Roboty AIV zwiększają przepływy ładunków w magazynie

Robot AIV – czym jest i jak działa?

27 lipca 2022

Robot AIV (z ang. Autonomous Intelligent Vehicle) to doskonały system transportu dla instalacji o dużej liczbie ruchów magazynowych, gdzie potrzebny jest elastyczny wewnętrzny przepływ ładunków. 

Roboty AIV korzystają ze sztucznej inteligencji, dzięki której są wyposażone w funkcję samodzielnego uczenia. Umożliwia im ona przemieszczać się jak zwykłe wózki widłowe, ale bez udziału operatora ani elementów prowadzących, oraz wymijać osoby i przedmioty znajdujące się na ich drodze. 

Czym jest robot AIV?

Robot AIV to autonomiczny, inteligentny pojazd, który przemieszcza się po magazynie lub centrum produkcyjnym bez elementów prowadzących ani kontrolującego go bezpośrednio operatora.

Roboty AIV są znane również jako AMR (z ang. Autonomous Mobile Robots). Ten rodzaj autonomicznego systemu transportu stosuje technologię sztucznej inteligencji, aby roboty mogły przemieszczać się po instalacji bez systemów prowadzących. 

Roboty AIV są wykorzystywane do komunikacji poszczególnych stref magazynu, centrum logistycznego lub produkcyjnego oraz do wydajnego transportowania ładunków pomiędzy nimi. Służą także do przygotowywania zamówień według kryterium towar do człowieka. W przypadku tego rodzaju kompletacji to właśnie roboty AIV są odpowiedzialne za dostarczenie odpowiedniego produktu do operatora.

Zrobotyzowane urządzenia transportu wewnętrznego, które mogą pracować bez przerwy, takie jak przenośniki paletowe czy roboty AIV, stosuje się w miejscach, gdzie występuje ciągły i powtarzalny przepływ towaru ponieważ podnoszą one wydajność magazynu.

Działanie robotów AIV

Działanie robota AIV jest całkowicie autonomiczne dzięki zastosowaniu technologii takich jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Inteligentne pojazdy autonomiczne za pomocą skanerów tworzą mapę miejsca pracy i w ten sposób wyznaczają najszybsze i najbezpieczniejsze trasy, bez konieczności instalowania prowadnic, kabli czy taśm magnetycznych. Posiadają również czujniki, GPS, nawigację inercyjną oraz rozpoznawanie obrazu, co wpływa na poprawę percepcji otoczenia przez urządzenie.

Oprogramowanie sterujące robotami AIV nawiązuje łączność z systemem zarządzania magazynem (WMS) oraz z firmowym systemem ERP celem realizacji zadań i każdorazowego ustalenia miejsca docelowego przejazdu.

Roboty AIV są zaprojektowane w taki sposób, aby ich praca była bezpieczna zarówno dla operatorów, jak i dla transportowanych ładunków. Pozwala to na współpracę tych urządzeń z ludźmi w tych samych strefach obiektu logistycznego.

Roboty AIV nawiązują łączność z systemem WMS, aby przetransportować towar do miejsca docelowego
Roboty AIV nawiązują łączność z systemem WMS, aby przetransportować towar do miejsca docelowego

Różnice między robotami AGV i AIV

Roboty AIV są naturalnym wynikiem ewolucji robotów AGV (z ang. Automated Guided Vehicles). Główne różnice między robotami AGV a AIV są następujące: 

  • System nawigacyjny: roboty AGV poruszają się po uprzednio wytyczonej ścieżce, którą wykrywają za pomocą układów laserowych lub przewodowych. Roboty AIV wykorzystują autonomiczny system nawigacyjny, który dostosowuje przemierzaną trasę stosownie do informacji otrzymywanych w czasie rzeczywistym z otoczenia.
  • Możliwość dostosowania do otoczenia: roboty AGV poruszają się w obiegu zamkniętym, dlatego jeżeli napotkają na swojej drodze dowolny obiekt, zatrzymują się, aby zapobiec kolizji i czekają na usunięcie przeszkody. Roboty AIV z kolei w przypadku napotkania przeszkody opracowują alternatywną trasę. 
  • Cena: koszt pojazdu AGV zwykle jest niższy niż koszt AIV. Jednak wdrożenie robotów AGV, w przeciwieństwie do AIV, wymaga modyfikacji infrastruktury w celu instalacji przewodów lub taśm magnetycznych niezbędnych do nawigacji pojazdów. 

Pomimo różnic między robotami AGV i AIV wybór systemu transportu wewnętrznego zależy od jego zastosowania, warunków otoczenia oraz indywidualnych wymogów firmy.

Roboty AGV, w przeciwieństwie do AIV, poruszają się po wyznaczonych ścieżkach
Roboty AGV, w przeciwieństwie do AIV, poruszają się po wyznaczonych ścieżkach

Przykład zastosowania robota AIV – Normagrup

Normagrup, wiodący hiszpański producent oświetlenia awaryjnego, korzysta z inteligentnych wózków AIV w swojej hali produkcyjnej znajdującej się w Asturii, na północy Hiszpanii.

Częścią centrum produkcyjnego firmy Normagrup jest magazyn automatyczny wybudowany przez Mecalux, którym zarządza oprogramowanie Easy WMS. Aby połączyć magazyn z trzema liniami produkcyjnymi firmy, zainstalowano cztery autonomiczne wózki AIV. Roboty samodzielnie transportują surowce ze strefy składowania aż do linii produkcyjnych.

Zanim surowce zostaną wprowadzone do magazynu automatycznego, robot AIV odkłada pojemniki na przenośnikach, którymi transportowane są one na stanowisko kontroli rozmiaru i wagi. Pobieranie towaru odbywa się według kryterium „towar do człowieka”, co zwiększa wydajność i optymalizuje ruchy operatorów. Kiedy produkt jest już gotowy, Easy WMS powiadamia oprogramowanie sterujące robotami AIV, po czym roboty odbierają towar i transportują go do odpowiedniej linii produkcyjnej.

Aby łańcuch dostaw firmy Normagrup działał w pełni efektywnie i bezbłędnie, konieczne było skomunikowanie jego automatycznych elementów. Jak podkreśla w wywiadzie Mikel Jaureguizar, dyrektor generalny firmy Normagrup: „Mecalux zaproponował rozwiązanie, które odpowiada na wszystkie nasze wymagania i potrzeby, oraz z powodzeniem przeprowadził trudny proces skomunikowania robotów AIV z magazynem”.

W poszukiwaniu idealnego systemu transportu wewnętrznego

Poza robotami AGV i AIV na rynku są dostępne inne systemy automatycznego transportu ładunków, często wykorzystywane w magazynach o wysokim stopniu robotyzacji i dużej liczbie wykonywanych ruchów, takie jak przenośniki lub system transportu szynowego. Firmy wybierają odpowiedni system transportu według indywidualnych potrzeb logistycznych, dlatego ważne jest, aby przed ostatecznym wyborem zdefiniowały planowanie logistyczne w celu uzyskania jak największej wydajności.

Mecalux zatrudnia najlepszych specjalistów ds. wdrażania zintegrowanych rozwiązań logistycznych. Oferujemy spersonalizowane systemy składowania pozwalające zwiększyć wydajność procesów logistycznych. Jeśli chcesz poszerzyć swój łańcuch dostaw o zrobotyzowane systemy transportu, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci najlepsze rozwiązania dostosowane do potrzeb Twojej firmy.