Cena systemu WMS zależy od bardzo wielu czynników

Jakie czynniki mają wpływ na cenę systemu WMS?

23 cze 2020

Odpowiedź na pytanie dotyczące ceny systemu WMS jest bardzo trudnym zadaniem. Na koszt końcowy oprogramowania wpływa bardzo wiele czynników. W zasadzie nie ma dwóch takich samych ofert, ponieważ każda z nich jest spersonalizowana pod konkretne potrzeby danego przedsiębiorstwa.

Zatem jakie czynniki mają wpływ na to, jak kształtuje się cena systemu WMS? Przede wszystkim jest to uzależnione od trzech kwestii: samego oprogramowania i funkcjonalności, z którymi zostanie dostarczone, kosztów infrastruktury wymaganej do jego obsługi oraz oferty usług dodatkowych. Omówmy tę kwestię bliżej na podstawie zaprojektowanego przez Mecalux systemu zarządzania magazynem Easy WMS.

1. Cena systemu WMS

Oto elementy wpływające na cenę systemu WMS, które wynikają z charakterystyki samego oprogramowania:

- Sposób wdrożenia systemu WMS: SaaS lub on-premise

System WMS dostępny jest w dwóch modelach architektury: SaaS (Software as a Service) oraz on-premise. Wybór metody wdrożenia oprogramowania magazynowego wiąże się z różnymi kosztami. Wersja on-premise, czyli system instalowany w siedzibie klienta, oznacza wyższe koszty początkowe, z kolei opcja SaaS, czyli oprogramowanie w chmurze, z którego korzystanie wiąże się z opłacaniem comiesięcznej subskrypcji, może okazać się kosztowniejsze w dłuższej perspektywie czasu.

Bliżej zagadnienie różnić pomiędzy obydwoma modelami architektury systemu WMS omówiliśmy w oddzielnym artykule: „SaaS czy on-premise – jaką wybrać metodę wdrożenia systemu WMS?

- Liczba licencji

Liczba licencji na użytkowanie systemu WMS uzależniona jest od liczebności personelu magazynowego, który będzie korzystał z oprogramowania. Każda z licencji uwzględnia także wszelkie aktualizacje, które będą dostarczane przez producenta w czasie użytkowania systemu przez przedsiębiorstwo.

- Opcje systemu WMS

System Easy WMS Mecaluxu posiada ponad 75 funkcjonalności wspomagających operacje przeprowadzane w magazynach. Zostały one podzielone na trzy plany: Pro, Advanced i Enterprise, umożliwiając dostosowanie oprogramowania do potrzeb przedsiębiorstwa.

Stąd niezwykle istotne jest, aby przeprowadzić w firmie bardzo dokładną analizę potrzeb w zakresie sposobu funkcjonowania magazynu i wszystkich operacji logistycznych z tym związanych. Pozwoli to dostawcy systemu WMS dopasować odpowiednie rozwiązanie do specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa.

W przypadku firm, które dysponują już oprogramowaniem ERP, wdrożenie systemu WMS może wiązać się z dodatkowymi działaniami polegającymi na integracji obydwu systemów. Easy WMS został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwiać współpracę ze wszystkim popularnymi systemami ERP dostępnymi na rynku.

Personalizacja systemu WMS pod potrzeby przedsiębiorstwa może się wiązać także z wykorzystaniem dodatkowych rozwiązań. Firma Mecalux projektuje odrębne moduły, przeznaczone do obsługi procesów logistycznych dla konkretnych sektorów lub branż, oraz aplikacje wspomagające system Easy WMS w zarządzaniu gospodarką magazynową.

Cena systemu Easy WMS zawiera koszty związane z jego integracją z systemem stosowanym przez firmę
Cena systemu Easy WMS zawiera koszty związane z jego integracją z systemem stosowanym przez firmę

2. Cena niezbędnej infrastruktury informatycznej i urządzeń

Punkt ten obejmuje koszty związane z dostarczeniem, instalacją i integracją w magazynie niezbędnego sprzętu fizycznego. Przykładowo, jeśli firma decyduje się na metodę wdrożenia on-premise i nie posiada odpowiedniej infrastruktury technicznej (np. serwerów), musi liczyć się z dodatkowymi kosztami wiążącymi się z ich zakupem. Dotyczy to także urządzeń zewnętrznych stosowanych przez operatorów – terminali radiowych lub urządzeń pick-by-voice.

3. Usługi dodatkowe

Na cenę systemu WMS może mieć również wpływ oferta usług dodatkowych oferowanych do podstawowej wersji oprogramowania. System Easy WMS Mecaluxu udostępnia m.in. następujące usługi:

  • Zdalne wsparcie techniczne: oferta pomocy serwisowej dotyczącej działania systemu. Istnieje możliwość wybrania przedziału czasowego usługi – wsparcie całoroczne lub pomoc dostępna w określonych godzinach w trakcie dni roboczych
  • Monitorowanie systemów w czasie rzeczywistym: usługa powiązana z powyższą. Obejmuje stałe monitorowanie działania systemu WMS. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości odpowiednia informacja przesyłana jest do zespołu technicznego.

Przy wyborze systemu WMS należy przede wszystkim pamiętać, że to nie jego cena powinna stanowić główny powód podjęcia decyzji. Istotne są przede wszystkim potrzeby przedsiębiorstwa, dostępność funkcji systemu, a także zakładany wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI).

Jeśli chcesz, abyśmy przeanalizowali dokładnie przypadek i potrzeby Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Zaproponujemy najlepsze możliwe rozwiązanie.