Social commerce to forma handlu elektronicznego łącząca platformy społecznościowe i e-commerce

Social commerce – jak handel w mediach społecznościowych wpływa na logistykę

22 sie 2023

Handel elektroniczny stał się nieodłączną częścią naszego życia. Tymczasem na rynku pojawiła się nowa tendencja, która odmienia sposób kupowania i sprzedawania produktów online – social commerce.

Jest to połączenie mediów społecznościowych z handlem elektronicznym, dzięki któremu firmy mogą poprawić widoczność swoich produktów i zachęcić szersze grono potencjalnych klientów do zakupu. Ze względu na wzrost popularności social commerce firmy muszą być świadome, jak omawiana strategia wpływa na procesy logistyczne.

Czym jest social commerce?

Jest to forma handlu elektronicznego łącząca serwisy społecznościowe z platformami sprzedaży online. Obejmuje promowanie i sprzedawanie produktów lub usług za pośrednictwem portali takich jak Facebook, Instagram, Snapchat, Pinterest czy TikTok.

Social commerce nie przekierowuje potencjalnych klientów na zewnętrzną stronę internetową, ponieważ wszystkie transakcje są realizowane bezpośrednio na platformie społecznościowej. Oznacza to, że użytkownicy mogą wyszukać, udostępnić, skomentować i nabyć produkty bez konieczności opuszczania portalu.

Wykorzystanie potencjału serwisów społecznościowych zwiększa widoczność firm, ułatwia im bezpośrednią interakcję z klientami, a przez to umożliwia skuteczniejsze wpływanie na decyzje zakupowe. Firmy wykorzystują promowane oferty, posty sponsorowane, oznaczenia produktów oraz bezpośrednie linki do stron realizacji zakupu. Wymienione zabiegi zwiększają popularność konkretnych produktów i zachęcają użytkowników do złożenia zamówienia. Wdrożenie bezpiecznych narzędzi płatniczych oraz zaproponowanie różnych opcji dostawy zdecydowanie ułatwia klientom dokonanie zakupu.

Różnice pomiędzy e-commerce i social commerce

E-commerce i social commerce to dwa różne modele sprzedaży online. Podstawowe różnice są następujące:

  • Platforma sprzedażowa. W przypadku tradycyjnej sprzedaży e-commerce transakcje realizowane są na przeznaczonych do tego platformach internetowych, natomiast sprzedaż w ramach social commerce prowadzona jest bezpośrednio w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy Pinterest.
  • Interakcje. E-commerce koncentruje się na zakupie produktów. Social commerce z kolei sprzyja interakcjom pomiędzy użytkownikami, którzy mogą komentować, udostępniać, czy polecać artykuły, wywierając wpływ na decyzje zakupowe innych klientów.
  • Szukanie produktów. Klienci e-commerce wyszukują konkretne produkty lub przeglądają zasoby sklepu według zakładek na stronie internetowej. W przypadku social commerce z kolei produkty wyświetlają się w sponsorowanych postach, reklamach, spersonalizowanych rekomendacjach lub są polecane przez członków społeczności i grup na portalach społecznościowych.
  • Doświadczenie i końcowy etap zakupów. W przypadku e-commerce cały proces zakupu odbywa się na platformie sklepu internetowego z zastosowaniem standardowych opcji płatności i dostawy. W ramach social commerce proces zakupu dokonuje się na platformie społecznościowej – taka forma może okazać się wygodniejsza dla klientów.

Podsumowując, e-commerce opiera się na tradycyjnych sklepach internetowych i dokonywaniu zakupu na przeznaczonej do tego stronie internetowej, z kolei social commerce umożliwia interakcję pomiędzy użytkownikami, wyszukiwanie produktów i dokonywanie zakupu bezpośrednio na platformach społecznościowych. Oba modele mają wiele zalet, co więcej –​​​​​ mogą wzajemnie się uzupełniać w ramach strategii sprzedaży online danej firmy.

Jak social commerce wpływa na logistykę?

Logistyka w social commerce musi być zaprojektowana tak, by zapewnić płynne i zadowalające doświadczenie zakupowe, zarówno klientom, jak i sprzedawcom.

Social commerce dostarcza firmom platformę, dzięki której mogą dotrzeć do szerszego i bardziej zróżnicowanego grona klientów. Każdego dnia z mediów społecznościowych korzystają miliony użytkowników. Jednakże większy zasięg wiąże się też z wyzwaniami logistycznymi – przedsiębiorcy muszą upewnić się, że ich firmy są w stanie zarządzać większą liczbą zamówień i dostarczać je do odbiorców na czas.

