Transport intermodalny polega na dostarczeniu jednego ładunku za pomocą różnych środków transportu

Transport intermodalny – sposób na usprawnienie łańcucha dostaw

09 cze 2023

Transport intermodalny jest coraz powszechniejszą strategią przewozu towarów. Dzięki zintegrowaniu różnych środków transportu, takich jak samochody ciężarowe, pociągi czy statki, zdecydowanie ułatwia wysyłkę pojedynczego ładunku. Ponadto transfer jednostek ładunkowych między poszczególnymi środkami transportu nie wymaga przeprowadzania przeładunku, co wyklucza ryzyko strat towaru.

Przykładowy proces transportu intermodalnego może wyglądać następująco: operator logistyczny wjeżdża do doku załadunkowego magazynu, załadowuje towar na przyczepę samochodu ciężarowego i transportuje go do portu, gdzie kolejna firma przenosi cały kontener bezpośrednio na statek. Po dotarciu do celu naczepa zapinana jest do ciągnika, za pomocą którego towar jest przewożony do magazynu klienta.

Se puede hablar de intermodalidad cuando se usan, como mínimo, dos modos de transporte
Transport intermodalny obejmuje przynajmniej dwa rodzaje transportu

Na czym polega transport intermodalny?

Transport intermodalny polega na przewozie ładunku z punktu początkowego do miejsca docelowego za pomocą kilku środków transportu bez konieczności przeprowadzania przeładunku. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów przewozu, w których poszczególne środki działają niezależnie od siebie, intermodalność zakłada połączenie kilku usług transportowych, aby usprawnić proces dystrybucji.

Omawiany system transportu może być stosowany w dowolnej branży do przewozu surowców, produktów gotowych, zaopatrzenia przemysłowego czy zamówień e-commerce. Transport jest intermodalny, jeśli łączy przynajmniej dwa rodzaje transportu, np. lądowy i morski. Pozostałe kwestie, takie jak czas dostawy, waga produktów, czy data ważności mają decydujący wpływ na rozplanowanie przebiegu dostawy.

Towar wysyłany jest w kontenerach intermodalnych, które łatwo zapiąć do ciągnika, ustawić na platformie kolejowej, czy też umieścić na statku, co znacznie ułatwia transfer między poszczególnymi środkami transportu. Wykorzystanie kontenerów o standardowych wymiarach ogranicza obsługę i usprawnia transfer ładunku między środkami transportu. Intermodalność łączy zalety różnych systemów transportowych – niskie koszty transportu kolejowego, elastyczność transportu drogowego oraz dużą nośność statków w transporcie morskim.

Transport intermodalny i multimodalny – różnice

Transport intermodalny i multimodalny są często mylone. Oba rodzaje uwzględniają wykorzystanie różnych środków transportu. Jednakże intermodalność zakłada przewóz indywidualnych jednostek ładunkowych, np. kontenerów, z kolei multimodalność obejmuje obsługę wielu ładunków jednocześnie.

Transport intermodalny i multimodalny różnią się też rodzajem umów przewozu związanych z przesyłką. Umowa przewozu to dokument prawny, na mocy którego osoba fizyczna lub prawna zobowiązuje się do przetransportowania towaru zgodnie z ustalonymi warunkami. W przypadku transportu multimodalnego zawiera się jedną umowę, a intermodalnego – kilka.

El transporte intermodal aprovecha la flexibilidad de camiones y la capacidad de los buques
Transport intermodalny wykorzystuje elastyczność samochodów ciężarowych oraz nośność statków

Zalety transportu intermodalnego

Transport intermodalny wiąże się z następującymi korzyściami:

  • Szybsza wysyłka – brak konieczności przeprowadzania przeładunku podczas zmiany środka transportu sprawia, że proces wysyłki przebiega szybciej.
  • Bezpieczeństwo towaru – transport intermodalny eliminuje ryzyko straty towaru. Dzięki zredukowanej liczbie przeładunków prawdopodobieństwo uszkodzenia produktów podczas przeprowadzania operacji odpowiednio maleje.
  • Elastyczność – połączenie kilku środków transportu na jednej trasie ułatwia zarządzanie wysyłkami. Firmy wykorzystują zalety każdego rodzaju przewozu, od dużej nośności statków morskich po elastyczność transportu drogowego.

Jednakże intermodalność nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku krótkich tras, które można przebyć za pomocą jednego środka transportu, mogłoby dojść nawet do wydłużenia czasu dostawy. Niekiedy też transport drogowy może okazać się szybszy, ale emituje więcej zanieczyszczeń niż przewóz ładunku pociągiem towarowym. Zadaniem kierownika logistyki jest przeanalizowanie wad i zalet każdej opcji i wybór najlepszej pod względem wydajności strategii dla firmy.

La digitalización potencia el transporte intermodal al fomentar la visibilidad en toda la cadena de suministro
Cyfryzacja usprawnia transport intermodalny, zwiększając przejrzystość łańcucha dostaw

Transport intermodalny sposobem na wydajny łańcuch dostaw

Transport intermodalny zyskuje na popularności, ponieważ usprawnia i uelastycznia dystrybucję towaru. Poprzez łączenie różnych rodzajów transportu firmy usprawniają szybkie dostawy i zmniejszają emisję CO2.

Aby intermodalny transport towarów przebiegał sprawnie, poszczególne ogniwa łańcucha dostaw muszą być przejrzyste. Konsolidacja nowych technologii w logistyce umożliwia śledzenie ścieżek produktów na wszystkich etapach. Programy cyfrowe, takie jak system zarządzania transportem czy system zarządzania magazynem (WMS), ułatwiają kierownikom logistyki podejmowanie decyzji i umożliwiają monitorowanie poziomu zapasów w czasie rzeczywistym.

Jeśli chcesz usprawnić łańcuch dostaw i zyskać możliwość śledzenia ścieżek produktów, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci doradzą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania dla Twojej firmy.