Asrs z systemem Pallet Shuttle pozwala wyeliminować wszystkie błędy w transporcie bliskim ładunków

ASRS z systemem Pallet Shuttle – maksymalna wydajność magazynu

08 gru 2022

Skrótem ASRS określa się zautomatyzowane systemy magazynowania (z ang. automated storage and retrieval systems). Istnieje wiele typów ASRS różniących się wykorzystywaną technologią. Poniżej omówimy połączenie układnic z systemem Pallet Shuttle.

Zastosowanie takiego rozwiązania w centrum logistycznym dynamizuje jego działanie, zwiększając wydajność oraz pojemność magazynu. Układnice to automatyczne urządzenia transportujące ładunki do kanałów roboczych. Współpracujący z nimi system Pallet Shuttle wykonuje automatyczne pobieranie i odkładanie ładunków za pomocą wózka elektrycznego.

ASRS z systemem Pallet Shuttle – połączenie układnicy i wózka elektrycznego

Rozwiązanie magazynowe polegające na połączeniu układnic i systemu Pallet Shuttle znane jest też jako Automatyczny Pallet Shuttle lub APS (z ang. Automatic Pallet Shuttle). Ten system składowania akumulacyjnego zastępuje wózek widłowy (stosowany w systemie półautomatycznym) układnicami, które odkładają i pobierają ładunki za pomocą wózka elektrycznego.

W każdym korytarzu układnica pobiera paletę ze stanowiska wejścia do magazynu i transportuje ją do odpowiedniego kanału roboczego. W tym miejscu wózek Pallet Shuttle przemieszcza paletę aż do najdalszej wolnej lokalizacji w kanale. Ruchy urządzeń są wykonywane w sposób automatyczny zgodnie z poleceniami systemu zarządzania magazynem (WMS).

Podstawowa różnica między wersją półautomatyczna a automatyczną systemu Pallet Shuttle dotyczy sposobu, w jaki wózek elektryczny znajduje się na regale. W pierwszym przypadku to operator wózka widłowego przemieszcza wózek Pallet Shuttle na początek kanału. W drugim – Pallet Shuttle jest transportowany między stanowiskiem wejścia i wyjścia oraz poszczególnymi poziomami i kanałami magazynowymi przez układnicę, bez konieczności angażowania pracowników obiektu. Co więcej, w systemie APS układnice mogą pracować w węższych korytarzach – o szerokości niecałych 1600 mm – i przemieszczać się na większą wysokość – ponad 40 m.

System Pallet Shuttle można skonfigurować z dwoma rodzajami urządzeń transportu bliskiego: wózkami wahadłowymi lub układnicami. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od liczby ruchów wejścia i wyjścia ładunków, liczby składowanych jednostek asortymentowych oraz dostępnych palet. Jeśli porównamy oba systemy, zauważymy, że wózki wahadłowe mogą obsłużyć większą liczbę palet niż układnice.

ASRS z systemem Pallet Shuttle można wdrożyć w magazynach o wysokości nawet ponad 40 metrów
ASRS z systemem Pallet Shuttle można wdrożyć w magazynach o wysokości nawet ponad 40 metrów

ASRS z systemem Pallet Shuttle – zalety

Ze względu na swoje liczne zalety ASRS z systemem Palllet Shuttle to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w magazynach o wysokim tempie pracy:

  • Wzrost wydajności. Urządzenia transportu bliskiego i wózek elektryczny szybko pokonują swoje trasy, dzięki czemu wzrasta liczba wykonywanych cykli na godzinę, a tym samym skraca się czas wejścia i wyjścia ładunków.
  • Niezakłócone działanie. Wózek Pallet Shuttle ładuje się na układnicy, co zapewnia jego pełną gotowość do pracy w każdym momencie.
  • System towar do człowieka. APS często jest wykorzystywany w kompletacji na zasadzie towar do człowieka, znacznie przyspieszając proces przygotowywania zamówień.
  • Automatyczne zarządzanie ładunkami. Układnice i wózki Pallet Shuttle przemieszczają ładunki w pełni automatycznie zgodnie z wytycznymi wysyłanymi przez oprogramowanie magazynowe.
  • Maksymalna pojemność magazynowa. Systemy składowania akumulacyjnego mogą mierzyć ponad 40 metrów wysokości i do 40 metrów głębokości, co pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie.
  • Gwarancja bezpieczeństwa. ASRS z systemem Pallet Shuttle zapewnia bezpieczeństwo zarówno pracownikom obiektu logistycznego, składowanym ładunkom, jak i samej instalacji magazynowej.

ASRS z systemem Pallet Shuttle – zastosowania

ASRS z systemem Pallet Shuttle to rozwiązanie szczególnie polecane firmom zarządzającym dużą liczbą palet na jednostkę asortymentową. Korzystają z niego przedsiębiorstwa np. z sektora chemicznego czy spożywczego, które chcą zwiększyć przepływy ładunków w magazynie. 

