Magazyn automatyczny z układnicami i przenośnikami paletowymi

Jakie korzyści przynosi automatyzacja procesów magazynowych

25 grudzień 2019

W ostatnich latach jesteśmy świadkami narodzin i ekspansji nowej, czwartej rewolucji przemysłowej, która została określona terminem Przemysł 4.0. Wynikające z niej założenia stają się powoli standardem, bez którego działanie współczesnych firm wydaje się niemożliwe.

Podobne przemiany jak w przemyśle zachodzą też w logistyce. Terminy logistyka 4.0 czy magazyn 4.0 pojawiły się już w powszechnym użyciu wśród specjalistów w branży. Błyskawiczny rozwój technologii i cyfryzacja niemal każdego aspektu naszego życia wpłynęły także na rynek magazynowy. Tradycyjne obiekty składowania zaczynają być powoli wypierane przez swoje dzisiejsze odpowiedniki – magazyny automatyczne (magazyny inteligentne). Jest to nieunikniony proces dla większości przedsiębiorstw, które chcą uzyskać lepszą wydajność i produktywność i dzięki temu pozostać konkurencyjnymi na współczesnym rynku.

Automatyzacja procesów magazynowych niesie za sobą szereg korzyści, w tym m.in. redukcję ponoszonych kosztów, większą efektywność pracy i optymalizację wykorzystania dostępnej powierzchni magazynowej. Wszystko to ma swoje odzwierciedlenie w jednej istotnej dla przedsiębiorców kwestii – uzyskaniu szybszego zwrotu z inwestycji.

Pomimo niezaprzeczalnych zalet, jakie przynosi automatyzacja procesów magazynowych, wiele firm nadal wstrzymuje się przed „przejściem” w wersję 4.0 magazynu. W niektórych przypadkach jest to uzasadnione, ponieważ nie każda automatyzacja magazynu musi przynieść przedsiębiorstwu korzyści. Przeszkodą może być także wysoki koszt początkowy automatyzacji, chociaż należy pamiętać, że w jej przypadku zwrot inwestycji jest z reguły szybki. Jednak najczęściej obawa przed wdrożeniem automatyzacji procesów magazynowych wynika z powodu niewiedzy na temat profitów z niej wynikających.

Dlatego postanowiliśmy trochę przybliżyć to zagadnienie i przedstawić najważniejsze informacje na temat automatyzacji magazynów. Być może pomogą Ci one podjąć decyzję, czy warto wprowadzić taką zmianę w swoim przedsiębiorstwie.

Automatyzacja procesów magazynowych w liczbach

Przy podejmowaniu ważnych decyzji biznesowych najistotniejsze są fakty. Zatem przejdźmy do konkretów – poniżej przedstawiamy kluczowe zalety, które może przynieść automatyzacja procesów logistycznych w magazynie:

 • Średni czas zwrotu z inwestycji wynosi pięć lat.
 • Okres użytkowania układnic magazynowych szacuje się na okres 20–25 lat. Aby osiągnąć taki czas eksploatacji urządzeń, należy pamiętać o poddawaniu ich regularnym serwisom i przeglądom.
 • Praca układnicy magazynowej sterowanej przez trzy stacje robocze i trzech pracowników odpowiada czynnościom wykonywanym przez dziewięć wózków widłowych i dziewięciu operatorów.
 • W ujęciu długoterminowym koszt wynajmowania urządzeń transportu bliskiego jest wyższy niż wydatki poniesione na automatyczne systemy składowania. Przy tym wózki widłowe nie są w stanie obsłużyć takiej samej liczby ładunków jak rozwiązania automatyczne.
 • Magazyn automatyczny może pomieścić o ok. 40% więcej ładunków niż magazyn tradycyjny, w którym regały paletowe obsługiwane są przez wózki widłowe.
 • Automatyzacja procesów magazynowych w chłodniach i mroźniach zmniejsza koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej.

Co składa się na automatyzację magazynu?

Co tak naprawdę wchodzi w skład magazynu automatycznego? Oto podstawowe elementy, które możemy wyróżnić w przykładowym magazynie wyposażonym w układnice i pętlę przenośników:

 • Regały do składowania ładunków.
 • Układnica – jej maszt transportuje wózek podnoszący w kierunku pionowym.
 • Wysuwane widły wózka podnoszącego, które służą do manipulacji ładunkami.
 • Przenośniki, które umożliwiają pracę zgodnie z zasadą „produkt do operatora”.
 • System zarządzania magazynem (WMS), który będzie kontrolować wszystkie procesy magazynowe.

Należy pamiętać, że nie jest konieczne instalowanie wszystkich wyżej wymienionych elementów. W niektórych magazynach do transportu ładunków wykorzystywany jest system przenośników, ale do obsługi regałów nie są używane układnice. Takie rozwiązanie zastosowano na przykład w magazynie wiodącej firmy w zakresie sprzedaży online części i akcesoriów motocyklowych, z którego szczegółami można zapoznać się w tym artykule.

Korzystaj z zalet logistyki 4.0

Przenośnik pojemnikowy w magazynie
Przenośnik pojemnikowy w magazynie

Firma Mecalux dysponuje szerokim wachlarzem produktów, które pozwolą zautomatyzować Twój magazyn i wprowadzić go w epokę Przemysłu 4.0. W naszej ofercie znajdują się m.in. układnice paletowe, układnice pojemnikowe czy systemy przenośników. Każde z rozwiązań możemy dowolnie spersonalizować, biorąc pod uwagę specyfikę obiektu magazynowego, dostępnej przestrzeni czy rodzaju składowanego ładunku. Przeprowadzimy dokładną analizę operacji logistycznych realizowanych w Twoim magazynie, aby móc dostarczyć Ci najodpowiedniejsze rozwiązanie

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat automatyzacji procesów magazynowych, jej zalet i korzyści, jakie może Ci przynieść, nasi specjaliści z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania. Skontaktuj się z nami pod numerem +48 22 307 43 80 lub za pośrednictwem formularza online.