Pick-to-box polega na pobieraniu produktów z różnych miejsc składowania i bezpośrednim przygotowaniu zamówień.

Jak zoptymalizować przygotowywanie zamówień „pick-to-box”?

11 lip 2023

Przygotowywanie zamówień pick-to-box, zakładające symultaniczne pobieranie, konsolidację i pakowanie produktów, usprawnia proces kompletacji.

W magazynach, w których stosowana jest metoda pick-to-box, zaleca się wdrożenie systemu zarządzania magazynem (WMS), który automatyzuje proces podejmowania decyzji podczas przeprowadzania kompletacji. Omawiany program logistyczny organizuje pracę operatorów i usprawnia przygotowywanie zamówień: wyznacza wydajne ścieżki kompletacji, zmniejsza liczbę popełnianych błędów i umożliwia zarządzanie zapasami w czasie rzeczywistym.

Pick-to-box – co to jest?

W ramach metody kompletacji pick-to-box jednocześnie przeprowadzane są trzy procesy: pobieranie artykułów, konsolidacja oraz pakowanie zamówień. Produkty pobierane przez operatorów trafiają bezpośrednio do pudełka, w którym zostaną wysłane do klienta

W magazynach, w których zamówienia przygotowywane są ręcznie, operatorzy przemieszczają się po magazynie z wózkami kompletacyjnymi. Magazynierzy wkładają pobierane produkty do znajdujących się na wózku paczek lub pudełek wysyłkowych. W ten sposób zmniejsza się liczba operacji wykonywanych przez operatorów podczas pickingu, co przekłada się na większą produktywność.

Nie można mylić przygotowywania zamówień pick-to-box z kompletacją grupową. W tym przypadku orderpickerzy również odkładają na jeden wózek wszystkie pobierane produkty, ale zamiast rozdzielać je in situ, transportują je do sortowni i strefy konsolidacji, gdzie są segregowane według poszczególnych zamówień

W metodzie pick-to-box często wdraża się urządzenia wspomagające kompletację zamówień
W metodzie pick-to-box często wdrażane są urządzenia wspomagające kompletację zamówień

Jak zorganizować kompletację pick-to-box?

Metoda pick-to-box to wydajna technika przygotowywania zamówień, jednak należy ją wcześniej dobrze zaplanować. Kierownik logistyki musi z wyprzedzeniem obliczyć liczbę oraz wymiary paczek, które zostaną wysłane do klientów końcowych, a także przydzielić wózki kompletacyjne.

W magazynach, które nie zostały wyposażone w oprogramowanie logistyczne, kierownik musi obliczyć, ile paczek jest w stanie przygotować każdy z operatorów oraz określić kolejność przygotowywania zamówień. Ponadto musi wyznaczyć ścieżki kompletacyjne, które zapewnią największą wydajność metody pick-to-box. Jednakże stopień skomplikowania podejmowania decyzji w tym zakresie i ryzyko popełnienia błędu podczas przygotowania zamówień skłaniają firmy do zdygitalizowania zarządzania kompletacją

Oprogramowanie zapewniające wydajną kompletację pick-to-box

Przygotowywanie zamówień jest jednym z najbardziej kosztownych procesów w przedsiębiorstwie. Wdrożenie oprogramowania zarządzającego zwiększa wydajność magazynu.  

System zarządzania magazynem (WMS) automatyzuje wyznaczanie miejsc składowania, co usprawnia kompletację w magazynie. W zależności od reguł i kryteriów ustalonych przez kierownika logistyki, oprogramowanie wskazuje optymalną lokalizację dla każdego artykułu. Bardziej zaawansowane programy logistyczne – jak np. oprogramowanie Slotting do zarządzania lokalizacjami w magazynie – dysponują funkcją, która analizuje historię popytu na dany produkt i optymalizuje dystrybucję asortymentu, aby kompletacja przebiegała wydajniej. Ten rodzaj programu jest niezbędny w technice pick-to-box, jako że umożliwia grupowanie produktów, które zazwyczaj są zamawiane razem, eliminując zbędne operacje orderpickerów w magazynie.  

W magazynach wyposażonych w WMS zazwyczaj stosowane są urządzenia wspomagające kompletację, takie jak kolektory danych czy systemy pick-to-light. Urządzenia te, po połączeniu z systemem zarządzania, podczas przygotowywania zamówień instruują operatorów, wskazując krok po kroku, jakie zadania powinni wykonać w danym momencie. Ponadto metoda pick-to-box ułatwia wdrożenie innych technologii wspomagających przygotowywanie zamówień, jak np. kompletowanie zamówień głosem – instrukcje generowane przez oprogramowanie są przekazywane operatorowi przez słuchawki bezprzewodowe, dzięki czemu operator ma wolne ręce.  

Wdrożenie systemu WMS umożliwia bezbłędne przygotowanie zamówień
Wdrożenie systemu WMS umożliwia bezbłędne przygotowanie zamówień metodą pick-to-box

Automatyczne rozwiązania w metodzie pick-to-box

Firmy, których proces przygotowywania zamówień odbywa się na dużą skalę, mogą wdrożyć rozwiązania automatyczne, umożliwiające zastosowanie systemu pracy „towar do człowieka”. W tym systemie kompletacyjnym zrobotyzowane urządzenia dostarczają produkty do operatorów.

Część procesu pick-to-box może zostać zautomatyzowana poprzez wymianę wózków kompletacyjnych na system przenośników pojemnikowych. W ramach metody pick-to-box operatorzy pobierają produkty z regałów i odkładają je do pudełek, które są transportowane przez system automatyczny. Przenośniki pojemnikowe dostarczają przygotowane zamówienia do strefy wysyłek, a stamtąd trafiają bezpośrednio do klientów. 

Urządzenia automatyczne transportują towar wewnątrz magazynu w sposób autonomiczny, skracając ścieżki operatorów i podnosząc wydajność procesu kompletacji.

Przenośniki pojemnikowe transportują skompletowane zamówienia do strefy wysyłek
Przenośniki pojemnikowe transportują skompletowane zamówienia do strefy wysyłek

Pick-to-box – wydajniejsze przygotowywanie zamówień

Przed wyborem konkretnej metody kompletacji należy przeanalizować zmienne, takie jak rodzaj produktów, liczba zamówień czy częstotliwość wysyłek. Istnieje wiele różnych podejść w zakresie metod przygotowywania zamówień, które zwiększają wydajność instalacji logistycznej. Zoptymalizowana technika pick-to-box może usprawnić kompletację poprzez połączenie procesów pobierania, konsolidacji i pakowania zamówień. Jednakże aktualny poziom skomplikowania logistyki, obfitującej w zamówienia składające się z niewielkiej liczby produktów, sprawia, że firmy wybierają rozwiązania automatyczne i cyfrowe, które obniżą ryzyko popełnienia błędu.  

Mecalux ma bogate doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu systemów kompletacyjnych, które maksymalnie zwiększają wydajność magazynu. Jeśli chcesz usprawnić kompletację w Twoim magazynie, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.