System ten jest często stosowany w przypadku magazynowania produktów o wysokim wskaźniku rotacji zapasów, jakimi są np. produkty łatwo psujące się. Dzięki automatycznym urządzeniom transportu bliskiego wejścia i wyjścia palet mogą odbywać się stale i w sposób całkowicie niezależny.

Firmy z sektora spożywczego często wymagają składowania w temperaturze kontrolowanej. System APS pozwala uzyskać większą efektywność i elastyczność magazynowania oraz kontrolowania ładunków w niskich temperaturach. Ponadto jako system składowania akumulacyjnego umożliwia ograniczenie przestrzeni, którą należy schłodzić, co przekłada się na znaczne oszczędności energii elektrycznej. Dodatkowo dzięki jego w pełni automatycznemu działaniu skróceniu ulega czas, jaki pracownicy magazynu spędzają w warunkach niskich temperatur.

Warto również wiedzieć, że system APS może pełnić rolę bufora tymczasowego, na który trafiają ładunki, do czasu wykorzystania ich w procesie produkcyjnym, logistycznym lub wysłania bezpośrednio do klientów.

ASRS z systemem Pallet Shuttle w magazynach naszych klientów

O zaletach w pełni zrobotyzowanego systemu składowania akumulacyjnego, jakim jest ASRS z systemem Pallet Shuttle, przekonały się już firmy ze wszystkich sektorów na różnych kontynentach. 

Poniżej przedstawiamy trzy spośród licznych przykładów firm, które zwiększyły wydajność swoich instalacji magazynowych dzięki systemowi APS Mecaluxu.

  • ANL Packaging (Francja): przedsiębiorstwo produkujące dwa miliony opakowań z tworzyw termoplastycznych dziennie, które trafiają do setek firm w Europie, rozbudowało swoją instalację logistyczną o magazyn automatyczny. Celem inwestycji było zwiększenie pojemności magazynowej w związku z rosnącym tempem produkcji. ASRS z systemem Pallet Shuttle przyniósł firmie ANL Packaging dwie podstawowe korzyści: „Nie tylko usprawniliśmy przepływ towaru, lecz także zoptymalizowaliśmy wykorzystanie dostępnej powierzchni magazynowej. Dzięki tak nowoczesnemu magazynowi możemy z łatwością nadążyć za wysokim tempem produkcji”, przyznaje Filip Mertens, dyrektor firmy.
  • Finieco (Portugalia): jeden z największych producentów toreb papierowych w Europie wyposażył swój magazyn w Santo Tirso koło Porto w ASRS z systemem Pallet Shuttle. Tempo pracy centrum logistycznego firmy jest zawrotne – codziennie dystrybuowanych jest 1,5 miliona toreb papierowych do takich krajów jak Niemcy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania czy Szwajcaria. Automatyczny Pallet Shuttle zapewnia stały przepływ palet, co usprawnia wysyłkę produktów do klientów. Finieco podjęło decyzję o robotyzacji procesów logistycznych, aby zagwarantować maksymalną dostępność produktów w magazynie, który działa 16 godzin na dobę i jest obsługiwany przez dwie zmiany robocze.
  • Bem Brasil (Brazylia): firma produkująca rocznie ponad 100 000 ton wstępnie smażonych i mrożonych frytek zainstalowała w swojej mroźni automatyczny Pallet Shuttle Mecaluxu. Celem inwestycji było usprawnienie wejść i wyjść ładunków. Aby zapewnić optymalne warunki przechowywania surowców oraz produktów gotowych, w magazynie jest utrzymywana stała temperatura -30ºC. „Dzięki automatyzacji obiektu ograniczyliśmy koszty zużycia energii elektrycznej, poprawiliśmy warunki pracy personelu i warunki przechowywania produktów, a także zwiększyliśmy sprawność obsługi towaru”, tłumaczy João Emílio Rocheto, prezes Bem Brasil. 
Magazyn producenta toreb papierowych Finieco wyposażony w ASRS z systemem Pallet Shuttle
Magazyn producenta toreb papierowych Finieco wyposażony w ASRS z systemem Pallet Shuttle

Wysoka wydajność dzięki automatyzacji

Należy zauważyć, że systemy składowania akumulacyjnego, których przykładem jest ASRS z systemem Pallet Shuttle, pozwalają na magazynowanie największej liczby produktów. Dzięki wykorzystaniu automatycznych urządzeń transportu bliskiego skróceniu ulega czas zarządzania wejściami i wyjściami ładunków.

System zarządzania magazynem nadzoruje działanie całego obiektu i wysyła polecenia urządzeniom automatycznym, co zapewnia optymalną strategię składowania oraz płynność operacji logistycznych. Wszystko to pozwala świadczyć usługi na najwyższym poziomie, gwarantując wysoki poziom satysfakcji klientów.

Mecalux to firma o bogatym doświadczeniu w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu automatycznych rozwiązań magazynowych. Jeśli chcesz zwiększyć wydajność Twojego magazynu, koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi eksperci wskażą Ci najlepsze rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb Twojego biznesu.