Zarówno automatyczny, jaki i półautomatyczny system Pallet Shuttle jest wyposażony w czujniki umożliwiające obsługę wszelkiego rodzaju palet

Automatyczny lub półautomatyczny Pallet Shuttle – który system wybrać?

28 mar 2022

Pallet Shuttle to wysoce wydajny system składowania, znajdujący zastosowanie w wielu obiektach logistycznych. Wdrożenie tego rozwiązania wiąże się z pytaniem, którą wersję wybrać – półautomatyczną wspomaganą przez wózki widłowe czy w pełni automatyczną obsługiwaną przez układnice paletowe

Zanim szczegółowo porównamy oba rozwiązania, omówimy pokrótce ich charakterystykę. System Pallet Shuttle należy do grupy systemów akumulacyjnych, które pozwalają uzyskać większą pojemność magazynową dzięki eliminacji korytarzy roboczych między regałami. Głównym elementem systemu jest samojezdny wózek (Pallet Shuttle), który wjeżdża do kanałów regałowych celem pobrania lub odłożenia palety z towarem.

Omawiane rozwiązanie to ewolucja regałów wjezdnych, w których funkcję wózka widłowego przejął wózek Pallet Shuttle. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo pracowników oraz magazynować większą liczbę ładunków.

Różnica między wersją automatyczną a półautomatyczną polega na sposobie obsługi ładunków i wózka Pallet Shuttle w kanale regałowym. W systemie półautomatycznym to operator wózka widłowego transportuje palety oraz wózek Pallet Shuttle, a następnie steruje jego ruchem. System automatyczny w ogóle nie wymaga kontroli ze strony człowieka.

Jak działa półautomatyczny system Pallet Shuttle?

Półautomatyczny system Pallet Shuttle składa się z wózka z napędem elektrycznym oraz bloku regałów wjezdnych. Operator wózka widłowego umieszcza wózek Pallet Shuttle na wejściu do wybranego kanału, a następnie steruje ruchem urządzenia za pomocą tabletu podłączonego do sieci Wi-Fi. Pallet Shuttle jest wyposażony w sterownik PLC i antenę Wi-Fi, co umożliwia odbieranie instrukcji z oprogramowania sterującego i realizację zadanych manewrów. Wózek transportuje ładunek w głąb regału i odkłada go w pierwsze wolne miejsce, po czym wraca do wejścia i powtarza tę czynność aż do zapełnienia kanału.

System Pallet Shuttle to znakomite rozwiązanie, które pozwala wyraźnie podnieść wydajność pracy w magazynie, zwłaszcza w niesprzyjającym człowiekowi środowisku pracy (może działać w mroźniach o temp. do -30°C).

Wózek elektryczny zagęszcza towary w magazynie, co jest szczególnie istotne przy dużej liczbie palet z tym samym asortymentem. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w centrum logistycznym niemieckiego koncernu usługowego WISAG, w którym znajdują się dwa moduły regałów wjezdnych o wysokości 9,5 m. Obiekt może pomieścić nawet 11 000 palet, a wózki Pallet Shuttle znacznie ułatwiają obsługę tak dużej liczby towarów.

Niemiecki koncern usługowy WISAG zdecydował się na wyposażenie nowego magazynu w półautomatyczny system Pallet Shuttle
Niemiecki koncern usługowy WISAG zdecydował się na wyposażenie nowego magazynu w półautomatyczny system Pallet Shuttle

Obsługa ładunków odbywa się metodą LIFO (last in, first out), czyli „ostatnie przyszło, pierwsze wyszło”. Ten sposób zarządzania dobrze sprawdza się w przypadku produktów bez określonej daty ważności. Regały można też dostosować do pracy metodą FIFO (first in, first out), pod warunkiem zapewnienia dostępu do palet z obu stron.

W magazynach wysokiego składowania obsługiwanych ręcznie należy zadbać o bezpieczeństwo urządzeń, towarów, a przede wszystkim personelu. Półautomatyczny system Pallet Shuttle jest wyposażony w szereg zabezpieczeń zamontowanych zarówno na wózku (odbojniki, czujniki końca kanału, zderzaki) jak i na regale (odbojniki na końcach szyn).

Jak działa automatyczny system Pallet Shuttle?

Automatyczny system Pallet Shuttle również składa się z samojezdnego wózka i regałów wjezdnych. Różnica polega na tym, że do przemieszczania wózka Pallet Shuttle między kanałami regałów zamiast tradycyjnych wózków widłowych – wykorzystuje się wózki wahadłowe lub układnice.

System APS (Automatic Pallet Shuttle) jest więc rozwiązaniem w pełni autonomicznym. Wszystkie manewry są realizowane pod kontrolą informatycznego systemu WMS do zarządzania magazynem, dzięki czemu urządzenia automatyczne mogą np. odłożyć paletę do kanału i od razu pobrać żądany towar z pobliskiej lokalizacji (cykl łączony).

Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w magazynach obsługujących dużą liczbę zamówień, gdzie składuje się wiele towarów tego samego rodzaju. W przypadku intensywnej rotacji system zapewnia sprawny przepływ ładunków i pozwala ograniczyć ryzyko pomyłek przy odkładaniu i pobieraniu palet.

Układnice i wózki wahadłowe mogą pracować w bardzo wymagających warunkach, np. w magazynach chłodniczych. To właśnie w takim środowisku uwidacznia się ich podstawowa zaleta – tam, gdzie człowiek może przebywać tylko przez ograniczony czas, maszyny potrafią wydajnie funkcjonować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Przykładem zastosowania tego systemu jest m.in. obiekt logistyczny firmy Cárnicas Chamberí w Toledo (Hiszpania), w którym automatyczny Pallet Shuttle pracuje wydajnie w temperaturze -20°C. „Zrozumieliśmy, że aby usprawnić dystrybucję i dostawę zamówień do klientów, musimy lepiej zorganizować obsługę towarów i całkowicie zautomatyzować logistykę” – wyjśnia Juan Carlos Camacho Hernández, dyrektor finansowy w Cárnicas Chamberí.

Hiszpańska firma Cárnicas Chamberí wdrożyła automatyczny system Pallet Shuttle w swoim magazynie w Toledo
Hiszpańska firma Cárnicas Chamberí wdrożyła automatyczny system Pallet Shuttle w swoim magazynie w Toledo

Jaki system wybrać – automatyczny czy półautomatyczny?

System pobierania i odkładania towarów przy użyciu wózka Pallet Shuttle to często spotykane rozwiązanie w obiektach, w których składuje się wiele produktów tego samego rodzaju. Zarówno wersja półautomatyczna, jak i całkowicie zautomatyzowana znakomicie sprawdza się w magazynach chłodniczych, w których pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i obniżyć zużycie energii.

Zastanawiając się nad wyborem konkretnej opcji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym:

  • Natężenie przepływu ładunków – liczba zamówień i wielkość rotacji zapasów pozwalają określić, czy konieczne jest dodatkowe usprawnienie pracy systemu Pallet Shuttle przy użyciu rozwiązań automatycznych.
  • Środki finansowe – wysokość początkowych nakładów inwestycyjnych zależy od potrzeb przedsiębiorstwa, parametrów obiektu i rodzaju obsługiwanych produktów. Wyposażenie magazynu w półautomatyczny system Pallet Shuttle wymaga mniejszych nakładów finansowych niż wdrożenie całkowicie zautomatyzowanych rozwiązań.
  • Pojemność magazynu – bardzo istotnym aspektem jest wielkość powierzchni magazynowej, ponieważ systemy automatyczne nie wymagają tak szerokich korytarzy jak tradycyjne wózki widłowe. Poza tym zapewniają sprawniejszy i bezpieczniejszy transport towarów na wyższych poziomach regału.
  • Bezpieczeństwo – z przyczyn zdrowotnych magazynierzy nie powinni zbyt długo przebywać w niesprzyjającym środowisku pracy. Rezygnacja z tradycyjnych wózków widłowych na rzecz układnic lub wózków wahadłowych do obsługi systemu Pallet Shuttle eliminuje konieczność przebywania w niekorzystnych warunkach, a dodatkowo pozwala uzyskać maksymalną wydajność pracy.
  • Wydajność magazynu – jeżeli magazyn nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zamówień nawet przy trójzmianowym trybie pracy, należy koniecznie wdrożyć nowoczesne rozwiązania zwiększające wydajność.
  • Marketing logistyczny – automatyzacja magazynu pomaga zwiększyć prestiż firmy, m.in. dzięki usprawnieniu obsługi, poprawie bezpieczeństwa czy bardziej precyzyjnej kontroli produktów.

Zarówno automatyczny, jak i półautomatyczny system Pallet Shuttle pozwala usprawnić przepływ towarów w porównaniu do obsługi ręcznej oraz – co nie mniej istotne – ograniczyć ryzyko pomyłek podczas przeładunku.

 

Maksymalna wydajność magazynu

System Pallet Shuttle, czy to w wersji półautomatycznej, czy w połączeniu z wózkami wahadłowymi lub układnicami, to kompleksowe narzędzie, które umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej oraz sprawniejszą realizację procesów logistycznych.

Mecalux ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu oraz wdrażaniu systemów magazynowych dostosowanych do indywidualnych wymagań firmy z różnych branż. Skontaktuj się z nami, a nasi doradcy przeanalizują działalność Twojego przedsiębiorstwa, aby zaproponować najskuteczniejsze rozwiązanie.