Firmy wdrażają magazyny automatyczne, aby zwiększyć wydajność logistyki

5 firm dysponujących magazynami automatycznymi – przykłady i korzyści

18 kwi 2024

Coraz więcej firm wdraża magazyny automatyczne w celu poprawy wydajności i precyzji operacji logistycznych. Magazyn zautomatyzowany charakteryzuje się całkowitym zrobotyzowaniem i cyfryzacją procesów transportu, składowania i zarządzania towarem.  

Automatyczne magazyny są wykorzystywane w różnych sektorach gospodarczych. Wśród ich zalet wyróżnia się zredukowanie liczby błędów, optymalizację przestrzeni, usprawnienie realizacji procesów. Poniżej przedstawiamy pięć przykładów firm, które wybrały magazyny automatyczne, aby zwiększyć wydajność swojego łańcucha dostaw.  

Firma 1: magazyn automatyczny w największym zakładzie przetwórstwa cukru w Europie

British Sugar, główny producent cukru w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zoptymalizował logistykę w największym zakładzie przetwórstwa cukru w Europie za pomocą automatycznego magazynu paletowego. Obiekt jest połączony z liniami produkcyjnymi za pomocą przenośników, a procesem magazynowym kieruje Easy WMS.

Magazyn automatyczny firmy British Sugar w Wissington jest wyposażony w automatyczny system Pallet Shuttle z układnicami Mecaluxu. Rozwiązanie to zwiększyło wydajność i bezpieczeństwo realizacji przyjęć i wysyłek 3000 palet z produktami gotowymi dziennie. Dzięki temu firma może mierzyć się ze wzrostem tempa produkcji i zmianami popytu.

„Teraz cały przepływ towaru odbywa się automatycznie, z wykorzystaniem przenośników, układnic i wózków Pallet Shuttle, dzięki czemu możemy uzyskać wydajność umożliwiającą sprawne zaopatrywanie odbiorców”. Podkreśla Samuel Chapman, Dyrektor ds. Zakupów firmy British Sugar.

Natomiast Michael Burton, Kierownik ds. Dostaw w fabryce British Sugar w Wissington, wyjaśnia, dlaczego firma stawia na nowe technologie: „Staramy się być innowacyjni we wszystkich aspektach działalności, ma to bowiem fundamentalne znaczenie dla przyszłości naszych fabryk”. Wymienia również niektóre z licznych korzyści wiążących się z automatyzacją, „[...] zwłaszcza w zakresie poprawy bezpieczeństwa pracy operatorów w wyniku ograniczenia ruchu wózków widłowych na terenie magazynu”.

Firma 2: przygotowanie 500 pozycji zamówień zawierających części zamienne na godzinę

Firmy decydujące się na wdrożenie magazynów automatycznych nie dążą jedynie do zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa podczas przyjęcia i wysyłki towarów paletyzowanych, ale również do usprawnienia przygotowywania zamówień artykułów mniejszych rozmiarów. Manitou Group, producent urządzeń transportu wewnętrznego, podnośników koszowych oraz ładowarek wdrożył system Shuttle firmy Mecalux i dwa wysokowydajne stanowiska kompletacyjne w swoim centrum logistycznym w Ancenis (Francja). Za pomocą systemu zarządzania magazynem Easy WMS firmy Mecalux może monitorować zapas składający się z 16 000 pozycji towarowych.

Dzięki temu kompleksowemu rozwiązaniu Manitou Group połączyło wydajność i pojemność w jednej przestrzeni. Pracownicy w ciągu godziny przygotowują 500 pozycji, stosując metodę goods-to-person (towar do człowieka). Ponadto rozwiązanie to umożliwia składowanie 20 000 pojemników na powierzchni wynoszącej jedynie 560 m².

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z systemu Shuttle Mecaluxu, ponieważ dzięki niemu zwiększyliśmy wydajność magazynowania i kompletacji zamówień. Również oprogramowanie magazynowe Easy WMS spełnia nasze oczekiwania w tym zakresie. Warto podkreślić, że jest to narzędzie niezwykle intuicyjne i łatwe w obsłudze”, wyjaśnia Benoît Stanislas, Menadżer Projektu w Zarządzaniu Łańcuchem Dostaw w Manitou Group.

W projekcie magazynu Mecalux uwzględnił także strategię rozwoju firmy Manitou Group. Obecnie obiekt tworzą dwa korytarze, jednakże można go rozbudować o kolejny, dzięki czemu możliwe będzie przygotowywanie jeszcze większej liczby zamówień.

Firma Manitou Group wdrożyła magazyn automatyczny, aby usprawnić kompletację części zamiennych
Firma Manitou Group wdrożyła magazyn automatyczny, aby usprawnić kompletację części zamiennych

Firma 3: automatyzacja magazynu manualnego bez przerwania pracy

Magazyny automatyczne mogą być budowane od podstaw lub, jak było w przypadku IKEA Components, można zautomatyzować działający już magazyn manualny. Spółka zajmująca się pakowaniem i dostawą komponentów meblowych zautomatyzowała swój magazyn w słowackim mieście Malacky poprzez wdrożenie układnic trójstronnych i przenośników paletowych bez przerywania pracy.

František Štora, Dyrektor Generalny IKEA Components w Słowacji, wspomina: „Mieliśmy już doświadczenie w automatyzacji magazynów, ale zawsze były to inwestycje greenfield, czyli od podstaw. Z pomocą Mecaluxu zmodernizowaliśmy istniejący obiekt, wykorzystując układ magazynu i regały. Było to przedsięwzięcie bardziej skomplikowane niż w poprzednich przypadkach, ale udało nam się je pomyślnie zrealizować”.

