield, czyli budowy od podstaw:

  Retrofit Greenfield
Zalety
  • Oszczędność kosztów
  • Lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni bez nabywania dodatkowego terenu
  • Mniejsze przeszkody regulacyjne
  • Całkowicie elastyczne projekt i dystrybucja
  • Dodatkowa przestrzeń na ewentualną przyszłą rozbudowę
  • Zrównoważony rozwój
Wady
  • Projekt ograniczony do dostępnej przestrzeni
  • Dłuższe trasy

 

Retrofit – przyład magazynu

Ikea Components, spółka zajmująca się akcesoriami i częściami zamiennymi wykorzystywanymi przez grupę IKEA, zautomatyzowała swój magazyn w słowackim mieście Malacky bez wstrzymywania operacji w obiekcie. Z pomocą Mecaluxu, Ikea Components wyposażyła istniejący już magazyn w paletowe układnice trójstronne, przenośniki automatyczne i system zarządzający Easy WMS. Rezultatem czteroetapowego procesu jest większa widoczność asortymentu. 

Zmodernizuj magazyn z Mecaluxem

Mecalux umożliwia transformację intralogistyki firm poprzez aktualizację, usprawnienie i przeprojektowanie w ramach usługi modernizacji magazynu i doradztwa. Mecalux wspiera swoich klientów, aby dostosować logistykę do wymogów rynku i łańcucha dostaw, czy to poprzez modernizację istniejących instalacji czy rozpoczynanie projektów od podstaw.

Jeśli chcesz usprawnić działanie swojego magazynu za pomocą innowacyjnych urządzeń i wykorzystać najnowsze technologie, nasi specjaliści mogą Ci w tym pomóc. Dzięki ponad 55-letniemu doświadczeniu w branży intralogistyki wiemy, jak zoptymalizować możliwości naszych klientów. Skontaktuj się z nami – znajdziemy dla Ciebie systemy składowania i oprogramowanie, które podniesie logistykę Twojej firmy na kolejny poziom.