Firmy muszą dysponować wydajną i elastyczną logistyką, która szybko dostosowuje się do popytu i spełnia oczekiwania w zakresie spersonalizowanej obsługi. Z kolei interakcja z klientami za pośrednictwem komentarzy, prywatnych wiadomości oraz innych form komunikacji wymaga wydajnego działania na etapie zarządzania zapytaniami, szybkiego odpowiadania i rozwiązywania problemów związanych z zamówieniami lub dostawami.

Social commerce może powodować utrudnienia w zakresie logistyki odzysku, to znaczy – zarządzania zwrotami. Jako że klienci mogą kupić produkty bezpośrednio na portalu społecznościowym, firmy powinny dysponować przejrzystą polityką zwrotów oraz wydajnymi procesami logistycznymi, umożliwiającymi zarządzanie zwrotami i gwarantującymi zadowalające doświadczenie zakupowe.

Social commerce wymaga wydajnej i elastycznej logistyki
Social commerce wymaga wydajnej i elastycznej logistyki

Specyfika logistyki social commerce

Aby skutecznie prowadzić social commerce, trzeba dysponować wydajną logistyką, jako że bezpośrednio wpływa na doświadczenia klienta, marketing lojalnościowy i wizerunek przedsiębiorstwa. Cechy i wyzwania logistyczne, z jakimi mierzy się social commerce:

  • Składowanie i zarządzanie zapasami. Wymaga wdrożenia rozwiązania, które będzie szczegółowo monitorowało proces składowania i przepływ towarów. Przykładowo, system zarządzania magazynem (WMS) monitoruje dostępność produktów, umożliwia śledzenie tras produktów oraz planuje uzupełnianie zapasów w zależności od popytu.
  • Przygotowywanie zamówień. System umożliwiający scyfryzowanie zarządzania kompletacją usprawnia przygotowanie zamówień w strategii social commerce. Proces ten obejmuje przyjmowanie poleceń, weryfikację dostępności zapasów, generowanie faktur oraz przygotowanie paczek do wysyłki.
  • Współpraca z firmami transportowymi. Porozumienie z zaufanymi firmami kurierskimi ułatwia wysyłkę zamówień w ramach social commerce. Przykładowo, program dla Spedycji firmy Mecalux automatyzuje komunikację między magazynem i różnymi firmami kurierskimi, porządkując procesy składające się na shipping: pakowanie, etykietowanie i wysyłkę.
  • Odpowiednie pakowanie. Wykorzystanie odpowiednich opakowań jest konieczne, aby zabezpieczyć produkty na czas transportu. Wytrzymałe pudełka oraz wypełnienie zabezpieczające zapobiegają uszkodzeniu artykułów podczas transportu.
  • Czas dostawy i możliwość śledzenia. Przejrzyste określenie czasu dostawy zwiększa poziom zadowolenia klientów. Ponadto udostępnienie numeru przesyłki umożliwia użytkownikom śledzenie trasy zamówionych produktów oraz otrzymywanie aktualizacji dotyczących ich lokalizacji i stanu.
  • Zwroty i zarządzanie zwrotami. Kluczowym elementem strategii social commerce jest ustanowienie transparentnej polityki zwrotów oraz wydajne zarządzanie logistyką odzysku. Przesyłanie przedpłaconych etykiet zwrotnych i pomyślne rozpatrywanie zwrotów gwarantuje większe zadowolenie klientów.
Dzięki social commerce liczba sprzedawanych produktów jest wyższa
Dzięki social commerce liczba sprzedawanych produktów jest większa

Social commerce – większa liczba zamówień

Social commerce zmienia formę interakcji firm z klientami oraz sprzedaży produktów online. Gwarantuje większy zasięg oraz wiele nowych korzyści, ale wiąże się też z pewnymi trudnościami. Dlatego też firmy muszą dostosować swój łańcuch dostaw, aby zaspokoić popyt większego i bardziej zróżnicowanego rynku, prowadzić bezpośrednią interakcję z klientami oraz wydajnie zarządzać zwrotami.

Marki, które skutecznie zintegrują social commerce ze swoim strategiami biznesowymi, będą miały większe szanse, aby wykorzystać zalety rozwijającego się trendu i utrzymać konkurencyjną pozycję na aktualnym rynku. Jeśli chcesz dostosować logistykę swojej firmy do strategii social commerce, skontaktuj się z nami – nasi eksperci przeanalizują Twoje potrzeby i pomogą Ci wprowadzić elastyczne procesy do Twojego magazynu.