Składający się z dwunastu korytarzy magazyn automatyczny zapewnia wydajne zarządzanie produktami końcowymi opuszczającymi linie produkcyjne oraz skuteczne przygotowywanie 99% zamówień w dużej mierze dzięki systemowi zarządzającemu Easy WMS Mecaluxu. „Dzięki systemowi zarządzania magazynem możemy śledzić w czasie rzeczywistym ruch i dostępność towaru” – podkreśla Pavol Masarovič, Dyrektor Operacyjny w IKEA Components. 

Podsumowując, Masarovič omawia też zalety: „Automatyzacja zapewnia nam elastyczność i wydajność, a także odpowiednią pojemność magazynową. Ponadto zyskaliśmy możliwość monitorowania zapasów w czasie rzeczywistym”

Firma 4: automatyczny magazyn najnowocześniejszej fabryki opakowań metalowych w Europie

Blechwarenfabrik, niemiecki producent puszek aluminiowych, wdrożył dwa automatyczne magazyny w zakładzie w Limburgu – jeden przeznaczony do składowania surowców, a drugi – produktów końcowych. Są skomunikowane za pomocą wózków AGV. Automatyczne połączenie produkcji i logistyki umożliwia przetwarzanie 22 000 ton stali celem wyprodukowania 100 milionów opakowań metalowych rocznie.

„Obsługa towaru, od przyjęcia do wysyłki, została zautomatyzowana. Dzięki współpracy z Mecaluxem posiadamy najnowocześniejszą fabrykę opakowań metalowych w Europie”, podkreśla Christoph Weber, Kierownik Techniczny firmy Blechwarenfabrik.

Aby sprawnie łączyć logistykę i produkcję, firma wykorzystuje system Easy WMS. Oprogramowanie Mecaluxu jest zintegrowane z systemem ERP Infor, z którego korzysta Blachwarenfabrik, i z systemem zarządzania produkcją (MES). Narzędzia te wymieniają między sobą dane, informując o zapotrzebowaniu, organizując zaopatrzenie produkcji oraz nadzorując i monitorując procesy. „Programy te wspierają nawzajem swoje działanie. Easy WMS dostarcza nam wszystkie informacje o składowanych produktach, takie jak aktualny stan magazynowy i dokładna lokalizacja”, zauważa Uwe Wonsack, Dyrektor Operacyjny firmy Blechwarenfabrik. 

Dzięki automatycznemu rozwiązaniu Mecaluxu oraz systemowi zarządzania magazynem Easy WMS firma poprawia wydajność działania łańcucha dostaw, ponieważ narzędzia prowadzą dokładną kontrolę procesów i zapewniają wydajną obsługę klientów. „Kiedy planowaliśmy nowy zakład produkcyjny, wiedzieliśmy, że wszystkie procesy będą się w nim odbywać automatycznie. Dzięki Mecaluxowi dysponujemy logistyką na najwyższym poziomie”, podsumowuje Wonsack.

Blechwarenfabrik dysponuje dwoma magazynami automatycznymi w zakładzie produkcyjnym w Limburgu
Blechwarenfabrik dysponuje dwoma magazynami automatycznymi w zakładzie produkcyjnym w Limburgu

Firma 5: jak podnieść wydajność o 20% za pomocą magazynu automatycznego

Magazyny automatyczne zwiększają wydajność pracy w mroźniach i chłodniach. Copacol (Cooperativa Agroindustrial Consolata) scentralizował logistykę w nowym, automatycznym centrum zlokalizowanym w brazylijskiej gminie Corbélia.  

Firma wdrożyła dwa magazyny automatyczne działające w różnych temperaturach. Pierwszy z nich, o konstrukcji samonośnej, to mroźnia, w której składowanych jest 12 500 ton mięsa z kurcząt i 1700 ton ryb. Ten obiekt składa się z czterech korytarzy, a produkty są w nim składowane w temperaturze -25ºC. W drugim obiekcie, jednokorytarzowej, automatycznej chłodni, w której panuje temperatura 4ºC, mieści się 1300 ton mięsa z kurcząt.

„Nasze centrum dystrybucyjne jest bardzo nowoczesne. Zostało wyposażone w układnice, które obsługują regały w sposób całkowicie autonomiczny, odkładając i pobierając towar znacznie szybciej, niż gdybyśmy robili to za pomocą wózków widłowych. Co więcej, dzięki tym urządzeniom wyeliminowaliśmy błędy” – wskazuje Itamar Ferrari, Kierownik Działu Logistyki.

Dzięki magazynom automatycznym i systemowi zarządzania Easy WMS firmy Mecalux, który odpowiada za monitorowanie towaru w czasie rzeczywistym, Copacol zwiększył wydajność o 20%, realizując wysyłkę 925 ton mięsa dziennie.

Magazyny automatyczne dla firm działających w różnych sektorach

Magazyny automatyczne zapewniają wydajne i precyzyjne działanie, a także optymalizują zarządzanie zapasami i łańcuchem dostaw, dlatego są opłacalnym wyborem dla wszelkiego rodzaju produktów i firm. 

Jeśli planujesz zautomatyzowanie swoich instalacji logistycznych, poproś o poradę specjalistów, którzy podpowiedzą Ci i zaproponują najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Mecalux ma szerokie doświadczenie we wdrażaniu magazynów automatycznych, dlatego skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać najlepiej dostosowany do Twojego łańcucha dostaw automatyczny system składowania.